Na podporu startupov vyčlenil štát 33 miliónov eur, ktorých správu priklepol trom súkromným fondom. Po splnení určitých míľnikov však môže do nich naliať viac ako 60 miliónov eur.
National development Fund II., ktorý je v správe Slovak Investment Holdingu (dcére Slovenskej záručnej a rozvojovej banky), celkom prerozdelí medzi investičné fondy 33 miliónov eur. Tie ich budú ďalej rozdeľovať na podporu startupov a začínajúcich firiem.
Celkom sa o prerozdeľovanie fondov uchádzalo deväť hráčov. Výberové konanie prebiehalo od októbra minulého roka, pričom iba teraz Úrad pre verejné obstarávanie oznámil, komu finálne priklepne prostriedky.
Kto vyhral obstarávanie
Napokon voľba padla na troch hráčov. Prvým z nich je crowd-investičná platforma Crowdberry, ktorá za účelom prerozdeľovania fondov vytvorila novú dcérsku spoločnosť CB Investment Management. Crowdberry bude spravovať 11,6 milióna eur z balíčka prerozdeľovaných štátnych peňazí. Približne rovnakú sumu budú spravovať aj ďalšie dva fondy.
„Spolu s rastovým kapitálom získajú mladé firmy a podnikatelia aj profesionálne
know-how zo zahraničia v rôznych oblastiach už počas prípravy investície a hlavne našu plnú podporu pri budovaní hodnoty firmy po investícii,“ uviedol Daniel Gašpar, managing partner platformy Crowdberry.
Partneri crowd-investičnej platformy Crowdberry. Foto: Crowdberry
Crowdberry uvádza, že v ich prospech zavážili skúsenosti s investovaním do slovenských startupov s medzinárodným presahom. Od roku 2016 prostredníctvom tejto platformy naliali súkromní investori do startupov takmer 14 miliónov eur.
Medzi podporené startupy patrí napríklad jeden zo slovenských najznámejších startupov, ekologický domček Ecocapsule, smart city riešenie na správu odpadov Sensoneo, rezervačný startup pre jachty Boataround alebo medicínsky startup, ktorý sa venuje včasnej diagnostike rakoviny MultiplexDX.
Celkom investori prostredníctvom tejto platformy podporili už 11 začínajúcich spoločností zo Slovenska.
Ktoré sú ďalšie fondy?
Ďalším fondom, ktorý získal na starosť správu štátnych miliónov a ich prerozdelenie medzi startupy, ktoré majú našliapnuté na raketový úspech, je novovznikajúci Zero Gravity Ventures.
Ide o spoločnú platformu poradenskej spoločnosti Limerock Advisory, za ktorou stoja jej partneri Roman Čmelík a Michal Jablonka a skupina 0100 Ventures, ktorá v Bratislave prevádzkuje dve coworkingové centrá Campus City a Campus Mlyny.
„Rizikový kapitál je určený pre slovenské firmy nie staršie ako päť rokov. Primárne je cielený pre inovatívne spoločnosti mimo bratislavského regiónu, kde pôjde až 90 percent alokovaného kapitálu. Firmy sa môžu uchádzať o tieto peniaze najbližšie tri roky,“ vysvetľuje Marek Zámečník, jeden zo spoluzakladateľov a partnerov 0100 Ventures.
Partneri 0100 Ventures v ich priestoroch v Campus Mlyny v Bináriu v Mlynskej doline. Foto: Miro Nôta
Tretím fondom, ktorý vyhral štátnu zákazku, je fond Vision Ventures so sídlom v Trenčíne, za ktorým stoja Tomáš Bél a Gabriel Horváth. Za týmto účelom už vytvorili novú firmu Vision Ventures Growth I, v ktorej už figuruje ako spoločník National Development Fund II.
Po splnení určitých míľnikov môže individuálna suma, ktorú získajú jednotliví správcovia na prerozdelenie medzi nádejné startupy, časom narásť na až takmer 23 miliónov eur. Štát teda dovedna alokoval na rozdelenie medzi startupy až takmer 70 miliónov eur.
O investíciu z nového fondu sa môžu uchádzať podnikatelia a mladé firmy zo všetkých regiónov Slovenska s potenciálom medzinárodného pôsobenia.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]