12. mája 2018

Za značkou prírodnej kozmetiky Modrá púpava stoja súrodenci Elena Krátka a Peter Virostko. Založili ju pred viac ako 5 rokmi a dnes fungujú ako lokálna rodinná firma v srdci Slovenska – Banskej Bystrici. Spoločne sa venujú výrobe pleťových olejov, prírodných krémov, mydiel či bylinných sér.

Ich filozofickým východiskom a inšpiráciou pre výrobky je súčasný trend Slow Beauty (analogické k Slow Food či Slow Fashion, no v oblasti kozmetiky).

Pre dvojicu je dôležitá prirodzenosť, kvalita a udržateľnosť. Všetko robia maximálne poctivo a dávajú si záležať na vysokej kvalite vstupných surovín.

Púpava starne do krásy

Prvým impulzom pre založenie značky bolo hľadanie účinného prostriedku proti pigmentovým škvrnám, ktoré sa Elene Krátkej urobili približne pred 8 rokmi v tehotenstve. Podarilo sa jej vtedy natrafiť na krémy s účinnou zložkou, ktorá sa nazýva slimačí sekrét. Vtedy sa k takému tovaru dalo prepracovať len ťažko, a preto svojej sestre Peter Virostko navrhol, aby si s týmto druhom kozmetiky otvorili internetový obchod.

Reklama

„Neskôr som objavila prírodné oleje, špeciálne arganový a moringový a na vlastnej koži som zistila, aký majú úžasný kozmetický potenciál. A Peťo hneď prišiel s ďalším návrhom – robiť vlastnú kozmetiku na báze rastlinných olejov, dokonca aj vlastný prírodný slimačí krém,“ hovorí pre Forbes.sk Elena Krátka. Ako ale sama dodáva, od nápadov po realizáciu to bola dlhá cesta. Dnes sa už dvojica venuje výrobe prírodnej kozmetiky päť rokov.

Dvojica vyrába i pleťové kúry. Foto: Modrá púpava

Peter Virostko dodáva: „Od začiatkov prešli naše výrobky zmenami. Či už ide o tie vizuálne alebo dolaďovanie receptúr. Stále sa učíme a zbierame skúsenosti – z vedeckých štúdií, vlastného experimentovania, ale aj od zákazníkov.“

Názov Modrá púpava vybrali súrodenci spontánne, evokuje v nich totiž prirodzenosť, sviežosť, jemnosť a nezvyčajná farba priradená ku dobre známemu kvetu dodáva celej značke čosi neštandardné a veselé. „Púpava je tunajšia, domáca a my sme rozhodne chceli mať  značku slovenskú tiež menom. Je to jeden z mála kvetov, ktorý nielen kvitne, ale i odkvitá, teda starne do krásy,“ dodáva Elena Krátka.

Pôžičky ani úvery si nebrali

Svoju značku na začiatku súrodenci čiastočne financovali z vlastných zdrojov. Podľa slov Petra Virostka si ale už od začiatku Modrá púpava zarábala sama na seba. Všetko, čo získali, opätovne investovali do firmy. Najskôr fungoval ich e-shop len na predaj dovážaných „slimačích“ krémov, a preto hneď nepotrebovali peniaze na schvaľovanie výrobných priestorov a produktov. „Na to sme si časom zarobili. Nikdy sme nechceli ísť do úverov a pôžičiek. Obaja máme rodiny, deti, tak sme ich finančne a najmä našim stresom nechceli ohroziť,“ dodáva pre Forbes.sk Peter Virostko. Všetko teda robili postupne.

Prevádzku im neskôr musel schváliť Úrad verejného zdravotníctva, s produktami značky Modrá púpava tiež absolvujú všetky povinné testovania.

Na výrobe kozmetiky sa podieľajú obaja súrodenci. Kým sa Elena Krátka venuje výrobkom na báze prírodných olejov či olejovým bylinkovým extraktom, jej brata viac fascinuje kozmetika na vodnej báze či ďalšie sofistikované spôsoby extrakcie účinných rastlinných zložiek. Sami stoja i za dizajnom vlastných obalov, nálepiek a škatuliek.

Súrodenci majú spoločný biznis. Foto: Modrá púpava

Inšpiráciu pri tvorbe kozmetiky hľadá Elena Krátka v prírode. „Chodievam behať a na čerstvom vzduchu, s čistou hlavou dostávam aj najviac nápadov,“ hovorí. Informácie si následne dohľadáva v knihách a odborných článkoch. Užitočné podnety majú i od zákazníkov a sama dodáva, že pri nových a originálnych výrobkoch je studnicou nápadov jej brat. Niekedy sa do bádania a experimentovania ponorí až natoľko, že ho musí sestra „ťahať späť do reálneho sveta“.

Slimačí sekrét majú z farmy

Medzi najobľúbenejšie produkty značky Modrá púpava patria intenzívne pleťové kúry, oleje a v letných mesiacoch tiež prírodné opaľovacie oleje bez chemických filtrov či zinku. „Najviac pozitívnych ohlasov máme na antiakneózny olej na problematickú pleť,“ dodáva Krátka. Zákazníci ale často siahajú tiež po prírodných krémoch, ktoré obsahujú slimačí sekrét. Súrodenci sú na Slovensku jedinými výrobcami týchto produktov.

O čo vlastne ide pri slimačom sekréte? „Je to prírodná látka, ktorá má veľmi silné regeneračné vlastnosti. Predstavte si slimáka – „noha“, na ktorej sa pohybuje, je vystavená množstvu agresívnych vplyvov, takže si ju musí permanentne regenerovať. Na tento sekrét máme svojho dodávateľa, ktorý má niečo ako slimačiu farmu,“ vysvetľuje Virostko. Odoberanie tejto zložky je podľa slov dvojice neinvazívne. Slimáky sa umiestnia do špeciálnych akvárií, kde je namiesto spodnej časti sieťka. Sekrét sa tak zachytáva do zberných nádob pod nimi, následne sa čistí, filtruje a spracúva.

Séria INspiral obsahuje slimačí sliz. Foto: Modrá púpava

„V japonských salónoch krásy vraj prikladajú zákazníčkam na tvár samotné slimáky, pričom je táto 5-minútová procedúra poriadne drahá,“ opisuje Elena Krátka.

Pre značku Modrá púpava je predaj produktov najsilnejší v novembri a decembri. V priemere však za posledný rok dokázali súrodenci z Banskej Bystrice predať približne 700 až 800 kusov prírodnej kozmetiky mesačne. V biznise je pri tom pre nich dôležitá poctivá práca, dobré meno, tvorivosť, flexibilita či schopnosť nenechať sa odradiť dočasným neúspechom.

V budúcnosti sa chce dvojica dopracovať k výrobe prírodnej kozmetiky pre kompletnú starostlivosť od hlavy až po päty. Rozšíriť plánuje  ponuku produktov na vlasy a detských výrobkov. Plánom je tiež vytvoriť na Slovensku platformu na popularizáciu trendu Slow Beauty.