22. januára 2018

Európa, pozri sa! Forbes práve vydal nový rebríček, ktorý združuje 300 mladých inovátorov, umelcov a podnikateľov pôvodom zo starého kontinentu. Zastúpenie nášho regiónu v európskej verzii 30pod30 pritom nebolo vôbec márne. Na zozname sa našli Maďari, Poliaci aj Česi. Koho však vybral americký Forbes spomedzi úspešných Slovákov?

Voľba padla na mladého startupistu a inovátora Andreja Pančíka z Banskej Bystrice.

Absolvent Oxfordskej univerzity za ostatné tri roky predal za milióny dolárov dva projekty, ktoré spoluzakladal. Prizeo.com, ktorý zefektívňuje získavanie peňazí na charitatívne účely zapojením svetových celebrít a Represent, ktorý umožňuje známym osobnostiam vytvoriť dizajn trička a cez stránku ho priamo predávať svojim fanúšikom. Výťažok tiež putuje na charitu.

Zázračný startup zo Slovenska vylepšuje e-shopy po celom svete

Represent kúpil v roku 2016 americký producent oblečenia CustomInk, údajne za 100 miliónov dolárov.

Reklama
Andrej Pančík. Foto: Pancik.com

Ako vyzerala cesta startupistu k miliónovým obchodom? „Po Gymnáziu Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici som sa prihlásil do Brna na aplikovanú informatiku a robil som všetko možné. Po troch rokoch som odišiel do Nottinghamu študovať počítačovú vedu. Rozmýšľal som, čo zaujímavé robiť ďalej, a tak som sa prihlásil na Oxford na postgraduál v rovnakom odbore,“ povedal mladý Slovák v roku 2014 v marcovom rozhovore pre Forbes. Tam stretol neskorších ďalších spoluzakladateľov startupu Prizeo a veci sa dali do pohybu. Nasledovalo sťahovanie do USA a rozbiehanie biznisu.

V rámci Prizea pritom spolupracovali Pančík a jeho kolegovia s celebritami ako Justin Bieber, Samuel L. Jackson či Alicia Keys. Najúspešnejšia kampaň bola práve tá s Bieberom.

 

„Prizeo by nemohlo fungovať odtiaľto. Asi by nám celkom neverili, keby sme im vysvetľovali, že sme v inej časovej zóne, môj ruský prízvuk je vlastne v pohode a zúčtovanie budeme robiť vo východnej Európe, pretože stredná Európa im nič nehovorí. Môžete však službu vybudovať tu a potom do Ameriky posunúť obchodný tím.“

Andrej Pančík o tom, či sa dá postaviť úspešná firma aj v našom regióne (Forbes, marec 2014)

 

Po (a chvíľu aj popri) Prizeu budovali mladí inovátori projekt Represent, ktorý neskôr úspešne predali. Pančík ale pôsobí aj po akvizícii Representu ako jeho CTO. Žije v kalifornskom Los Angeles. Ako povedal v rozhovore pre Forbes, kontakty sú svätý grál biznisu a v Kalifornii sa za 45 minút autom dostane ku každej firme. „Takže si nemailujeme, ale sa stretávame. Vieme uzavrieť spoluprácu, ktorú by sme cez mail nedohodli. Navyše sú tam aj investori,“ opísal.

Forbes vydal rebríček najlepších krajín pre biznis. Ako dopadlo Slovensko?

Celý zoznam úspešných európskych 30pod30 si môžete pozrieť TU. Zo susedného Česka sa do rebríčka dostala tenistka Karolína Plíšková, zakladateľ Kiwi.com Oliver Dlouhý a jeden z naj 3D tlačiarov sveta Josef Průša.