9. mája 2019

Ženy, ktoré majú našliapnuté na úspech a budeme o nich ešte veľa počuť. Ktoré sú to? Túto otázku sme položili povolanej dvojici – Michaele Krškovej, bývalej investičnej manažérke VC fondu Neulogy Ventures a spoluzakladateľke Startup Awards, a Petre Dzurovčinovej, spoluzakladateľke a bývalej šéfke Slovenskej aliancie pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE), ktorá v súčasnosti pôsobí ako šéfka inovácií na Magistráte hlavného mesta SR. Pozrite si, ktoré ženy sa podľa nich oplatí sledovať.

Kristína Čahojová
Spoluzakladateľka a CEO startupu Lady Technologies

Kristína Čahojová

Čahojová stojí za technologickým startupom Lady Technologies, ktorý vyvinul kegg, prístroj na meranie a sledovanie plodnosti žien. Kegg po zavedení do tela ženy odošle dáta na cloud a zobrazí užívateľke predikciu jej najbližšej ovulácie v mobilnej aplikácii.

Napriek tomu, že Čahojová aj startup sídlia v San Franciscu, jej tím strávil mesiace pred produkciou keggu v čínskom meste Šen-čen, kde absolvovali pobyt v HAX, najväčšom hardvérovom akcelerátore na svete. Jeho zakladateľom je venture kapitálová firma SOSV, ktorá je prvým investorom v Čahojovej startupe, výška investície nie je známa. Do startupu vložilo peniaze aj niekoľko anjelských investorov, medzi nimi podnikateľ Tom Ryan z Los Angeles.

Ženy verzus IT: Softvérová inžinierka vyvracia 7 mýtov,
ktoré sa týkajú tejto kariérnej sféry

Kegg naposledy získal ocenenie Forwards Thinker na konferencii CES 2019 v Las Vegas. Dostal sa aj do výberu top 50 startupov spomedzi 800 uchádzačov, ktorí v marci odprezentovali svoj produkt na prestížnom festivale SXSW v Austine v Texase. Produkt tiež predstavili v marci na podujatí TechCrunch Disrupt v San Franciscu.

Predtým, ako rodená Bratislavčanka založila Lady Technologies, pracovala na startupe na výrobu oblekov TailorMySuit a má skúsenosti z marketingu z Amazonu z Londýna a z eBayu zo San José. „Má výborný drive a ťah na bránku,“ povedala o Čahojovej niekdajšia šéfka SAPIE Petra Dzurovčinová.

Andrea Basilová
Spoluzakladateľka a manažérka komunikácie startupu Sensoneo

andrea basilová sensoneo

Basilová je spoluzakladateľkou a v súčasnosti aj PR manažérkou startupu Sensoneo, ktorý poskytuje smart riešenia v oblasti manažmentu odpadového hospodárstva. Na základe senzorov, ktoré monitorujú odpad, majú mestá možnosť rozhodovať o manažovaní odpadu podľa reálnych dát o tom, ako sú kontajnery naplnené. Sensoneo je nasadené v 30 krajinách na piatich kontinentoch, od Severnej a Južnej Ameriky cez Európu, Rusko, Blízky východ až po Nový Zéland. Na Slovensku je riešenie nasadené približne v 20 mestách, napríklad v Nitre, Trenčíne a Trnave, a k väčším lokálnym zákazníkom nedávno pribudla aj Praha.

REBRÍČEK: Toto je top 10 startupistiek Slovenska.
V investíciách majú milióny

Popri mestách tento systém využívajú aj verejné inštitúcie ako školy, univerzity či nemocnice. Startup dosiaľ získal investície vo výške 2,2 milióna eur, a to prevažne od súkromných investorov z platformy Crowdberry a tiež od skupiny Sonoma a fondov rizikového kapitálu Credo Ventures a Y Soft Ventures. Sensoneo je držiteľom viacerých cien za inovácie a zelené riešenia pre mestá. „Tento projekt s manželom budujeme už päť rokov a je doslova naším štvrtým dieťaťom,“ povedala Basilová.

Anetta Vaculíková
Ambasádorka Food Revolution, zakladateľka Jem iné a členka hnutia Slow Food

food revolution jem iné slow food anetta vaculíková

Vaculíková je súčasťou viacerých projektov, ktoré šíria osvetu o zdravšom spôsobe stravovania. Od roku 2013 je ambasádorkou Jamieho Olivera na Slovensku v projekte Food Revolution, ktorý po celom svete šíri informácie o prevencii voči detskej obezite a vzdeláva v oblasti stravovania aj dospelých. Je zakladateľkou občianskeho združenia Jem iné, ktoré svojimi aktivitami podporuje domácich producentov, a tiež neformálneho vzdelávacieho projektu Skutočne zdravá škola. Ten sa snaží zvyšovať úroveň stravovania v školských jedálňach a zvyšovať povedomie o kvalite stravovanie medzi deťmi, ich rodičmi a pedagógmi. Za posledný zmieňovaný projekt získala v roku 2016 ocenenie Via Bona.

Je tiež spoluautorkou troch knižných publikácií týkajúcich sa výživy a gastronómie a pôsobí ako lektorka varenia na workshopoch vo firmách a v školách. „Od malička som si želala, aby tu po mne niečo ˈveľkéˈ ostalo, a tak sa snažím meniť stravovacie návyky ľudí,“ povedala Vaculíková.

Andrea Orság a Eva Nedeľková
Zakladateľky Mission C

Andrea Orság a Eva Nedeľková Zakladateľky Mission C

Dve Slovenky pôsobiace v Amsterdame založili konzultačnú spoločnosť Mission C, s ktorou pomáhajú firmám skĺbiť zodpovedné podnikanie, inovácie a rast, a to najmä v oblasti cirkulárnej ekonomiky. „Prieskumy ukazujú, že zákazníci sa čoraz viac zaujímajú o zodpovedne vyrobené produkty. V západnej Európe je cirkulárna ekonomika veľkou témou, lebo prináša spoločnostiam ekonomické výhody, buduje pozitívny imidž a priťahuje novú generáciu zamestnancov,“ povedala Eva Nedeľková.

Na ekológii môžu firmy zarobiť.
Slovenky v Holandsku radia, ako na to

Obe majú pritom skúsenosti z veľkých korporácií a z bankového sveta. Nedeľková pracovala v jednej z najväčších bánk v Holandsku, ABN Abro Bank, kde viedla digitálne inovácie. Má skúsenosti aj z pozície biznis analytičky v ING. Andrea Orság má pracovnú skúsenosť z Accenture a Royal Bank of Scotland.

Po rokoch v korporáciách si však obe uvedomili, že podnikanie nemá byť iba o generovaní profitu. „Na ekológiu a udržateľnosť sa mnohí stále pozerajú ako na niečo, čo nás stojí peniaze, a nie ako na prístup, ktorý nám ich, naopak, môže priniesť,“ hovorí Nedeľková.

Dominika Hyriaková
Spoluzakladateľka Original Irish Dirt

Dominika Hyriaková Spoluzakladateľka Original Irish Dirt

Dominika Hyriaková (na fotografii vľavo) je bývalá novinárka z TA3 a manažérka z Procter & Gamble, ktorá sa ponorila do startupového sveta, keď pomohla rozbiehať eventový agregátor eventadvisor. Posledné tri roky však rozbieha vlastný startup Original Irish Dirst.

Ten má netradičné zameranie: do zahraničia distribuuje originálnu írsku hlinu, ktorú si objednávajú najmä írski expati v USA – buď na oslavu pri radostných udalostiach, ale tiež aj na vzdanie úcty pri smútočných zhromaždeniach, akými sú pohreby.

Od novinárčiny k podnikaniu v USA:
Slovenka rozbehla biznis s hlinou v plechovke

No, a samozrejme, že sa nájdu aj takí, ktorí chcú len okúsiť povestné írske šťastie. K tomuto zameraniu sa dostala vďaka kamarátke a spoluzakladateľke startupu Aifric O’Byrne, ktorá pochádza z Írska.

Yassaman Omidbakhsh
Spoluzakladateľka eyerim

Yassaman Omidbakhsh Spoluzakladateľka eyerim

Yassaman (na fotografii v popredí) je jednou zo štyroch spoluzakladateľov e-shopu s očnou optikou eyerim, ktorý aktuálne pôsobí v 12 krajinách Európy a ďalšie obsluhuje prostredníctvom .com domény. Mladá startupistka má iránsky pôvod, ale už zopár rokov žije a podniká na Slovensku. Predtým pôsobila v e-commerce platforme Lazada v Malajzii, ktorú v roku 2012 založil fond Rocket Internet a v súčasnosti ju vlastní Alibaba Group.

Najrýchlejšie rastúci e-shop s optikou v strednej Európe
oznámil novú investíciu

Vo februári tohto roka si startup pripísal na konto novú investíciu vo výške 1,5 milióna eur. Najväčšiu sumu, okolo 800-tisíc eur, vložil do slovenského startupu poľský fond rizikového kapitálu Inovo Venture Partners. Ďalších 700-tisíc eur zainvestoval do e-shopu 3TS Capital Partners.

Skupina, za ktorou stojí prevažne investičný fond amerického technologického gigantu Cisco, už do eyerimu investovala pred vyše rokom viac ako milión eur.

Hlavné foto: koláž Forbes. Foto v článku: archív Forbes.

Viac o úspešných ženách zo Slovenska si môžete prečítať v májovom vydaní magazínu Forbes. Kúpite ho tu

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk