29. decembra 2019

Počas tohto roka nebola núdza ani o nové správy o investíciách do slovenských startupov. Najväčším víťazom sú však dátové analytické firmy, ktoré vyzbierali jednoznačne najviac peňazí. Pozrite si prehľad najväčších startupových investícií, o ktorých sme tento rok vo Forbese písali.

Exponea

Nový kapitál do slovenského dátového startupu Exponea, ktorý manažuje vzťahy so zákazníkmi prevažne pre veľké e-shopy, nalial opäť najbohatší Slovák Ivan Chrenko. Exponea v investičnom kole Series C v júni získala 15 miliónov eur, ukazuje portál Crunchbase.

Peniaze do startupu vložila spoločnosť LRJ Capital prostredníctvom svojho fondu rizikového kapitálu Growws Sicav. Partnerom fondu je aj realitný miliardár z HB Reavis Ivan Chrenko, ktorého majetok Forbes odhaduje na 1,39 miliardy eur.

Chrenko startupu verí: v minulosti pre Forbes vyjadril presvedčenie, že raz z neho bude väčšia firma, ako HB Reavis. Exponea je nástrojom na auomatizáciu digitálneho marketingu, ktorý funguje na báze strojového učenia a ďalších algoritmov umelej inteligencie.

Exponea získala od roku 2016 dokopy štyri investície v hodnote 35 miliónov eur. Všetky pochádzali práve od investičnej spoločnosti LRJ Capital.

Reklama
Exponea na obálke Forbesu z novembra 2017. Foto: Ondřej Pýcha, grafika: Lukáš Krippel

Minit

Väčšiu investíciu získal tento rok aj analytický startup Minit, ktorý pomáha firmám analyzovať a zefektívňovať procesy. Celkom získal 7 miliónov eur od nemeckého investičného fondu Target Global.

Na investícii sa podieľali aj Salesforce Ventures a tiež firmy Earlybird’s Digital East Fund a OTB Ventures, ktoré investovali do startupu ešte koncom roka 2018 sumu 3,3 milióna eur.

Minit, ktorý je spin-offom IT spoločnosti Gradient ECM, riadi ako CEO Rastislav Hlaváč. Pôvodnú IT firmu založil Hlaváč ešte spolu s otcom v roku 1994, Minit začal budovať v roku 2017.

Nové peniaze startup použije na expanziu na americký trh.

Kľúčoví ľudia startupu Minit, zľava: šéf produktu Michal Rosík, generálny riaditeľ Rasťo Hlaváč, šéf technológií Jaroslav Zubák a šéf predaja Richard Lipovský. Foto: Miro Nôta pre Forbes

Photoneo

V poslednom období si pripísal na konto investíciu aj 3D-robotický startup Photoneo, ktorý sa venuje počítačovému videniu, a to od nemeckého fondu EarlyBird Ventures. Investíciu nemeckého fondu potvrdil jeho partner Dan Lupu v nedávnom rozhovore pre EU-startups.com.

Napriek tomu, že ani jedna zo strán nezverejnila, kedy presne investícia prebehla, ani v akej sume, Lupu v rozhovore povedal, že zvyčajne sa pridávajú v investičnom kole Series A.

Startupom roka je Photoneo.
Kto vyhral na CESAwards súboj o najlepší coworking či ženský idol?

Podľa portálu Crunchbase to tak bolo aj v prípade slovenského startupu – EarlyBird Ventures mali byť lídrom tohto investičného kola, ktorého sa mali zúčastniť aj predchádzajúci investori – RSJ Investments, spoluzakladatelia Avastu Eduard Kučera a Pavel Baudiš, spoluzakladateľ Esetu Miroslav Trnka, Credo Ventures a Max Larin zo spoločnosti Ximea.

Hopin

Platforma na sprostredkovanie taxislužieb si pripísala v júli investíciu od investičného fondu Eterus Capital, ktorý patrí pod Slovak Business Agency (SBA). Fond získal výmenou za investíciu 40-percentný podiel.

Cena za podiel nebola zverejnená. Na webstránke akcionára Eterus Capital – Národného holdingového fondu sa uvádza, že preferuje investície v intervale do piatich miliónov eur.

Hopin ponúkol ako prvý na Slovensku spôsob objednať si taxislužbu cez mobilnú aplikáciu. V súčasnosti pôsobí najmä v Bratislave, ale má zastúpenie aj v iných slovenských a zahraničných mestách. Mesačne sprostredkuje asi 120-tisíc jázd.

MultiplexDX

Nové peniaze prišli aj do slovenského startupu, ktorý vyvíja testy na diagnostiku rakoviny. Firma, ktorú riadi uznávaný vedec Pavol Čekan, najnovšie získala v polovici decembra finančnú injekciu 2,5 milióna eur formou grantu z celoeurópskeho programu EIC Accelerator.

Je to zároveň najvyššia finančná pomoc, akú EIC poskytuje. Peniaze získal startup s podmienkou, že ďalšieho pol milióna musí zabezpečiť z vlastných zdrojov.

Startup použije prostriedky na zrýchlenie vývoja svojich rakovinových diagnostických testov a tiež nimi podporí vstup na trh svojho najnovšieho testu Multiplex8+, ktorý sa špecializuje na rakovinu prsníka ako na jednu z najrozšírenejších foriem rakoviny.

MultiplexDX
Pavol Čekan. Foto: Jiří Turek a Jana Jabúrková pre Forbes

MultiplexDX už pred rokom získal investíciu milión eur od uznávaného biotechnologického investora Rona Cooka a skupiny drobných investorov cez crowd-fundingovú platformu Crowdberry.

eyerim

Začiatkom roka dostal nové peniaze aj startup eyerim, ktorý mení spôsob predaja značkovej optiky. Celkom získal vo februári 1,5 milióna eur, čím sa mala podľa CEO startupu Martina Zahuranca posunúť jeho valuácia na vyše 10 miliónov.

Do jedného z najrýchlejšie rastúcich slovenských startupov zainvestovala 800-tisíc eur poľská skupina Inovo Venture Partners, ktorá sa zameriava na škálovanie prevažne technologických startupov v strednej a východnej Európe.

Reklama

Ďalších 700-tisíc eur zainvestovali do e-shopu 3TS Capital Partners. Skupina, za ktorou stojí prevažne investičný fond amerického technologického gigantu Cisco, už do eyerimu investovala v lete 2017 viac ako milión eur.

Tím startupu eyerim. Foto: Andrea Zahurancová (archív)

Prostredníctvom tohto investičného kola sa stal jedným zo spoločníkov aj slovenský fond PSIS, ktorý je aj spolumajiteľom Petit Pressu, vydavateľa denníka SME.

Peniaze mal eyerim použiť na vytvorenie vlastnej značky optiky, rast tímu a zlepšenie logistickej infraštruktúry a služieb zákazníkom.

SurgLogs

Novú investíciu získal tento rok aj startup SurgLogs Petra Zajaca, ktorý pomáha zdravotníckym centrám v USA digitalizovať procesy, či spravovať formuláre k pacientom, liekom alebo zamestnancom.

Investorom do startupu sa stal fond Credo Ventures, výška investície mala dosiahnuť milión eur. Medzi klientov startupu patrí približne 200 amerických nemocníc v 31 štátoch.

Vyštudoval biomedicínsku fyziku na Slovensku, počítačové vedy v USA a po škole sa začal venovať investovaniu. Spoločne so svojím otcom Antonom, spoluzakladateľom Esetu, vytvorili investičný fond BridgeStart, ktorý spravoval. Dnes už ako CEO vedie startup SurgLogs, ktorý sídli v San Diegu.
Peter Zajac zo startupu SurgLogs: Foto: Boris Németh pre Forbes

Matsuko

Košická firma Matsuko, ktorá vyvíja technológiu umožňujúcu 3D holografické prepojenie v rozšírenej realite, si v októbri pripísala novú investíciu vo výške takmer milión eur.

Na čele investičného kola bola britsko-slovenská investičná spoločnosť IPM, ktorú doprevádzala skupina menších investorov. Medzi nich sa zaradil aj Peter Komorník, CEO a spoluzakladateľ startupu sli.do.

Ďalšími investormi sú fond First Stone Venture a maďarskí investori: filantrop Peter Kulloi a Miklos Kobor, zakladateľ fondu Granpool Innovative Investments.

matsuko, Mária Virčíková, Matúš Kirchmayer
Matúš Kirchmayer a Mária Virčíková. Foto: Matsuko

Spoluzakladateľmi Matsuko sú vedkyňa a odborníčka na robotiku Mária Virčíková, niekoľkonásobná držiteľka ocenenia Forbes 30pod30 a Matúš Kirchmayer, ktorý má skúsenosti z globálneho herného štúdia Ubisoft a podieľal sa na vývoji herných hitov, ako sú Assassin’s Creed či Far Cry.

REBRÍČEK: Toto je top 10 startupistiek Slovenska.
V investíciách majú milióny

Matsuko má aj ďalšie veľké plány. Pripravuje sa na otvorenie investičného kola Series A na zhruba 5 miliónov eur, ktoré im má pomôcť uspieť na trhoch v USA a vo Veľkej Británii. Toto kolo plánujú otvoriť v priebehu najbližších dvoch rokov, keď už „bude na to trh pripravený“.

Cviker AR

CvikerAR je slovenský startup so sídlom vo Washingtone, ktorý sa najmä v USA špecializuje na vytváranie 3D realitných modelov v rozšírenej realite. V polovici decembra dostal investíciu 550-tisíc eur od CB Investment Management, dcérskej spoločnosti crowd-investičnej platformy Crowdberry, ktorá spravuje peniaze štátneho Slovak Investment Holdingu (SIH).

Martin Rapoš a Ján Hrončák z Cviker AR. Foto: Miro Nôta

Navyše získal aj možnosť získať ďalšieho pol milióna od drobných súkromných investorov na crowd-investičnej platforme Crowdberry.

Najnovšiu investíciu a ďalšie peniaze, ktoré chcú ešte vyzbierať v otvorenom investičnom kole, plánujú použiť na spustenie ostrej plne spoplatnenej prevádzky platformy prevažne pre zákazníkov z USA a na rozšírenie tímu na Slovensku.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk