7. septembra 2017

Ďalší slovenský startup získal investíciu nad milión eur. Je ním e-shop s dizajnérskou optikou eyerim, do ktorého „nalial“ ešte v polovici augusta tohto roka medzinárodný venture fond 3TS Capital Partners  1,575 milióna eur.  Skupina, za ktorou stojí prevažne investičný fond amerického technologického gigantu Cisco, dnes oficiálne oznámila uzatvorenie svojho vstupu do slovenského startupu. 

Podľa informácií magazínu Forbes získal investor menej ako 20 percent akcií startupu. „Zameriavame sa predovšetkým na rýchlo rastúce európske spoločnosti a v e-commerce sektore je iba veľmi málo spoločností, ktoré majú taký ťah na bránku a manažérsku víziu, ako eyerim,“ komentoval transakciu investičný riaditeľ skupiny 3TS Elbruz Yilmaz.

Podobne sa vyjadrili aj spoluzakladatelia eyerimu Martin Zahuranec a Yassaman Omidbakhsh. Podľa ich slov im nový prílev kapitálu umožní naplniť globálne ambície. Startup, ktorý v súčasnosti pôsobí celkom v 16 krajinách sveta (a dosahuje výborné výsledky najmä v Škandinávii), plánuje v najbližších mesiacoch prechod na slovinský, chorvátsky a bulharský trh. Budúci rok sa chcú dostať aj za hranice Európy – dvojicu zakladateľov najviac lákajú Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Irán alebo Turecko.

Ďalšie plány sú nemenej smelé – hovoria o prerode e-shopu s optikou na technologickú firmu. „Práve budujeme aplikáciu, cez ktorú si u nás budete môcť objednať šošovky na mieru hneď po návšteve očného lekára,“ prezrádza Martin Zahuranec vo veľkom rozhovore pre aktuálne číslo magazínu Forbes. Medzi ďalšie novinky eyerimu patrí aj virtual try-on, čiže modul, ktorý bude schopný nasmínať vašu tvár pre výber čo najoptimálnejších okuliarov. Zahuranec hovorí aj o prípravách vlastnej kolekcie dizajnovej optiky.

Slovenskému startupu sa darí – v júli sa s tržbami priblížil k hranici pol milióna eur a mesačne dosahuje 15 – 20-percentný rast. Ponúka približne 20 000 okuliarov od vyše 50 svetových dizajnérov.

Reklama

3TS Capital Partners má už skúsenosť so stredoeurópskym trhom – pred dvoma rokmi investovali 5,5 milióna eur do českého retailového e-shopu Zoot, ktorý pôsobí aj na slovenskom trhu. Vo svojom portfóliu držia aj investície v e-shope mall.cz či v systéme spoplatnenia webového obsahu Piano.

Ďalším investorom eyerimu je stredoeurópsky fond Neulogy Ventures, ktorý doň pred dvoma rokmi vložil prvotný kapitál vo výške 200-tisíc eur.

Dočítate sa v septembrovom čísle 
V najnovšom vydaní magazínu Forbes sa dočítate príbeh Martina Zahuranca (26) – o tom, ako sa z 21-ročného študenta stal produktový manažér najrýchlejšie rastúceho juhovýchodoázijského e-shopu Lazada vo Vietname (v júni v ňom za dve miliardy dolárov odkúpil 83-percentný podiel najbohatší muž Číny a zakladateľ portálu Alibaba Jack Ma) a ako neskôr presedlal do malajzijského e-shopu GGG Glasses Group Global, kde získal potrebné know-how a kontakty, ktoré mu pomohli pri založení vlastného podniku. Rovnako aj o tom, aká je budúcnosť e-commerce a že pozadie biznisu s optikou môže byť skutočne „na dlhé lakte“.

Foto: Miro Nôta