12. novembra 2019

Vision Ventures, správca investičného fondu zameraného na podporu startupov, oznámil, že bude spolupracovať s Priemyselným inovačným klastrom. Ten združuje viaceré veľké francúzske firmy na Slovensku ako aj developerskú skupinu HB Reavis miliardára Ivana Chrenka, Matador holding, či Železničnú spoločnosť Slovensko.

Pred mesiacom písal Forbes o rozhodnutí Úradu pre verejné obstarávanie, že 33 miliónov eur z fondu dcérskej firmy Slovenskej záručnej a rozvojovej banky, zameraného na podporu startupov, pôjde do správy trom súkromným spoločnostiam.

Jedna tretina z tohto, na slovenské pomery veľkého balíka, bude spravovaná Vision Ventures, novozaloženou firmou, ktorej spoločníkmi sú podnikateľ roka 2010 Tomáš Bél – známy z vtedajšieho predajcu športových potrieb Exisport – a investičný špecialista Gabriel Horváth.

Vision Ventures dnes predstavil svoju prvú veľkú kooperáciu, podpísal memorandum o spolupráci s Priemyselným inovačným klastrom. Spoluprácu, a teda aj prípadné investície z fondu Vision Ventures, chcú zamerať na financovanie inovácií, výskumu a vývoja, ktoré môžu startupy ponúknuť veľkým tradičným firmám. O tom, ktoré konkrétne spoločnosti získajú investíciu zo spomínaného balíka, by sa malo rozhodnúť budúci rok.

Celkovo 11,5 milióna eur na desať rokov

Vision Ventures nie je výhradný partner Priemyselného inovačného klastra, nebude teda investovať iba v spolupráci s ním. Celkovú schému financovania podporuje Slovenská záručná a rozvojová banka aj z prostriedkov Európskej investičnej banky, a to prostredníctvom svojej dcéry Slovak Investment Holding, konkrétne jej fondu National Development Fund II. Ten je väčšinovým spoločníkom fondu Vision Ventures Growth I, ktorý spravuje Vision Ventures.

Reklama

Šialené peniaze: Toto sú najlepšie financované startupy
z európskeho zoznamu 30 pod 30 pre rok 2019

Vision Ventures (VV) spravujú vo fonde celkovo 11,5 milióna eur, ktoré sú určené na investície do spoločností vo fáze seed, startup či „early stage“ na najbližších desať rokov. Za investíciu do základného imania vo výške 200-tisíc až 800-tisíc eur môže VV získať v startupoch minoritný podiel. O investície sa môžu uchádzať firmy najviac tri roky staré, založené a pôsobiace na Slovensku.

Päť rokov s priemyslom

Priemyselný inovačný klaster a Vision Ventures plánujú svoju spoluprácu „za účelom digitalizácie priemyslu na Slovensku“ na päť rokov. Ako oblasti zájmu identifikovali napríklad priemysel 4.0, kybernetickú bezpečnosť, smart cities, mobilitu a umelú inteligenciu.

„Vidíme sa aj ako most medzi ekosystémom startupov a skupinou veľkých firiem,“ povedal Tomáš Bél za Vision Ventures. „Pre malé spoločnosti je veľkou výzvou, že im chýbajú reálne skúsenosti a spätná väzba od reálneho trhu.“

„Tvoriť inovačný ekosystém je dnes v globálnej ekonomike mimoriadne dôležité, preto dávame dokopy slovenských inovátorov a odberateľov, ktorými sú veľké firmy,“ povedala Martina Le Gall Maláková, prezidentka Priemyselného inovačného klastra (IIC).

Startupom roka je Photoneo, tu sú aj ďalšie ocenené firmy

IIC vznikol pod záštitou Francúzsko-slovenskej obchodnej komory v lete 2017. Tvorí ho skupina väčších, najmä francúzskych firiem pôsobiacich na Slovensku v sektoroch ako doprava, výroba či mobilita. Snahou klastra je však prekračovať hranice tradičných odvetví a firiem.

Členmi klastra sú trnavská automobilka Groupe PSA, automotive dodávatelia Plastic Omnium a Faurecia, prepravca Gefco, operátor Orange, vodohospodársko-energetická skupina Veolia a Tatra banka.

Zo slovenských spoločností sú členmi realitný developer HB Reavis miliardára Ivana Chrenka, Železničná spoločnosť Slovensko a Slovak Lines. Ako svoje inovačné témy uvádza klaster napríklad inteligentné senzory, multimodálnu mobilitu, umelú inteligenciu ako aj prediktívnu analýzu či nové produkty a výrobné procesy.

Pre viaceré z týchto firiem predstavuje spolupráca so startupmi cestu, ako umožniť budúci rast a konkurencieschopnosť Slovenska voči ďalším krajinám. Veľký balík prvotných obrovských investícií má Slovensko do značnej miery už totiž za sebou.

„Našou úlohou je hľadať spôsoby, ako naše aktivity na Slovensku zakoreňovať, ako ísť do sofistikovanejších investícií, ktoré zohľadňujú digitalizáciu a Priemysel 4.0,“ povedal Peter Švec, generálny sekretár Priemyselného inovačného klastra.

Pred pár mesiacmi štát oznámil, že ďalších vyše 11 miliónov bude spravovať crowd-investičná platforma Crowdberry a ďalší balík prostriedkov získal do správy novovznikajúci Zero Gravity Ventures.

Po splnení určitých míľnikov môže individuálna suma, ktorú získajú jednotliví správcovia na prerozdelenie medzi startupy, časom narásť na až takmer 23 miliónov eur.

Autori: Peter Matijek & Lucia Okšová, redaktori magazínu Forbes.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk