20. septembra 2018

Vo štvrtok 20. septembra sa v priestoroch bratislavského Binária odovzdávali ocenenia CESAwards. Na 5. ročníku medzi sebou súťažili v 14 kategóriách tie najlepšie a najinovatívnejšie star­tupy, ale aj inves­tori, co­wor­kin­gové cen­trá a in­ku­bá­to­ry. Ocenení budú reprezentovať Slovensko na regi­onál­nom kole vo Varšave, kde im budú konkurovať víťazi z 9 krajín strednej a východnej Európy. Regionálne kolo sa uskutoční 24. októbra 2018.

Startup roka

eyerim

Najväčší a najrýchlejšie rastúci eshop s očnou optikou v regióne strednej a východnej Európy, ktorý v súčasnosti pôsobí v 17 krajinách sveta, vykázal v minulom roku tržby na úrovni 3,3 milióna eur.

Slovenský startup eyerim získal investíciu 1,5 milióna eur

Najväčšiu investíciu získal startup v septembri minulého roka od 3TS Capital Partners. Skupina, za ktorou stojí prevažne investičný fond amerického technologického gigantu Cisco, do slovenského startupu investovala 1,57 milióna eur. V minulosti získali tiež 200-tisíc eur od slovenského fondu Neulogy Ventures.

Martin Zahuranec, CEO slovenského startupu Eyerim, pózuje v blízkosti Mostu SNP v Bratislave.
CEO startupu eyerim Martin Zahuranec. Foto: archív Forbes

Eyerim založila v roku 2015  štvorica mladých ľudí: Martin Zahuranec, tohtoročný člen rebríčka 30pod30, Andrea Zahurancová, ktorá je na štvrtom mieste v rebríčku top startupistiek, Yassaman Omidbakhsh a Branislav Ramšák.

Reklama

Best Biotech Startup / Best Social Impact Startup

MultiplexDX

Slovensko-americký startup trojice špičkových vedcov, ktorých cieľom je eliminovať zlú diagnostiku rakoviny, si odniesol najviac cien. Vďaka ich technológii by sa mohol podiel správne určených diagnóz zvýšiť až na 99 percent. Napríklad zisťujú, ktorá liečba je najúčinnejšia, či je potrebná chemoterapia alebo, či voči nej nie je daný tumor odolný.

Pavol Čekan vyvíja špičkový test na liečbu rakoviny. Blíži sa na trh

Zakladateľmi sú Pavol Čekan, Vladimír Wolf a Peter Kilián, ktorých najnovší produkt už otestovalo viac ako 40 výskumných laboratórií po celom svete. Do júla tohto roka získali 540-tisíc eur od Neulogy Ventures a od ďalších anjelských investorov, v súčasnosti uzatvárajú investičné kolo cez crowdinvestingovú platformu Crowdberry. Cieľom je vyzbierať 835-tisíc.

Founder of the Year

Pavol Čekan

Čekan je CEO a zakladateľ biotechnologickej firmy MultiplexDX. Vedec, pôvodom Prešovčan, sa po rokoch v zahraničí rozhodol vrátiť na Slovensko. Študoval na Islande, kde sa vyučil za proteínového biochemika a chemika nukleových kyselín. Niekoľko rokov pôsobil ako výskumník na Rockefellerovej univerzite v New Yorku v tíme profesora Thomasa Tuschla, neskôr robil výskum v Národnom inštitúte pre výskum rakoviny vo Washingtone.

Pavol Čekan, CEO a zakladateľ biotechnologickej firmy MultiplexDX, pri mikroskope.
Pavol Čekan študoval na Islande, neskôr pôsobil v New York, no nakoniec sa vrátil na Slovensko. Foto: Jiří Turek/Jana Jabůrková

Je spoluautorom diagnostickej technológie tzv. multiplexingu, ktorá bola validovaná a odpublikovaná v roku 2013 v jednom z najprestížnejších vedeckých časopisov sveta – The Journal of Clinical Investigation. Pavol Čekan je milovníkom slovenského folklóru, hrá na husliach a spieva. Je ženatý, má troch synov.

Female Role Model of the Year

Petra Kotuliaková

Zakladateľka Aj Ty v IT, ktorá vôbec ako prvá nezisková organizácia na Slovensku získala finančnú podporu Google.org, filantropickej vetvy Googlu. Jej cieľom je popularizácia IT medzi mladými dievčatami, ktorú organizácia robí napríklad prostredníctvom workshopov zameraných na základné programovacie zručnosti či školenia pokročilých.

Učia dievčatá programovať. Aj Ty v IT získalo od Googlu grant 200-tisíc eur

Kotuliaková pracuje pre Slovenskú technickú univerzitu, má doktorát  z Ekonomickej univerzity v Bratislave a študovala aj na Institute of Politics v Paríži. V roku 2015 reprezentovala Slovensko v oblasti ženy vo vede, technike, inžinierstve a matematike v rámci International Visitor Leadership Program amerického ministerstva zahraničných vecí.

Best Newcomer / Best Blockchain Startup

Biotron

Startup, ktorý získal ocenenie hneď v dvoch kategóriách, funguje ako platforma pre analýzu údajov. Stavia na potrebe firiem mať a analyzovať osobné údaje spotrebiteľov, v rámci ktorých potom vyhodnocujú ich správanie a nastavujú stratégiu. Zjednodušene, Biotron spoločnostiam predáva údaje ľudí, ktoré sa im rozhodnú poskytnúť, za čo sú odmenení. Celý proces je však transparentný.

Startup používa blockchain ako decentralizovanú, verejnú databázu, pričom získané údaje sú anonymizované. Nie je ich teda možné priradiť ku konkrétnej osobe. Firma funguje len od februára tohto roka a jej zakladateľom je Pavol Magic, ktorý bol niekoľko rokov jedným z kľúčových ľudí v IT firme Sygic.

Best AI / Machine Learning Startup

Tachyum

Spoločnosť Tachyum sídli v americkom Silicon Valley a vyvíja vysokovýkonné čipy na spracovanie dát pre veľké medzinárodné firmy. Jej zakladateľom je Slovák s americkým pasom Radoslav Danilák, ktorý v minulosti pôsobil ako architekt čipov v spoločnostiach LG, Toshiba či Nvidia a ktorý má za sebou dva vlastné projekty s multimiliónovými exitmi.

V máji 2018 predstavil jeho startup čip, ktorý by v roku 2020 mohol zvládnuť simuláciu kapacity ľudského mozgu v reálnom čase. Spotrebuje desaťkrát menej energie ako iné, a na jeho vývoji sa podieľal tím pozostávajúci prevažne zo Slovákov. Do technologickej spoločnosti investovala spoločnosť IPM, ktorá podporila napríklad AeroMobil a ich vývoj lietajúceho auta.

Best Coworking Space

Campus

Firma sa zaoberá poskytovaním coworkingových priestorov pre startupy. Je súčasťou spoločnosti 0100 Ventures, ktorú založil v roku 2016 Marek Zámečník, člen tohtoročného rebríčka 30pod30, spolu s ďalšími troma partnermi.

Traja Slováci a jeden Nór – táto štvorica šéfuje 0100 Ventures. Foto: archív Forbes/Miro Nôta

V súčasnosti zamestnávajú asi 50 ľudí a počas prvého roka dosiahli obrat pol milióna eur. Okrem toho zakladajú ďalšie firemné spin-offy, ako napríklad Vestberry, ktoré získalo cenu Best Fintech Startup.

Viac o 0100 Ventures sa dočítate v októbrovom vydaní magazínu Forbes, ktorý bude v stánkoch od 4. 10. 2018. 

Best Fintech Startup

Vestberry

Analytický softvér pre private equity investorov, ktorý je spin-offom firmy 0100 Ventures. Softvér Vestberry slúži partnerom fondov rizikového kapitálu, automatizuje každodenné procesy ich správy a spracováva údaje, ktoré sú pre nich dôležité.

30pod30: Toto je Pančíkova „mafia“.
Mladíci, ktorí rozbehli miliónové biznisy zo Slovenska

Reklama

Best IoT (Internet of Things) Startup

eDocu

Softvérový startup, ktorého systém zaznamenáva a katalogizuje predmety pomocou QR kódov a NFC čipov. Po pristúpení k objektu dokážete vďaka nim zistiť  o objekte dostupné informácie. Zjednodušuje tak prístup k informáciám a pomáha napríklad lepšie kontrolovať inventár. Vďaka kompletnej dokumentácii podľa firmy zvyšuje hodnotu budov, výrobných liniek či zariadení.

Systém tiež rozoznáva, kto k objektu pristúpil. Do startupu investovala v roku 2014 skupina Asseco Group. Okrem vlastných riešení, ktoré eDocu predáva, tiež vyvíja produkty pre Asseco.

Investor of the Year

InfraPartners Management LLP

Equity fond, ktorého cieľom je investovať do infraštruktúrnych projektov na Slovensku, v zvyšných krajinách V4 a na Balkáne. Investičná a poradenská spoločnosť má sídla v Bratislave a Londýne a v jej portfóliu už sú startupy ako napríklad Aeromobil, GA Drilling či Tachyum.

Spoluzakladateľom a výkonným partnerom je Marián Boček, ktorý sa v rôznych krajinách podieľal na transakciách v celkovej hodnote 10 miliárd amerických dolárov. V minulosti pracoval napríklad pre investičnú banku Lehman Brothers.

Best Accelerator or Incubator

MastersGate

MastersGate vznikol ako projekt na podporu eshopov a na zlep­še­nie ich pod­ni­ka­nia formou školení. V minulosti pomohol napríklad startupu roka Eyerim, či firmám Dedoles, GymBeam, Muziker, EXIsport, MARK face and body, Lovel a ďalším. ​Jed­ným z hlav­ných par­tne­rov je prog­ram Go­ogle Partners a medzi od­bor­ných ga­rantov patria agentúry ui42, ui42 di­gi­tal, ​da­ren&cur­tis či Vo­lis International.

Central European Startup Awards (CESAwards)je sé­ria even­tov, ktoré sa ko­najú v rámci stredoeurópskeho re­gi­ónu, aby po­u­ká­zali na úspe­chy jed­not­li­vých star­tu­pov, ale i ľudí alebo or­ga­ni­zá­cií, ktoré tieto roz­bie­ha­júce sa hviezdy pod­po­rujú. Tento rok ju organizátori spo­jili so star­tu­po­vým even­tom – Star­tup Grind.
Hlavné foto: Elbruz Yilmaz (3TS Capital Partners), Ivan Štefunko (Neulogy Ventures), nasleduje štvorica zakladateľov eyerim (Yassaman Omidbakhsh, Martin Zahuranec, Branislav Ramšák, Andrea Zahurancová) a Jiří Beneš (3TS Capital Partners).   Zdroj: Patrik Paulínyi