25. septembra 2018

Startup trojice špičkových vedcov MultiplexDX, ktorého cieľom je eliminovať zlú diagnostiku rakoviny, získal minulý týždeň najväčšiu investíciu, akú kedy získala slovenská biotechnologická firma. Od amerického investora Ronalda Cooka a investorov z platformy Crowdberry dostali jeden milión eur.

MultiplexDX, ktorý len vo štvrtok získal tri ocenenia na prestížnej súťaži CES Awards Slovakia, priniesol na trh unikátnu diagnostiku rakoviny. Vďaka jeho technológii by sa mohol podiel správne určených diagnóz zvýšiť až na 99 percent. V startupe zisťujú to, či má človek rakovinu, ktorá liečba je najúčinnejšia, či je potrebná chemoterapia alebo či voči nej nie je tumor odolný.

Takto vyzerá FullRNAlook kit, ktorý vyvinul slovensko-americký startup MultiplexDX. Jeho cena sa pohybuje na úrovni 1600 amerických dolárov za balenie, je ho možné použiť na tisíc farbení. Podľa zakladateľa je cena kitu až o 50 percent nižšia než u konkurencie. Foto: MultiplexDX

„Táto, pre nás už druhá investícia, je dôležitým míľnikom pre firmu a celosvetový vývoj personalizovanej diagnostiky rakoviny. Investíciu použijeme najmä na rozšírenie firemnej infraštruktúry vrátane špičkového laboratória na Slovensku, marketing a predaj našich produktov,“ povedal Pavol Čekan, zakladateľ a CEO MultiplexDX.

Pavol Čekan vyvíja špičkový test na liečbu rakoviny. Blíži sa na trh

Medzi investormi do startupu je aj popredný americký vedec, ktorého označujú za otca RNA vizualizačnej diagnostiky, sériový podnikateľ a investor do biotechnologických startupov Ronald Cook. Investíciou milión eur sa firme podarilo naplniť  plány v rámci tohto investičného kola, a to s náskokom. Ideálnym scenárom totiž bolo vyzbierať milión dolárov, teda približne 860-tisíc eur.

Reklama

„Mám veľkú radosť, že práve túto firmu podporilo toľko našich investorov zo Slovenska a Českej republiky. Dôležitú úlohu zohrala aj participácia Ronalda Cooka, ktorý je významným investorom na poli biotechnológií a sám vytvoril podobnú firmu, ktorú potom predal,“ povedal Michal Nešpor, partner investičnej platformy Crowdberry.

Toto sú slovenské top startupy roka. Kto nás bude reprezentovať v zahraničí?

Prvou komerčnou investíciou pre startup bolo 400-tisíc eur od Neulogy Ventures v roku 2016, pričom firma je stále aktívna vo vlastníckej štruktúre spoločnosti. Navyše, v júli tohto roka získal MultiplexDX grant od ministerstva školstva vo výške 176-tisíc eur.

MultiplexDX zvíťazil v súťaži Startup Awards 2016 a získal ceny v hodnote 50-tisíc eur. Minulý rok firmu zaradil Financial Times a Google medzi 100 najväčších inovátorov v Európe. Tento rok na CESA Award získali ocenenie Best Biotech Startup a Best Social Impact Startup, Pavol Čekan zase ocenenie Founder of the Year. Okrem toho bol ocenený najlepším mladým inovatívnym podnikateľom na Slovensku. Foto: Pavel Čekan

Zakladateľmi sú Pavol Čekan, Vladimír Wolf a Peter Kilián. Ich najnovší produkt už otestovalo viac ako 40 výskumných laboratórií po celom svete. Išlo napríklad o Národný onkologický ústav vo Washingtone, MD Anderson Medical Center v Texase, Univerzitu Johnsa Hopkinsa v Baltimore či onkologický inštitút Memorial Sloan Kettering v New Yorku.

“Nebojíme sa povedať pravdu: v diagnostike dochádza asi k 50 percentám chýb. No dnešné medicínske štandardy ani neumožnia opakovať určenie diagnózy. Naša výhoda je v tom, že dokážeme tieto diagnostické chyby eliminovať hneď na začiatku v prvom diagnostickom teste,” povedal Čekan pre Forbes.sk v júli tohto roka.

A startupového Oscara získava…

Komplexný diagnostický test spoločnosti by mal byť dokončený v roku 2023. Štyri produktové súčasti konečného testu sa však už predávajú a používajú v popredných medzinárodných inštitúciách ako National Institute of Health, Cornell University alebo na univerzitnej klinike v Düsseldorfe.

Firma však aj naďalej hľadá ďalších investorov, ktorí sa zároveň stanú aj spoluvlastníkmi spoločnosti. Uchádza sa aj o granty, v čom jej môže pomôcť fakt, že je držiteľom hodnotenia excelentnosti udeleného Európskou komisiou. Otvára jej to cestu ku grantu vo výške takmer troch miliónov eur a ďalším potrebným investíciám.

Hlavná foto: Pavol Čekan, archív Forbes