18. decembra 2018

V roku 2015 priniesli na trh softvér Minit, ktorý za pár sekúnd zanalyzuje tisícky procesov. Slúži na automatické vyhľadávanie, analýzu aj optimalizáciu podnikových procesov, čím firmám šetrí čas a peniaze. Spin-off IT spoločnosti Gradient ECM, za ktorým stojí skúsená dvojica, Rasťo Hlaváč a Richard Lipovský, teraz získal vyše trojmiliónovú investíciu.

A ako ich produkt funguje? „Softvér automaticky analyzuje procesné dáta zo záznamov vytvorených akýmikoľvek podnikovými softvérovými aplikáciami, napríklad z oblastí enterprise resource planning (SAP, Oracle, Microsoft a i.), customer relationship management (napr. Salesforce) či customer service (napr. ServiceNow). Na základe toho vám vieme poskytnúť prehľad, ako vaša spoločnosť naozaj funguje a ukážeme vám, kde a ako ju zlepšiť,“ vysvetľuje generálny riaditeľ a zakladateľ spoločnosti Rasťo Hlaváč.

Stali sa z nich e-shopoví doktori. Pomáhajú online obchodom rásť

Analyzovanie týchto procesov doposiaľ trvalo niekoľko mesiacov a bolo neefektívne. Konzulanti totiž museli hovoriť s desiatkami účastníkov procesu, dôkladne a manuálne tieto údaje zhromaždiť  a nakoniec zakresliť pomocou mapovacích nástrojov. To znamenalo veľké náklady a nie vždy 100-percentne presné zobrazenie procesu.

Na fotografii sú kľúčoví ľudia spin-offu Minit. Zľava: Jaroslav Zubák (šéf technológií), Richard Lipovský (šéf predaja), Rastislav Hlaváč (výkonný riaditeľ) a Michal Rosík (šéf produktu). Foto: archív Forbes/Miro Nôta

„Získané informácie sú vtedy veľmi subjektívne, keďže niektorí ľudia si ani len nepamätajú, čo presne kedy spravili. Niekedy tieto informácie aj zamlčia, pretože by ich to mohlo poškodiť. Proces je navyše drahý a trvá niekoľko mesiacov,“ povedal Hlaváč vo februári pre Forbes. Ich softvér však spracuje miliardu záznamov v priebehu pár sekúnd a analýza trvá namiesto mesiacov len niekoľko hodín.

Novými peniazmi teraz Minit posilní rast v oblastiach R&D, predaja, marketingu, profesionálneho poradenstva a najväčším plánom spoločnosti je expanzia na svetové trhy. „Máme klientov z celého sveta, napríklad z USA, Singapuru, Brazílie či Indie, no doteraz sme nerobili žiadny proaktívny predaj v konkrétnych regiónoch. Ideme sa teraz zamerať na Nemecko a Anglicko,“ povedal pre Forbes Hlaváč.

Startup, ktorý vznikol v reklamnej agentúre, rastie. Tento rok to bolo o 450 percent

V roku 2019 firma zdvojnásobí počet zamestnancov, ktorých je v súčasnosti 25 a plánuje expanziu do USA. Na to však bude potrebná ďalšia investícia, ktorá by sa podľa generálneho riaditeľa mohla udiať ešte tento rok. Súčasný balík 3,3 milióna eur získala spoločnosť z investičných fondov Earlybird Venture Capital a OTB Ventures. „Ich potenciál je nepopierateľný. Minit vytvoril produkt svetovej kvality v oblasti, ktorá bude v blízkej budúcnosti exponenciálne rásť, “povedal Dan Lupu, partner v Earlybird Venture Capital.

Minit je jednou z piatich svetových spoločností, ktoré získali prestížne ocenenie perspektívneho hráča na poli process miningu Hot Vendor od špecializovaného inštitútu Aragon Research z Kalifornie.

Hlavná foto: archív Forbes/Miro Nôta