18. apríla 2018

Keď sa začnete zaujímať o úspešných mladých ľudí na Slovensku – ako napríklad pri tvorbe nášho rebríčka 30pod30, skôr či neskôr narazíte (opakovane) na meno Andreja Pančíka. Preto sme sa rozhodli bližšie pozrieť na ľudí z jeho blízkeho prostredia a na to, ako sa im darí dnes. Dotiahli to k miliónovým firmám a viacerí z nich aj do tohtoročného výberu Forbes 30pod30. 

Prečo sme ich nazvali „Pančíkova mafia“? Je to podobizeň s partiou trinástich podnikateľov zo Silicon Valley, ktorým sa pred trinástimi rokmi podarilo vybudovať a neskôr aj predať svoj projekt, platobnú bránu PayPal, elektronickému trhovisku eBay za 1,5 miliardy dolárov.

Slovenský startupista v európskom 30pod30:
Andrej Pančík spojil aj charitu a Biebera

Získaný kapitál a know-how následne zainvestovali do desiatok ďalších spoločností a zrodili sa prvé jednorožce – LinkedIn, Palantir, SpaceX, Tesla Motors, Yahoo alebo YouTube.

Zo skupiny manažérov, ktorí úspešne predali jednu výnimočnú firmu, sa tak stala „PayPal mafia“, ktorá založila niekoľko gigantov, pričom valuácia každého z nich dnes ďaleko presahuje jednu miliardu dolárov. Sú medzi nimi napríklad Peter Thiel (CEO Palantir) či Elon Musk (CEO SpaxeX, Tesla Motors a ďalších).

Reklama

Toto pomenovanie zľudovelo po tom, ako podnikateľov takto nazval v roku 2007 americký magazín Fortune.

Podobné označenie „mafia“ používa s istou mierou zveličenia (pretože o to tu celé ide) napríklad aj rýchlo rastúci digitálny startup zo Slovenska – Exponea, do ktorého investoval koncom októbra minulého roka 7,5 milióna eur miliardár Ivan Chrenko (HB Reavis).