18. decembra 2019

Do slovenskej virtuálnej reality pribudla nová investícia. CvikerAR, startup so slovenskými zakladateľmi so sídlom vo Washingtone, si pripísal na konto investíciu vyše pol milióna eur od CB Investment Management, dcérskej spoločnosti crowd-investičnej platformy Crowdberry, ktorá spravuje peniaze štátneho Slovak Investment Holdingu (SIH).

CvikerAR je slovenský startup, ktorý sa najmä v USA špecializuje na vytváranie 3D realitných modelov v rozšírenej realite. Najnovšie dostal investíciu 550-tisíc eur a navyše možnosť získať ďalšieho pol milióna od drobných súkromných investorov na crowd-investičnej platforme Crowdberry.

Najnovšiu investíciu a ďalšie peniaze, ktoré chcú ešte vyzbierať v otvorenom investičnom kole, plánujú použiť na spustenie ostrej plne spoplatnenej prevádzky platformy prevažne pre zákazníkov z USA. Taktiež aj na rozšírenie tímu na Slovensku.

Spoluzakladatelia firmy Martin Rapoš a Ján Hrončák, ktorý firmu riadi z pozície CEO, v rozhovore pre slovenský Forbes zo septembra tohto roka načrtli, že po získaní investície sa plánujú rozrásť z 10 na 15 ľudí a tiež sa chcú začať pozerať po možnostiach ďalšej expanzie.

Ján Hrončák (vľavo) a Martin Rapoš, dvaja zo spoluzakladateľov startupu CvikerAR. Foto: Miro Nôta pre Forbes

Potenciál teritoriálnej expanzie vidia najmä v Európe, v Škandinávii a v krajinách Beneluxu, kde sa startupu už črtajú prvé spolupráce.

Nádejne to vyzerá aj v Južnej Kórei alebo na Taiwane, kde ich volajú na prvé pilotné projekty, prezradili Martin Rapoš a Ján Hrončák v septembrovom rozhovore pre Forbes.

Ďalšími spoluzakladateľmi startupu sú technológ Matej Klobušník, vývojárka Soňa Gibaštíková a Dana Rapošová.

Nová investícia do diagnostiky rakoviny.
MultiplexDX získal 2,5 milióna eur

CvikerAR je pritom vôbec prvý startup, ktorý platforma Crowdberry podporila sumou 550-tisíc eur prostredníctvom štátneho balíka peňazí v celkovej výške 11,6 milióna, ktorý cez svoju dcérsku firmu spravuje. Michal Nešpor, partner CB Investment Management tiež pri tejto príležitosti povedal, že už teraz majú rozpracované investície do ďalších štyroch zaujímavých slovenských startupov.

Virtuálne reality

CvikerAR vznikol pred dvoma rokmi, keď sa Ján Hrončák a Matej Klobušník, spolumajitelia bratislavského herného VR baru VRBA, spoznali s Martinom Rapošom. Najprv sa spolu pustili do menších projektov, ako napríklad do projektu vizualizácie mosta pre mesto Poprad.

Neskôr sa presunuli do USA, kde sa stali súčasťou smart city akcelerátora vo Washingtone, D.C., kde ich mentori začali postupne zoznamovať s najväčšími developermi na americkom trhu a s miestnymi municipalitami. Prvý projekt 17-poschodovej administratívnej budovy v Restone v štáte Virginia modelovali pre jedného z najväčších svetových developerov Boston Properties.

 Veľký štátno-súkromný fond rozdelí 73 miliónov na životné prostredie. Riadi ho IPM Group

Potom sa to už rozbehlo: okrem Boston Properties pracovali napríklad aj pre amerického inštalatéra high-tech podláh FreeAxez, pre ktorého vo virtuálnej realite vizualizovali umiestnenie podláh v kanceláriách tých najväčších technologických hráčov v Silicon Valley, ako sú Apple, Google a Netflix.

Nové sídlo Amazonu

Doposiaľ najväčší úspech však zaznamenali vlani, keď sa pustili do spolupráce s americkým developerom JBG Smith, pre ktorého navrhli model hneď 30 budov v štvrti Crystal City v Arlingtone, blízko Pentagonu, v ktorých bude sídliť Amazon.

„Je to vôbec najkomplexnejšia vizualizácia developerského projektu pomocou rozšírenej reality, o akej vieme,” povedal o tejto spolupráci Martin Rapoš v rozhovore pre septembrové číslo Forbesu.

Vizualizácia nového sídla Amazonu v štvrti Crystal City v Arlingtone prostredníctvom slovenského startupu CvikerAR. Foto: CvikerAR (archív)

V tomto komplexe budov s rozlohou 560-tisíc štvorcových metrov bude po dokončení pracovať 25-tisíc ľudí. Virtuálny model od slovenského startupu nového sídla Amazonu je dnes súčasťou marketingového centra, ktoré JBG Smith postavil v Arlingtone.

Model si môže naraz prezrieť 80 ľudí v rámci jednej prehliadky, či už sú to zvedaví návštevníci z radov verejnosti, alebo potenciálni nájomníci ďalších kancelárskych a obchodných priestorov novej štvrte.

New York, New York

Cviker AR sa okrem novej investície, ktorá mu umožní ďalší rast, pochválil aj prácou na nových virtuálnych modeloch. Napríklad pracuje na projekte v Budapešti so skupinou Trigranit a tiež na projekte Your Lic. Ten na brehu ostrova Long Island v New Yorku pripravuje miestna samospráva v spolupráci s developerom Plaxall a ďalšími stake-holdermi.

Práve zobrazenie projektov vo virtuálnej realite môže mestu a verejnosti pomôcť rozhodnúť sa pre vizuál budúcej nehnuteľnosti, keďže im technológia umožní presne vidieť, ako stavba zapadne do okolia. Rovnako to môže urýchliť aj povoľovací proces, povedala dvojica v rozhovore pre Forbes.

Do tohto projektu sa startup pustil už pod rebrandovanou značkou Akular, pod ktorou pôsobí na americkom trhu.

Aplikácia startupu CvikerAR na zobrazovanie objektov vo virtuálnej realite funguje na smartfónoch a tabletoch. Foto: CvikerAR (archív)

CvikerAR doposiaľ pracoval s asi desiatkou developerov, pričom celkom vizualizovali 200 – 250 projektov. V budúcich rokoch však – ak všetko pôjde tak, ako dúfajú – ašpirujú na tisícky nových klientov.

„Naším cieľom je mať dostatok referenčných projektov, ako je Amazon, ktorý poznajú na každom kontinente, čo nám bude otvárať ďalšie dvere,” prezradil v rozhovore Martin Rapoš.

Celý príbeh slovenského startupu CvikerAR ste si mohli prečítať v septembrovom čísle magazínu Forbes.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk