12. decembra 2019

Slovenský startup MultiplexDX, ktorý z pozície CEO riadi uznávaný vedec Pavol Čekan, najnovšie získal finančnú injekciu 2,5 milióna eur formou grantu z celoeurópskeho programu EIC Accelerator. MultiplexDX je pritom prvou slovenskou firmou, ktorú prostredníctvom tejto schémy Európska inovačná rada (EIC) podporila.

Slovenský biomedicínsky startup získal financie vo výške 2,5 milióna eur, čo je najvyššia finančná pomoc, akú EIC poskytuje. Je to však naviazané na podmienku, že ďalšieho pol milióna musí startup zabezpečiť z vlastných zdrojov.

Boj proti rakovine prsníka

„Som neskutočne hrdý na celý náš tím. Úspech v konkurencii takmer 2 000 európskych inovatívnych projektov, navyše pred medzinárodnou komisiou, potvrdzuje, že náš výskum spĺňa vysoké požiadavky kladené na svetové R&D projekty,“ povedal Pavol Čekan, CEO a zakladateľ MultiplexDX.

Ďalšími spoluzakladateľmi startupu sú Peter Kilián – vyštudovaný biofyzik, ktorý pôsobí ako jeho prevádzkový riaditeľ a Vladimír Wolf – molekulárny biológ, ktorý sa stará o rozvoj biznisu.

Pavol ČekanPavol Čekan, špičkový slovenský vedec, ktorý v minulosti pôsobil aj v Národnom Rakovinovom Inštitúte vo Washingtone. Foto: Jiří Turek a Jana Jabúrková pre Forbes Slovensko

Startup použije prostriedky na zrýchlenie vývoja svojich rakovinových diagnostických testov a tiež nimi podporí vstup na trh ich najnovšieho testu pod označením Multiplex8+, ktorý sa špecializuje na rakovinu prsníka ako na jednu z najrozšírenejších foriem rakoviny.

Reklama

Konkrétne získané prostriedky pomôžu zafinancovať predklinické skúšky tohto diagnostického testu. Tím bude presnosť testu overovať  na 4000 archívnych vzorkách tkanív z Rakúska, Islandu, Českej republiky a Slovenska.

Ak sa doterajšie priaznivé výsledky novej diagnostiky potvrdia, partia vedcov počíta s nasadením ich diagnostického testu do klinickej praxe už v roku 2023.

„Veríme, že po overení v predklinickom skúšaní bude Multiplex8+ pomáhať onkologickým pacientom tu na Slovensku, ale samozrejme počítame aj s aktivitami zameranými na globálny zdravotnícky segment,“ povedal Peter Kilián.

Najväčšia výhoda: presnosť

Celkom sa o podporu z grantového programu EIC uchádzalo 1852 inovatívnych firiem z celej Európskej únie. Napokon ju získalo 75 firiem. Komisia sa rozhodla podporiť slovenský startup najmä pre jeho prínos k presnosti diagnostiky.

„Nebojíme sa povedať pravdu: v diagnostike dochádza asi k 50 percent chybám. Pričom dnešné medicínske štandardy ani neumožnia opakovať určenie diagnózy. Naša výhoda je v tom, že dokážeme tieto diagnostické chyby eliminovať hneď na začiatku v prvom diagnostickom teste,” vysvetlil vlani spoluzakladateľ startupu Pavol Čekan v rozhovore pre Forbes.

Pri rakovine prsníka sa chybovosť diagnóz dokonca pohybuje na úrovni 30 – 50 percent. MultiplexDX však hovorí, že pomocou jeho diagnostických testov je možné zvýšiť presnosť diagnostiky a nastavenie vhodnej liečby až na 98 percent.

Pavol Čekan

Slovenský vedec pôvodom z Prešova, študoval na Islande za proteínového biochemika a chemika nukleových kyselín. Niekoľko rokov pôsobil ako výskumník na prestížnej Rockefellerovej univerzite v New Yorku v tíme profesora Thomasa Tuschla, neskôr robil výskum v Národnom Rakovinovom Inštitúte vo Washingtone.

Je spoluautorom diagnostickej technológie tzv. multiplexingu, ktorá bola validovaná a odpublikovaná v roku 2013 v jednom z najprestížnejších vedeckých časopisov sveta – The Journal of Clinical Investigation. Napriek veľkým úspechom v zahraničí sa rozhodol vrátiť na Slovensko, odkiaľ z pozície CEO buduje startup MultiplexDX.

Ako to vlastne celé funguje? Keďže je každý typ rakoviny „unikátny“, trojica vedcov vytvorila diagnostický test, vďaka ktorému dokážu každému druhu rakoviny prideliť akýsi „čiarový kód”.

Na jeho základe potom určia, aký typ lieku, v akej koncentrácii a v akej dĺžke podávania pomôže najviac pacientovi zvýšiť šance na prežitie. Alebo či je vôbec chemoterapia potrebná.

Produkty prichádzajú postupne

MultiplexDX sa nateraz najviac zameriava na liečbu rakoviny prsníka a prostaty, ktoré patria medzi tie najrozšírenejšie typy rakoviny (trpí nimi asi 20 percent všetkých onkologických pacientov). Približne takto by však mohla v budúcnosti fungovať personalizovaná diagnostika a liečba takmer každého druhu rakoviny.

„Produkty prinášame na trh postupne a zapadajú do seba ako kúsky LEGO stavebnice,“ ozrejmil Čekan pri vlaňajšom rozhovore pre Forbes.

Keď písala o svojej rakovine, niektorí jej priali smrť.
Založila projekt, ktorý pomáha

Komplexný diagnostický test MultiplexDX9+ by mal startup dokončiť v roku 2023. Štyri produktové súčasti konečného testu sa však už predávajú a používajú v popredných medzinárodných inštitúciách ako National Institute of Health, Cornell University alebo na univerzitnej klinike v Düsseldorfe.

MultiplexDX
Takto vyzerá FullRNAlook kit, ktorý vyvinul slovensko-americký startup MultiplexDX. Tento kit umožňuje takmer stopercentnú presnosť pri RNA vizualizácii v tkanivových vzorkách. Práve vďaka analýze RNA dokážu vedci veľmi skoro odhaliť, či dochádza v tele človeka k nežiaducim zmenám, a teda k vzniku rakoviny.  Foto: MultiplexDX

Predchádzajúce investície

septembri minulého roka získal startup investíciu milión eur od amerického biotechnologického investora Ronalda Cooka a od skupiny drobných investorov cez crowd-investičnú platformu Crowdberry. Vyzbierali dokonca viac ako pôvodne plánovaných 860-tisíc eur.

V úplných začiatkoch získal startup investíciu 400-tisíc eur od fondu rizikového kapitálu Neulogy Ventures. MultiplexDX sa niekoľkokrát uchádzal aj o grant od ministerstva školstva, známa je aj kauza, pri ktorej, ako jediný z 10 uchádzačov o grantovú podporu na vývoj a výskum, žiadané financie nezískal.

Naposledy mu predsa len ministerstvo prikleplo grant v júli minulého roka, a to vo výške 176-tisíc eur. MultiplexDX má na konte viacero startupových cien, vrátane ceny za najlepší biotechnologický startup v strednej Európe a najlepší podnik so sociálnym rozmerom.

Reklama

S biotech firmou vyzbierali 61 miliónov dolárov na boj proti rakovine. Nádorové bunky plánujú uspať

Napriek tomu, že za vlaňajšok vykázal startup tržby iba 145-tisíc eur, možnosti trhu – po predstavení finálneho produktu – sú niekoľkonásobne väčšie. Celková veľkosť trhu diagnostiky rakoviny dosahuje aktuálne 60 miliárd dolárov a neustále rastie. Najväčšie firmy, ktoré dominujú tomuto odvetviu, počítajú tržby v stovkách miliónov dolárov.

Spájanie kapacít

Podľa slov zakladateľov startupu je najnovšia medzinárodná podpora startupu dôkazom o svetovom potenciále slovenských healthtech startupov. Práve s touto myšlienkou aktuálne pracujú aj spolu s ďalšími výskumnými tímami pri vytvorení Národného onkologického klastra, ktorý by združoval domáce odborné kapacity v tejto oblasti.

Cieľom klastra je zlepšiť dostupnosť experimentálnej liečby pre onkologických pacientov na Slovensku a tiež podporovať tvorbu politík v inovatívnych oblastiach liečby týchto ochorení. Jeho vytvorenie je naplánované na budúci rok.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk