15. marca 2018

Ďalší úspech slovenských startupistov. Po dvoch rokoch stealth mode (práce v utajenom režime) predstavila partia okolo najúspešnejšieho slovenského startupistu Andreja Pančíka novú aplikáciu na zdieľanie rozšírenej reality. Vo štvrtok ráno zároveň oznámili, že do ich startupu Blue Vision Labs zainvestoval Google 14,5 milióna amerických dolárov (11,7 milióna eur). 

Medzi zakladateľmi startupu sú traja Slováci, ktorí sa spoznali počas doktorandských štúdií na Oxforde. CEO firmy je Peter Ondrúška, mladý odborník na robotiku, ktorý má za sebou stáže v Googli, Facebooku aj v Microsofte. Ďalšími spoluzakladateľmi sú Lukáš Platinský, ktorý predtým pôsobil v americko-slovenskom startupe Prizeo a Andrej Pančík, náš najúspešnejší startupista, ktorý Prizeo dotiahol v roku 2015 k exitu za niekoľko miliónov dolárov.

Slovenský startupista v európskom 30pod30:
Andrej Pančík spojil aj charitu a Biebera

O pár mesiacov na to sa mu podarilo tento kolosálny úspech zopakovať, keď za viac ako 100 miliónov dolárov predal aj svoju ďalšiu firmu Represent. Pančík sa v januári objavil aj v celoeurópskom výbere najperspektívnejších mladých ľudí podľa magazínu Forbes 30pod30.

Ďalšími zakladateľmi Blue Vision Labs sú Hugo Grimmett a Bryan Baum, ktorý spolu s Pančíkom pôsobil vo vedení Representu.

Reklama

Blue Vision Labs najnovšie získala investíciu vo výške 14,5 milióna amerických dolárov od GV (Google Ventures).

5 rád pre startupy, ako lacno rozbehnúť kampaň a získať investorov

„Sme nadšení, že investujeme do jedného z najlepších technických tímov v Londýne. Tím, ktorý má funkčný produkt, ktorý dokáže lokalizovať, ukladať a zdieľať obsah v reálnom čase s obyčajným objektívom na smartphone. Tešíme sa na všetky nové aplikácie v oblasti rozšírenej reality a autonómnych vozidiel, ktoré sa týmto umožnia,“ reagoval Tom Hulme, generálny partner spoločnosti GV, ktorý sa zároveň stal novým členom predstavenstva Blue Vision Labs.

Podľa slov zakladateľov bude investícia použitá na ďalší rast tímu a na podporu vývojárov aplikácií rozšírenej reality.

Tím rastie, lokality pribúdajú

Novú investíciu si firma pripísala k predošlému prílevu kapitálu, ktorý mal dosiahnuť tri milióny amerických dolárov. Celkom tak firma slovenských startupistov získala za posledné obdobie investície vo výške 17 miliónov amerických dolárov (13,76 milióna eur).

Predchádzajúcimi investormi spoločnosti sú medzinárodné fondy Accel, Horizons Ventures, SV Angel a ďalší.

Firma vznikla v roku 2016 a  rozrástla sa z piatich na 25 členov. Postupne začína ponúkať prístup vývojárom, ktorí chcú vybudovať zdieľanie aplikácie v Londýne, San Franciscu a New Yorku. Do ďalších lokácií sa firma plánuje rozšíriť v priebehu tohto roka.

Blue Vision Labs pracuje na kolaboratívnej rozšírenej realite. S použitím 3D mapy prostredia môže systém presne určiť polohu telefónu s centimetrovou presnosťou, a to iba z obrazu z kamery.

Chýbajúci článok

Spoločnosť vyvinula cloudovú technológiu založenú na počítačovom videní, na základe ktorej môžu viacerí používatelia vidieť ten istý obsah.

Stala sa tak vôbec prvou spoločnosťou, ktorá umožňuje vytvárať zdieľané zážitky na báze rozšírenej reality. Taktiež ide prvýkrát o technológiu, ktorá umožňuje zdieľanie týchto zážitkov na škále celého mesta.

„Schopnosť vytvárať zdieľané AR aplikácie je už dávno chýbajúcim článkom v priemysle, ktorého hodnota sa odhaduje na niekoľko miliárd,“ uviedol spoluzakladateľ spoločnosti Peter Ondrúška a dodal: „My sme iba na začiatku toho, čo naša technológia môže priniesť rôznym odvetviam a sektorom, od herného cez navigáciu až po samojazdiace autá a dnešná investícia nás privádza k bližšiemu uskutočneniu tohto potenciálu“.

Vývojári si môžu teraz stiahnuť vydaný kit na softvérový development pre iOS a Android a môžu sami vytvárať zážitky na báze rozšírenej reality. Dostupná je pritom už na existujúcich smartfónoch, bez nutnosti špeciálneho AR headsetu.

Podľa zakladateľov má však táto technológia ďaleko väčší potenciál. „Táto nová technológia má potenciál nad rámec AR. 3D mapy od Blue Vision Labs slúžia ako digitálna kópia skutočného sveta, ktorá môže byť použitá na to, aby roboti a samojazdiace autá mohli byť bezpečnejšie, presnejšie a aby sa rýchlejšie dostali na trh,“ uvádza spoločnosť v tlačovej správe.

 

 

Foto: Blue Vision Labs