Úcta sa nedá kúpiť. Môžete si však kúpiť niečo, čím ju vyjadríte. Práve na tom stojí podnikateľský plán Dominiky Hyriakovej a jej kamarátky a biznis partnerky Aifric O’Byrne. Pre Írov je hlina z rodnej hrudy prostriedkom, ako vyjadriť úctu či vďaku pri veselých udalostiach ako svadba, narodenie, ale aj pri tých menej radostných – pohreboch. Len v USA žije približne 40 miliónov írskych Američanov, pre ktorých je udržiavanie národnej identity dôležitou súčasťou života. A práve dve mladé podnikateľky im s tým pomáhajú: predávajú hlinu z Írska. Ako sa zrodil tento nápad?
Dominika Hyriaková študovala v Londýne, pracovala v medzinárodnej korporácii, pomáhala rozbiehať viacero startupov, venuje sa marketingu a vyskúšala si aj prácu novinárky. Jej multižánrovosť však nie je spôsobená nerozhodnosťou: „Nesúhlasím s tým, že človek by sa mal venovať jednej veci a len tú robiť poriadne. Na to sa dnes trh mení príliš rýchlo. A deň je na to príliš dlhý.“
„Nápady na podnikanie nám ležia pri nohách, niekedy po nich dokonca chodíme,“ tvrdia Dominika (vľavo) a Airfric. Foto: archív Dominiky Hyriakovej
Keď za ňou približne pred 1,5 rokom prišla kamarátka a biznis partnerka Aifric O’Byrne z Írska, že by chcela mať kúsok svojej rodnej krajiny stále pri sebe, o ďalších krokoch rozhodnuté. A tak vznikla firma Irish Dirt. „Overeniu našich plánov sme venovali niekoľko týždňov. Výsledkom bol zoznam obchodníkov pripravených predávať naše produkty a finančný plán, ktorý vyzeral viac než dobre,“ spomína na začiatky Dominika.
Kto si kúpi kilo hliny za 120 dolárov?
V portfóliu majú dnes dva produkty, Original Irish Dirt – A Handful of Pure Irish Luck je určený nielen pre Írov, ktorí chcú vzdať úctu či vďaku rozsypaním hliny pri radostných udalostiach, ale aj ostatným, ktorí chcú skúsiť povestné írske šťastie. V menšej dóze je 0,8 libry (cca 360 gramov) rodnej hrudy a predáva sa za 19,99 dolára. Druhým produktom je Handful of Home so sloganom Honouring Irish Roots. Pri pohreboch sú s touto hlinou Íri verní svojej kresťanskej tradícii a uctia si svoje korene. Toto balenie má 2 libry (cca 900 gramov) a kúpite ho za 119,99 dolára.
Balenie írskej hliny určenej na pohreby. Foto: archív Dominiky Hyriakovej
Je jasné, že cieľovou skupinou sú Íri, resp. ich potomkovia v Amerike. Žije ich tu okolo 40 miliónov a ročne sa v tejto komunite uskutoční približne 324-tisíc pohrebov. Podnikateľkám pomáha nielen originálny produkt, ale aj ich výnimočnosť. „Dnes sme jedinou firmou na svete, ktorá legálne importuje írsku hlinu do USA,“ vysvetľuje Dominika.
Nebojí sa zašpiniť si ruky od hliny: Simona Janišová vystavovala aj v Číne
Počas úvodných dvoch mesiacov na americkom trhu dodali takmer 1000 kusov dóz. Prvý kontajner hliny, ktorý do Ameriky doviezli, mal 20 metrov a v tom následujúcom už boli tisícky obalov. Ako však hľadali vhodnú zeminu a kde ju našli?
Export hliny je prísne regulovaný
Pre Dominiku bol export a následný import hliny jednoznačne najväčšou výzvou. Môže za to aj legislatíva. „Transport pôdy ako organického materiálu je veľmi prísne regulovaný, pričom USA majú jedny z najprísnejších pravidiel v tejto oblasti.“ Okrem toho museli spolupracovať s tímom výskumníkov, testovali vzorky v laboratóriách a komunikovali s úradmi Ministerstva pôdohospodárstva v Írsku a tiež Ministerstvom pôdohospodárstva v USA. S tým im veľmi pomohla špecializácia Aifric, ktorá vyštudovala medzinárodné právo.
Aby vyhoveli prianiam zákazníkov, hlinu mixujú z viacerých lokalít. Foto: archív Dominiky Hyriakovej
Predtým však podnikateľky z Original Irish Dirt museli ešte nájsť správny typ hliny. Spoločne chodili po írskych farmách, porovnávali a konzultovali, aby nakoniec objavili to, čo hľadali.
Súrodenci z Banskej Bystrice vyrábajú kozmetiku. Ponúkajú krémy so slimačím sekrétom
„Farba, vlhkosť, dávny spôsob ťaženia v hĺbke niekoľkých metrov či dokonca vôňa. Výsledkom všetkých kritérií je hlina, ktorá kumuluje tisícky rokov histórie ostrova. Ťažíme ju z niekoľkých miest Írska a následne mixujeme, čo je marketingový dôvod – írski Američania dopytujú pôvod z miest, z ktorých emigrovali ich predkovia. To by však v tomto štádiu bolo exekučne neefektívne,“ približuje Dominika.
Chcú dobyť severovýchodné pobrežie USA
Takmer o 100 % predaja Handful of Home sa starajú obchodníci, ktorí dokážu pokryť väčšinu Spojených štátov amerických. Tzv. Business-to-business model je však náročný spôsob rastu, aj preto podnikateľky plánujú „obsadiť“ hlavne severovýchodné pobrežie s najvyšším podielom írskych Američanov a následne sa sústrediť na koncového zákazníka. Pri menšom a lacnejšom Original Irish Dirt Gift sa snažia preraziť kvantitou. „Preto dnes rokujeme s distribútorom, ktorý pokrýva viac ako 300 predajcov po celých Spojených štátoch. Akokoľvek je však dlhý náš zoznam možností, plánov a stratégií, na jeho začiatku aj konci je momentálne jedno slovo: cash-flow.“
Počas prvých dvoch mesiacov predali takmer 1000 kusov dóz. Foto: archív Dominiky Hyriakovej
Presadiť sa na náročnom americkom trhu dá poriadne zabrať. V Original Irish Dirt nenechali nič na náhodu a stavili na tých najlepších. „Šéfka nášho predaja a marketingu strávila posledných 20 rokov rozbiehaním biznisu v USA pre top írske značky. Spolu s ďalšou obchodníčkou s mnohoročnými skúsenosťami v americkom pohrebníctve pracujú z New Yorku, 2 pobočky firmy máme v Dubline a Bostone.“
A čo by Dominika poradila tým, ktorí rozmýšľajú o vlastnom startupe? Nech sa pred založením vlastnej firmy určite v jednom zamestnajú a tiež: „Počas celej cesty by som radila robiť rozhodnutia založené na dátach. Nadšenie prevažovať marketingovým prieskumom a číslami z trhu. Príliš často vidím startupy, ktorých tím strávi mesiace exekúciou stratégie, ktorá sa im „zdá“ správna, alebo, v horšom prípade, budovaním sna bez validácie. Choďte von a pýtajte sa svojich zákazníkov. Nie marketérov na Facebooku.“
Hlavná foto: archív Dominiky Hyriakovej (vľavo Dominika, vpravo Aifric)