28. februára 2019

HiberCell, nová biotechnologická spoločnosť so sídlom v New Yorku, sa s 5 zamestnancami a 60,75 miliónmi amerických dolárov od ARCH Venutre Partners a ďalších investorov vydala na neortodoxnú cestu v oblasti liečby rakoviny.

Je všeobecne známe, že práve rakovina je ochorenie nekontrolovateľného rastu. V priebehu posledných desaťročí sa ale vedci pri skúmaní toho, ako sa rakovinové bunky správajú v organizme, dozvedeli niečo viac. Po odstránení pôvodného nádoru sú bunky totiž nečinné, ukrývajú sa v tele a „spia“. Následne sa opätovne prebúdzajú, čo spôsobuje návrat onkologického ochorenia a vznik metastáz v ďalších orgánoch.

Pavol Čekan vyvíja špičkový test na liečbu rakoviny. Blíži sa na trh

„Je to veľmi antidogmatické,“ hovorí Julio Aguirre-Ghiso, ktorý je zakladateľom spoločnosti HiberCell a zároveň riaditeľom výskumu pre oblasť nádorov a metastáz v newyorskej inštitúcii Icahn School of Medicine at Mount Sinai. Štandardné metódy liečby rakoviny sú zamerané na tie bunky, ktoré rýchlo rastú a delia sa. Zabúdajú ale na tie, ktoré sú nečinné a ukrývajú sa v tele.

Julio Aguirre-Ghiso (vľavo) a Alan Rigby (vpravo) sa rozhodli bojovať s rakovinou. Svoje vedecké poznatky chcú čím skôr dostať na kliniky.
Julio Aguirre-Ghiso (vľavo) a Alan Rigby (vpravo) sa rozhodli bojovať s rakovinou. Svoje vedecké poznatky chcú čím skôr dostať na kliniky. Foto: Forbes.com/HiberCell

Práve jeho laboratórium opisuje molekulárne mechanizmy, ktoré signalizujú, ako sa rakovinové bunky zmenia na nečinné a udržiavajú sa v akomsi spánkovom stave. „Týmto spôsobom môžeme hľadať lieky, vďaka ktorým by sme mohli nádorové bunky sami uviesť do nečinného stavu, alebo zablokovať ich mechanizmus prežitia a zabiť ich počas tohto spánku,“ ozrejmuje Aguirre-Ghiso, ktorý sa tejto oblasti venuje viac ako 20 rokov. Cieľom tohto výskumu, počas ktorého sa vedci sústreďujú na nečinné bunky, je oddialiť alebo zabrániť tomu, aby sa rakovina vrátila a šírila, čo je často príčinou úmrtia ľudí.

Reklama

Slovenské nemocnice a roboty?
Toto je 5 oblastí, ktoré menia naše zdravotníctvo

Prezident a vedúci vedecký pracovník Alan Rigby (v tejto spoločnosti neexistuje žiadny CEO) hovorí, že molekuly HiberCell, ktorým bola udelená licencia, no doteraz ešte neboli predstavené verejnosti, môžu využiť ako na detekciu týchto nečinných buniek, tak i na ich zničenie. Tieto molekuly ešte neboli testované na ľuďoch. V súčasnosti sa však uskutočňuje klinická štúdia na malom množstve dobrovoľníkov, ktorá testuje metódu detekcie nečinných buniek u pacientov s recidívou rakoviny prostaty.

Rigby berie na vedomie, že toto všetko vytvára na ich spoločnosť tlak, keďže vo výskume vychádzajú z množstva vedeckých dôkazov, ktoré sa zhromažďujú už dve desaťročia, no doteraz neboli v centre pozornosti v oblasti vývoja liečby rakoviny. On a Aguirre-Ghiso sa stretli v roku 2012, keď Rigby ešte pôsobil v spoločnosti Eli Lilly.

Dvojica bola spolu v kontakte predovšetkým vďaka vedeckej práci, ktorá sa venovala útlmu rakovinových buniek. „Firma HiberCell vznikla vďaka rozhovorom v taxíkoch,“ upresňuje Aguirre-Ghiso. „Dôvodom, pre ktorý som sa tak zaujímal o vytvorenie spoločnosti, bolo, že som si myslel, že je to najrýchlejšia cesta k tomu, aby boli naše poznatky prospešné pre kliniky,“ dopĺňa.

Spoločnosť HiberCell teda neustále pracuje na tom, aby sa veda dostala z ich laboratória na kliniky. Začína s 5 zamestnancami a tento rok ich počet plánuje zvýšiť na 12. Rigby v tejto súvislosti vraví, že „tie vedomosti, ktoré nemáme vo firme, získavame vďaka spolupráci s kľúčovými predstaviteľmi verejnej mienky v tomto odbore za posledných 20 až 25 rokov.“

Súčasťou vedeckého výboru spoločnosti HiberCell sú tiež Christoph Klein, vedúci oddelenia experimentálneho lekárstva a terapeutického výskumu na nemeckej univerzite v Regensburg, a tiež Ruggero De Maria, riaditeľ Inštitútu všeobecnej patológie na Katolíckej univerzite Najsvätejšieho Srdca v Ríme.

„Snažíme sa brať na vedomie aj všetko to, čo ešte nevieme, a urýchlene premietnuť tieto vedecké poznatky do klinickej stratégie, ktorá by dávala zmysel,“ hovorí Rigby.

Hlavné foto: Julio Aguirre-Ghiso (vľavo) a Alan Rigby (vpravo) stoja za spoločnosťou HiberCell. Foto: HiberCell

Autorkou článku je Ellie Kincaid, ktorá píše pre Forbes.com o zdravotníctve.