18. marca 2018

Aj Ty v IT získa ako vôbec prvá nezisková organizácia na Slovensku podporu Google.org, filantropickej vetvy Googlu, aby spopularizovala kariéru v IT medzi mladými dievčatami. Vďaka finančnému daru 200-tisíc eur plánuje Aj Ty v IT počas trojročného obdobia osloviť takmer 5-tisíc stredoškoláčok po celom Slovensku prostredníctvom workshopov zameraných na základné programovacie zručnosti a zároveň chce vyškoliť tisíc dievčat v tých pokročilých.

Na Slovensku je v súčasnosti viac ako 7-tisíc voľných pozícií v oblasti informačných technológií. Chýbajúci odborníci nie sú len problém Slovenska, prognózy pre Európu v roku 2020 sú ešte hrozivejšie – neobsadených môže byť takmer milión pracovných miest. Jedným z riešení je nadchnúť pre IT sektor viac dievčat. Presvedčiť ich, že IT môže byť zábava a zvýšiť im tak šancu uplatniť sa, pomáha občianske združenie Aj Ty v IT.

Slováci vytvorili appku na rozšírenú realitu. Google do nich investoval 14,5 milióna dolárov

Dievčatá si pod informatikou nevedia veľa predstaviť, majú nedostatok informácií. „Snažíme sa im ukázať, aké majú možnosti. Nemusíme z každej spraviť „javistku“, ktorá celý deň kóduje. Je veľa profesií, ktorým sa v informatike môžu venovať. Napríklad môžu pracovať ako projektové manažérky. Ak vedia, ako ten-ktorý kód funguje, dokážu lepšie odkomunikovať klientovi výsledky ich tímu. Po dvoch či troch rokoch, odkedy sme začali, prišla na vysoké školy prvá vlna „našich“ dievčat. Na Fakulte informatiky a inf. technológií STU, kde sme začínali, sme sa dostali na 10-percentný podiel. Je to nárast, ktorý už aj vidíte a počujete na chodbách. Takisto aj na Fakulte riadenia a informatiky Žilinskej Univerzity stúpol podiel dievčat na 10 percent, v Košiciach bol nárast pomalší. Dievčatá dnes už na týchto školách nie sú ojedinelý zjav,“ hovorí Petra Kotuliaková z Aj Ty v IT.

Girl power alebo ako nadchnúť viac dievčat pre IT

Reklama

AJ Ty v IT organizuje ročne viac ako stovku praktických workshopov a diskusií. Dievčatá na základných školách zapájajú do IT cez súťaž v programovaní Scratch Match a od budúceho roka v spolupráci s Microsoftom a českou neziskovou organizáciou Czechitas rozbiehajú pravidelné IT krúžky.

Stredoškoláčkam je určený Girl’s Day v slovenských IT firmách. Ten prebieha vždy štvrtý štvrtok v štvrtom mesiaci v roku, na ktorý pripadá Svetový deň žien v informačných technológiách.  Tento rok prebehol jeho štvrtý ročník, kedy tisícka stredoškoláčok obsadila IT firmy po celom Slovensku.

V októbri otvorili Women Tester Academy, 6-týždňový vzdelávací kurz pre dospelé ženy, ktoré už skončili školu, pracujú a chcú zmeniť svoj život.

Hlavné foto: Archív Aj Ty v IT