19. novembra 2019

Správca fondu Slovak Investment Holdingu, spoločnosť IPM Group, oznámil, že k 22 miliónom z eurofondov získa 51 miliónov od súkromných investorov. Zacieliť ich chce do odpadového hospodárstva.

IPM Group oznámila, že investície bude spravovať v rámci nového fondu s názvom Avanea Eco Fond. Zameria sa na financovanie projektov v oblasti odpadového hospodárstva, konkrétne vytvorenie nových kapacít v recyklovaní, triedení a zhodnocovaní odpadov, respektíve celkovej transformácii odpadového hospodárstva.

Štát naleje do startupov 33 miliónov. Do správy ich dal súkromným fondom

Fond založili v marci 2019. „Jeho hlavným cieľom je podpora trvalo udržateľného rozvoja a obehovej ekonomiky prostredníctvom zodpovedného investovania. Preto podporujeme projekty, kde môžeme byť nielen finančným, ale aj strategickým partnerom a spoločne prinášať riešenia pre zelenšie zajtrajšky,“ povedal výkonný partner IPM Group Adrian Vyčítal.

Fond plánuje spolufinancovať projekty vo výške 73 miliónov eur, z toho 22 miliónov fond získal v rámci verejného tendra Slovak Investment Holdingu a 51 miliónov získa od spoluinvestorov zo súkromného sektora. Investície vyčlení v nadchádzajúcom päťročnom období na nové aj existujúce projekty prostredníctvom equity a kvázi-equity financovania.

Startupom roka je Photoneo, investorom roka IPM Group

Účinné odpadové hospodárstvo dokáže podľa IPM Group viesť k energetickým úsporám a celkovému zníženiu nákladov na zneškodnenie odpadov, ale i zvýšiť kvalitu života v regiónoch. Ide o oblasti, v ktorých má Slovensko v porovnaní so západnou Európou investičný dlh.

V poradí ide už o piatu infraštruktúrnu investíciu IPM Group, spoločnosť má pozície aj v projekte stredoeurópskeho výrobcu batérií InoBat, termináloch na kvapalný zemný plyn v Dunkirku, solárnom fonde v Južnej Kórei, ako aj spoločnosti ESS podnikajúcej v oblasti energetického skladovania v USA.

Traja partneri

Slovak Investment Holding, akciová spoločnosť v 100-percentnom vlastníctve Slovenskej záručnej a rozvojovej banky, čerpá prostriedky na realizáciu investícií z európskych štrukturálnych a investičných fondov. Investície v oblasti životného prostredia oznámil v júni, ďalšími dvomi partnermi sú novozaložená firma Wasteland Investment Management a správcovská spoločnosť CEE Capital Management.

Do správy získala táto trojica správcov celkovo 68 miliónov eur, každý po 20,8 milióna a Wasteland Investment Management navyše 5,5 milióna pre oblasť obnoviteľných zdrojov energie. K prostriedkom od SIH musia správcovia doplniť vlastné zdroje, a do projektov musia nájsť aj ďalších spoluinvestorov.

Pomer investície správcu fondu a spoluinvestora môže byť v maximálnom pomere 70:30. So zohľadnením tohto mechanizmu financovania pomôže počiatočná investícia SIH vytvoriť podmienky na realizáciu projektov v celkovej výške okolo 130 miliónov eur.

Investičné obdobie začalo v prvej polovici 2019 a trvá až do konca roka 2023. Investíciami môžu byť podporené ako verejné, tak aj súkromné spoločnosti, výber podporených projektov bude na správcoch fondov.

Kam investoval SIH?

SIH svoje projekty financuje s prihliadnutím na návratnosť, teda nie grantovým spôsobom. Do jeho portfólia patrí napríklad 28 miliónov eur pre diaľničný obchvat Bratislavy, riziková investícia vo (v roku 2015) začínajúcom startupe eyerim, minuloročná investícia do vŕtacej spoločnosti GA Drilling, úver pre budovateľa nabíjacích staníc Greenway ako aj pre spoločnosť Aeromobil.

GA Drilling získal 4 milióny, MOL ho pustí na testy k ropným vrtom

Predsedom predstavenstva SIH je bývalý štátny tajomník Ministerstva financií v rokoch 2015 až 2017 Ivan Lesay, predsedom dozornej rady je od októbra dovtedajší štátny tajomník misterstva financií Radko Kuruc.

V minulých dňoch prezentovali svoje projekty aj ďalší správcovia fondov, ktorých akcionárom je SIH, spoločnosti Vision Ventures, ktorá oznámila spoluprácu s Priemyselným a inovačným klastrom, ďalšími správcami sú platforma Crowdberry a fond Zero Gravity Capital.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk