9. júla 2019

Na základe ich senzorov monitorujúcich odpadky majú mestá po celom svete možnosť rozhodovať o manažovaní odpadu podľa reálnych dát o tom, ako sú kontajnery naplnené. Slovenská technológia Sensoneo bola v utorok 2. júla ocenená na jednom z najväčších svetových podujatí zameraných na reality, urbanistické plánovanie a správu nehnuteľností MIPIM PropTech EU 2019.

Práve na spomínanom podujatí, ktoré sa konalo v Paríži, sa vo finále predstavili súťažiaci série StartUp Europe Awards. Jej cieľom je podpora startupov zameraných na inovácie v rôznych odvetviach, pričom súťaž bola tento ročník obohatená o novú súťažnú kategóriu Proptech StartUp Europe Awards. Do nej sa mohli zapojiť všetky startupy, ktoré vyvíjajú technológie v oblasti nehnuteľností.

Do minulotýždňového finále novej kategórie postúpilo 10 najinovatívnejších spoločností zo semifinálovej päťdesiatky a práve Slováci boli tými, ktorí si odniesli prvenstvo a certifikát European Acceleration Ticket v hodnote 10-tisíc eur. Spolu s ním získavajú tréning vo všetkých dostupných podporných programoch a schémach, ktoré ponúka Európska únia.

sensoneoSpoluzakladateľka a PR manažérka startupu Andrea Basilová. Foto: archív Andrea Basilová

Ako ocenená technológia funguje? Startup využíva vlastné ultrazvukové smart senzory, ktoré v reálnom čase viackrát denne monitorujú zaplnenie kontajnerov. To v kombinácii so sofistikovaným softvérom (riadiaci systém, analytika a plánovanie trás) mestám a firmám umožňuje realizovať strategické rozhodnutia na základe dát. Zvoz odpadu tak môžu realizovať podľa skutočnej potreby, navrhovať optimálne zvozové trasy, vytvárať automatizovanú navigáciu po najkratších a najbezpečnejších cestách a tomu všetkému prispôsobiť technologické a ľudské zdroje.

Ktoré ženy sa oplatí sledovať?
Napríklad slovenskú startupistku v San Franciscu

Reklama

Sensoneo je nasadené v 30 krajinách na piatich kontinentoch, od Severnej a Južnej Ameriky cez Európu, Rusko, Blízky východ až po Nový Zéland. Na Slovensku funguje približne v 20 mestách, napríklad v Nitre, Trenčíne a Trnave, a k väčším lokálnym zákazníkom tento rok pribudla aj Praha. Popri mestách systém využívajú aj verejné inštitúcie, ako školy, univerzity či nemocnice.

Udalosti MIPIM PropTech EU sa každý rok zúčastňujú všetky rozhodujúce spoločnosti pôsobiace v tejto oblasti. Podujatie tiež slúži ako platforma na prepájanie s inovatívnymi a prelomovými technologickými spoločnosťami a startupmi. Foto: Sensoneo
Udalosti MIPIM PropTech EU sa každý rok zúčastňujú všetky rozhodujúce spoločnosti pôsobiace v tejto oblasti. Podujatie tiež slúži ako platforma na prepájanie s inovatívnymi a prelomovými technologickými spoločnosťami a startupmi. Foto: Sensoneo

Ako pripomína spoluzakladateľka a PR manažérka startupu Andrea Basilová, pre spoločnosť ide o tretie významné ocenenie v krátkom čase. V apríli sa rovnako v Paríži stali víťazom celosvetovej súťaže Smart Territories pod záštitou Innovation World Cup Series a koncom júna boli zaradení medzi 3 najlepšie scale-upy regiónu strednej a východnej Európy. „Ide o ďalší úspech, ktorý jasne preukazuje potenciál, aký riadenie odpadu na základe dát prináša do oblasti realitného biznisu, urbanistického plánovania a správy nehnuteľností,“ povedala.

5 rád pre startupy, ako lacno rozbehnúť kampaň a získať investorov

Startup dosiaľ získal investície vo výške 2,2 milióna eur, a to prevažne od súkromných investorov z platformy Crowdberry a tiež od skupiny Sonoma a fondov rizikového kapitálu Credo Ventures a Y Soft Ventures. Sensoneo je držiteľom viacerých cien za inovácie a zelené riešenia pre mestá.

 Víťazi Proptech StartUp Europe Awards:

1. Sensoneo (Slovensko)

2. Mapple (Fínsko)

Spin-off Laboratória digitálnej geografie Helsinskej univerzity. V nadväznosti na dlhodobú spoluprácu s fínskymi mestami a urbanistami sa laboratóriu podarilo vyvinúť nástroje, ktoré umožňujú pochopiť fungovanie miest. S ohľadom na potrebu riešení, ktoré prispejú k smart mobilite v mestách, sa skupina výskumníkov rozhodla využiť svoju expertízu na vybudovanie jednoduchých nástrojov, ktoré mestám pomôžu s každodennými výzvami.

2. Sensorberg (Nemecko)

Digitalizuje komplexné budovy a fyzikálne procesy v oblasti inteligentných priestorov. Firma sa venuje napĺňaniu individuálnych a špecifických potrieb zákazníkov, ktorí vyžadujú unikátne riešenia pre dvere, zámky, senzory a ovládacie prvky.

Hlavné foto: archív Sensoneo

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk