Ženy, ktoré majú našliapnuté na úspech a budeme o nich ešte veľa počuť. Ktoré sú to? Túto otázku sme položili povolanej dvojici – Michaele Krškovej, bývalej investičnej manažérke VC fondu Neulogy Ventures a spoluzakladateľke Startup Awards, a Petre Dzurovčinovej, spoluzakladateľke a bývalej šéfke Slovenskej aliancie pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE), ktorá v súčasnosti pôsobí ako šéfka inovácií na Magistráte hlavného mesta SR. Pozrite si, ktoré ženy sa podľa nich oplatí sledovať.
Kristína Čahojová
Spoluzakladateľka a CEO startupu Lady Technologies
Čahojová stojí za technologickým startupom Lady Technologies, ktorý vyvinul kegg, prístroj na meranie a sledovanie plodnosti žien. Kegg po zavedení do tela ženy odošle dáta na cloud a zobrazí užívateľke predikciu jej najbližšej ovulácie v mobilnej aplikácii.
Napriek tomu, že Čahojová aj startup sídlia v San Franciscu, jej tím strávil mesiace pred produkciou keggu v čínskom meste Šen-čen, kde absolvovali pobyt v HAX, najväčšom hardvérovom akcelerátore na svete. Jeho zakladateľom je venture kapitálová firma SOSV, ktorá je prvým investorom v Čahojovej startupe, výška investície nie je známa. Do startupu vložilo peniaze aj niekoľko anjelských investorov, medzi nimi podnikateľ Tom Ryan z Los Angeles.
Ženy verzus IT: Softvérová inžinierka vyvracia 7 mýtov,
ktoré sa týkajú tejto kariérnej sféry
Kegg naposledy získal ocenenie Forwards Thinker na konferencii CES 2019 v Las Vegas. Dostal sa aj do výberu top 50 startupov spomedzi 800 uchádzačov, ktorí v marci odprezentovali svoj produkt na prestížnom festivale SXSW v Austine v Texase. Produkt tiež predstavili v marci na podujatí TechCrunch Disrupt v San Franciscu.
Predtým, ako rodená Bratislavčanka založila Lady Technologies, pracovala na startupe na výrobu oblekov TailorMySuit a má skúsenosti z marketingu z Amazonu z Londýna a z eBayu zo San José. „Má výborný drive a ťah na bránku,“ povedala o Čahojovej niekdajšia šéfka SAPIE Petra Dzurovčinová.
Andrea Basilová
Spoluzakladateľka a manažérka komunikácie startupu Sensoneo
Basilová je spoluzakladateľkou a v súčasnosti aj PR manažérkou startupu Sensoneo, ktorý poskytuje smart riešenia v oblasti manažmentu odpadového hospodárstva. Na základe senzorov, ktoré monitorujú odpad, majú mestá možnosť rozhodovať o manažovaní odpadu podľa reálnych dát o tom, ako sú kontajnery naplnené. Sensoneo je nasadené v 30 krajinách na piatich kontinentoch, od Severnej a Južnej Ameriky cez Európu, Rusko, Blízky východ až po Nový Zéland. Na Slovensku je riešenie nasadené približne v 20 mestách, napríklad v Nitre, Trenčíne a Trnave, a k väčším lokálnym zákazníkom nedávno pribudla aj Praha.
REBRÍČEK: Toto je top 10 startupistiek Slovenska.
V investíciách majú milióny
Popri mestách tento systém využívajú aj verejné inštitúcie ako školy, univerzity či nemocnice. Startup dosiaľ získal investície vo výške 2,2 milióna eur, a to prevažne od súkromných investorov z platformy Crowdberry a tiež od skupiny Sonoma a fondov rizikového kapitálu Credo Ventures a Y Soft Ventures. Sensoneo je držiteľom viacerých cien za inovácie a zelené riešenia pre mestá. „Tento projekt s manželom budujeme už päť rokov a je doslova naším štvrtým dieťaťom,“ povedala Basilová.
Anetta Vaculíková
Ambasádorka Food Revolution, zakladateľka Jem iné a členka hnutia Slow Food
Vaculíková je súčasťou viacerých projektov, ktoré šíria osvetu o zdravšom spôsobe stravovania. Od roku 2013 je ambasádorkou Jamieho Olivera na Slovensku v projekte Food Revolution, ktorý po celom svete šíri informácie o prevencii voči detskej obezite a vzdeláva v oblasti stravovania aj dospelých. Je zakladateľkou občianskeho združenia Jem iné, ktoré svojimi aktivitami podporuje domácich producentov, a tiež neformálneho vzdelávacieho projektu Skutočne zdravá škola. Ten sa snaží zvyšovať úroveň stravovania v školských jedálňach a zvyšovať povedomie o kvalite stravovanie medzi deťmi, ich rodičmi a pedagógmi. Za posledný zmieňovaný projekt získala v roku 2016 ocenenie Via Bona.
Je tiež spoluautorkou troch knižných publikácií týkajúcich sa výživy a gastronómie a pôsobí ako lektorka varenia na workshopoch vo firmách a v školách. „Od malička som si želala, aby tu po mne niečo ˈveľkéˈ ostalo, a tak sa snažím meniť stravovacie návyky ľudí,“ povedala Vaculíková.
Andrea Orság a Eva Nedeľková
Zakladateľky Mission C
Dve Slovenky pôsobiace v Amsterdame založili konzultačnú spoločnosť Mission C, s ktorou pomáhajú firmám skĺbiť zodpovedné podnikanie, inovácie a rast, a to najmä v oblasti cirkulárnej ekonomiky. „Prieskumy ukazujú, že zákazníci sa čoraz viac zaujímajú o zodpovedne vyrobené produkty. V západnej Európe je cirkulárna ekonomika veľkou témou, lebo prináša spoločnostiam ekonomické výhody, buduje pozitívny imidž a priťahuje novú generáciu zamestnancov,“ povedala Eva Nedeľková.
Na ekológii môžu firmy zarobiť.
Slovenky v Holandsku radia, ako na to
Obe majú pritom skúsenosti z veľkých korporácií a z bankového sveta. Nedeľková pracovala v jednej z najväčších bánk v Holandsku, ABN Abro Bank, kde viedla digitálne inovácie. Má skúsenosti aj z pozície biznis analytičky v ING. Andrea Orság má pracovnú skúsenosť z Accenture a Royal Bank of Scotland.
Po rokoch v korporáciách si však obe uvedomili, že podnikanie nemá byť iba o generovaní profitu. „Na ekológiu a udržateľnosť sa mnohí stále pozerajú ako na niečo, čo nás stojí peniaze, a nie ako na prístup, ktorý nám ich, naopak, môže priniesť,“ hovorí Nedeľková.
Dominika Hyriaková
Spoluzakladateľka Original Irish Dirt
Dominika Hyriaková (na fotografii vľavo) je bývalá novinárka z TA3 a manažérka z Procter & Gamble, ktorá sa ponorila do startupového sveta, keď pomohla rozbiehať eventový agregátor eventadvisor. Posledné tri roky však rozbieha vlastný startup Original Irish Dirst.
Ten má netradičné zameranie: do zahraničia distribuuje originálnu írsku hlinu, ktorú si objednávajú najmä írski expati v USA – buď na oslavu pri radostných udalostiach, ale tiež aj na vzdanie úcty pri smútočných zhromaždeniach, akými sú pohreby.
Od novinárčiny k podnikaniu v USA:
Slovenka rozbehla biznis s hlinou v plechovke
No, a samozrejme, že sa nájdu aj takí, ktorí chcú len okúsiť povestné írske šťastie. K tomuto zameraniu sa dostala vďaka kamarátke a spoluzakladateľke startupu Aifric O’Byrne, ktorá pochádza z Írska.
Yassaman Omidbakhsh
Spoluzakladateľka eyerim
Yassaman (na fotografii v popredí) je jednou zo štyroch spoluzakladateľov e-shopu s očnou optikou eyerim, ktorý aktuálne pôsobí v 12 krajinách Európy a ďalšie obsluhuje prostredníctvom .com domény. Mladá startupistka má iránsky pôvod, ale už zopár rokov žije a podniká na Slovensku. Predtým pôsobila v e-commerce platforme Lazada v Malajzii, ktorú v roku 2012 založil fond Rocket Internet a v súčasnosti ju vlastní Alibaba Group.
Najrýchlejšie rastúci e-shop s optikou v strednej Európe
oznámil novú investíciu
Vo februári tohto roka si startup pripísal na konto novú investíciu vo výške 1,5 milióna eur. Najväčšiu sumu, okolo 800-tisíc eur, vložil do slovenského startupu poľský fond rizikového kapitálu Inovo Venture Partners. Ďalších 700-tisíc eur zainvestoval do e-shopu 3TS Capital Partners.
Skupina, za ktorou stojí prevažne investičný fond amerického technologického gigantu Cisco, už do eyerimu investovala pred vyše rokom viac ako milión eur.
Hlavné foto: koláž Forbes. Foto v článku: archív Forbes.
Viac o úspešných ženách zo Slovenska si môžete prečítať v májovom vydaní magazínu Forbes. Kúpite ho tu.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]