2. mája 2019

Majú veľký potenciál a miliónové investície. Predstavujeme vám v poradí druhý Forbes rebríček top startupistiek zo Slovenska. Pozrite si kompletnú desiatku žien, ktoré u nás vládnu inováciám. 

 

1.Andrea Žitná

Chief Revenue Officer Elvie

Investícia: 47,1 milióna eur

Vyštudovala fyziku na Oxforde a biznis na Harvarde. Po skončení štúdií pracovala niekoľko rokov ako konzultantka pre McKinsey & Company. Dnes pôsobí ako riaditeľka finančného rastu londýnskeho „femtech“ startupu Elvie, ktorý vytvára produkty zamerané za zlepšovanie zdravia žien. Prvý produkt, ktorý startup predstavil, je tréningová pomôcka pre ženy na posilňovanie svalov panvového dna. To má široké spektrum použitia: od zotavenia sa po pôrode, cez prevenciu a liečbu inkontinencie až po skvalitnenie intímneho života. Progres a spätnú väzbu o cvičení si môžu ženy pozrieť v aplikácii na smartfóne.

Reklama

Druhým produktom, ktorý uviedli na trh na konci minulého roka, je nositeľná elektrická odsávačka materského mlieka, ktorá má revolučný dizajn a je tiež napojená na smartfón aplikáciu.

Aké je to prezentovať projekt investorovi? Odpovedá 5 startupov, ktoré absolvovali car pitch

Iba nedávno získal startup Series B investíciu vo výške 42 miliónov amerických dolárov (37,15 milióna eur) od privátnej investičnej spoločnosti IPGL. Na investičnom kole sa zúčastnili aj fondy rizikového kapitálu Impact Ventures UK a Octopus Ventures, ktorý už predtým vložil do startupu 5,79 milióna eur. Prílev nového kapitálu má startupu umožniť posunúť na trh ďalšie štyri produkty určené pre ženy.

 

2. Lucia Kubinská

Produktová dizajnérka Algolia

Investícia: 65,7 milióna eura

Kubinská je niekdajšia spoluzakladateľka slovenského startupu InHiro na vyhľadávanie vhodných zamestnancov, ktorý vznikol ako spin-off hostingovej firmy WebSupport. Pôsobila v ňom ako UX/UI dizajnérka, a to aj po tom, čo sa startup na popud jeho minoritného akcionára Neulogy Ventures spojil v roku 2016 s francúzskou spoločnosťou Esther Ellis Group. Keď koncom roka 2017 skončil slovenský produktový tím, odišla do Mníchova. Napokon sa však zamestnala ako produktová dizajnérka globálneho vyhľadávacieho softvérového startupu Algolia so sídlom v Paríži, kam sa presťahovala.

„Bola to tá správna kombinácia startupovej kultúry, zaujímavej misie a zrelosti spoločnosti – nechcela som sa opäť pridať do startupu s piatimi ľuďmi, ale ani sa stať súčasťou korporácie, to nie je moja šálka kávy,“ hovorí Kubinská. Stala sa tak jednou zo štyroch produktových dizajnérov startupu a vyvíja rozšírenia pre e-commerce platformy Shopify a Magento.

Algolia má celkom 7000 zákazníkov, vrátane medzinárodných značiek, ako sú National Geographic, Lacoste, Coursera alebo streamingová platforma Twitch. „Ak niečo na týchto weboch vyhľadávate, je za tým Algolia,“ zhrnula Kubinská a dodala, že mesačne sprostredkujú okolo 40 miliárd vyhľadávaní.

Najväčšiu investíciu tento vyhľadávací engine získal, keď doň v rámci Series B zainvestoval 53 miliónov dolárov (46,9 milióna eur) fond rizikového kapitálu Accel v lete 2017. Bola to už jeho druhá investícia do parížskeho startupu, už rok predtým doň vložil 18,3 milióna dolárov (16,2 milióna eur).

 

3. Simona Franková

Spoluzakladateľka a CEO NG Aviation

Investícia: 2,5 milióna eur

Rodáčka z Prešova vyštudovala kontrolu letovej prevádzky v Košiciach. Po skončení školy pracovala aj pre európsku agentúru Eurocontrol v Bruseli. Pred troma rokmi založila spolu s bratom startup NG Aviation SE, ktorý vyvíja mapový softvér na urýchlenie komunikácie letových dispečerov.

Celkom sa investície do startupu vyšplhali na 2,5 milióna eur, keď koncom vlaňajška do startupu vložila vyše milióna eur skupina slovenských investorov. Predtým získal napríklad jednorazovú investíciu vo výške pol milióna eur. Medzi investorov startupu patrí aj podnikateľka Olga Hyklová, majiteľka najväčšej personálnej agentúry v Česku. Prvú verziu produktu dokončil tím NG Aviation v marci minulého roka, pričom majú už niekoľko klientov, medzi nimi aj pražské letisko a tiež letové prevádzkové služby v Indonézii a v Spojených arabských emirátoch. V súčasnosti pokračujú vo vyjednávaniach s klientami v Singapure a Thajsku. Doterajšie tržby startupu dosiahli 523-tisíc eur. V súčasnosti je startup súčasťou pražského kozmického akcelerátora ESA BIC Prague.

 


4. Lujza Bubánová

Spoluzakladateľka a CEO Emotion ID

Reklama

Investícia: viac ako 430-tisíc eur

Bubánová je na čele digitálneho startupu Emotion ID, ktorý vyvíja produkt Youfirst. Ten má dve vetvy: jedna analyzuje videá influencerov na sociálnych sieťach a radí im, ako čo najlepšie zvýšiť dosah na divákov, druhá sa zameriava na podobnú činnosť pre televízie a filmové štúdiá, napríklad v Latinskej Amerike, Nemecku a Rusku. Najnovšie získala investíciu od írskeho sériového podnikateľa Pata Phelana a jeho firmy Phelan Labs, jej výšku ani jedna zo strán nezverejnila. Phelan pritom stojí za bezpečnostným startupom Trustev, ktorý v roku 2013 zaradil americký Forbes na zoznam top 10 perspektívnych startupov sveta, a ktorý o dva roky na to predal za 44 miliónov dolárov americkej firme TransUnion. Jeho investícia do slovenského produktu Youfirst sa mala nedávno ešte navýšiť z pôvodnej sumy. Do startupu na začiatku vložili peniaze Neulogy Ventures a angel investor Vladimír Vokál. Bubánová v súčasnosti z pozície CEO pracuje na reštrukturalizácii vlastníkov a na novom zložení tímu jej startupu.

 

5. Andrea Zahurancová

Spoluzakladateľka a kreatívna riaditeľka eyerim

Investícia: 3 milióny eur

Je jednou zo štyroch spoluzakladateľov startupu eyerim – najväčšieho a najrýchlejšie rastúceho e-shopu s očnou optikou v regióne strednej a východnej Európy. Zahurancová zastáva pozíciu kreatívnej riaditeľky e-shopu, ktorý aktuálne pôsobí v 12 európskych krajinách. Jeho vlaňajšie tržby sa pohybovali na úrovni 5 miliónov eur.

Od práce v Malajzii, Vietname či Viedni po CEO startupu 2018. Takto sa budoval eyerim

Vo februári tohto roka si startup pripísal na konto novú investíciu vo výške 1,5 milióna eur. Najväčšiu sumu, okolo 800-tisíc eur, vložil do slovenského startupu poľský fond rizikového kapitálu Inovo Venture Partners. Ďalších 700-tisíc eur zainvestoval do e-shopu 3TS Capital Partners. Skupina, za ktorou stojí prevažne investičný fond amerického technologického gigantu Cisco, už do eyerimu investovala pred vyše rokom viac ako milión eur.

Získané financie chce startup použiť najmä na vytvorenie vlastnej značky optiky, čo má eyerimu pomôcť prerásť hranice „veľkého e-shopu s okuliarmi“. Na trh by ju mali uviesť počas leta. Najnovšie investície posunuli valuáciu startupu na 10 miliónov eur.

 

6. Zuzana Vojteková 

Spoluzakladateľka a CEO Papaya POS

Investícia: 100-tisíc eur

Zuzana Vojteková sa prepracovala z korporátneho prostredia až do sveta startupov. Predtým pracovala sedem rokov ako senior manažérka v pražskej pobočke konzultačnej spoločnosti A.T. Kearney, neskôr dva roky vo Svete zdravia, ktorý vlastní Penta. Tam pôsobila na pozícii prevádzkovej riaditeľky (COO) a bola aj členkou dozornej rady. Pred troma rokmi odišla z korporácie a vytvorila centrálny pokladničný systém Papaya POS, ktorý podnikateľov odbremeňuje od zbytočnej administratívy a tiež im poskytuje podrobný prehľad o tom, ako sa im darí, a ktoré procesy je potrebné zlepšiť.

Na začiatku sa dostala so startupom do akceleračného programu Booster, pričom jeho organizátor sa stal aj minoritným akcionárom. Počas akcelerácie získala od programu počiatočnú investíciu vo výške 100-tisíc eur. Nasledujúce dva roky sa niesli v znamení budovania firmy a získavania prvých klientov. Medzi klientov, ktorí využívajú pokladničný systém od Papaya POS, patria bratislavské podniky: Bistro Žufaňa, Orbis Street Food, Metropol Bar, ale aj kaviareň Foxford, ktorú prevádzkuje kníhkupectvo Martinus. „V prvých rokoch sme sa sústredili primárne na menších podnikateľov v gastronómii, v minulom a tomto roku sme postupne naše pôsobenie rozšírili o vytváranie riešení na mieru pre siete gastronomických prevádzok, ale aj pre prevádzkovateľov výletných lodí či pre veľký futbalový štadión,“ prezrádza Vojteková. Približne tretinu z ich klientov tvoria prevádzky v Českej republike.

Koncom minulého roka dosiahol startup tržby 147-tisíc eur. Pritom už za prvý štvrťrok tohto roka presiahol s tržbami 100-tisíc eur. Vojteková, ktorá je absolventkou Central European University v Budapešti a University of Pennsylvania vo Filadelfii, hovorí, že v súčasnosti zvažuje nad vstupom menšieho investora, ktorý by jej tímu umožnil rýchlejší rast.

 

7. Soňa Pohlová 

Spoluzakladateľka a Product Development Director Ecocapsule

Investícia: 2,75 milióna eur

Je spolumajiteľkou architektonického štúdia Nice&Wise a spoluzakladateľkou mobilného ekologického domčeka Ecocapsule, ktorý posledné roky púta pozornosť svetových médií. Minulý rok začal startup s dodávkou prvých 50 kusov kapsúl, ktoré mali poputovať do Japonska, Austrálie aj do USA. Za účelom spustenia sériovej výroby nedávno uzatvorili nové investičné kolo cez platformu Crowdberry, čím sa celkové doterajšie investície do startupu vyšplhali na 2,75 milióna eur. Ecocapsule sa v súčasnosti pripravujú na oficiálny launch produktu, ktorý plánujú v USA.

Pohlová je vyštudovaná architekta, má titul z Fakulty architektúry STU aj z Arquitectura La Salle v Barcelone. Má skúsenosti z architektonických štúdií v Dánsku, v Španielsku aj na Slovensku. Pred troma rokmi ju americký Forbes zaradil medzi stovku najúspešnejších európskych podnikateliek. Podobne ju vlani zaradila Allyson Kapin, kontribútorka amerického Forbesu a zakladateľka organizácie Women Who Tech, medzi top 100 žien vo svete technológií, ktoré sa oplatí sledovať na sociálnych sieťach.

 

8. Mária Virčíková 

Spoluzakladateľka a Chief Innovation Officer Matsuko

Investícia: 1 milión eur

Mária Virčíková je spoluzakladateľkou a šéfkou inovácií v technologickej firme Matsuko so sídlom v Košiciach, ktorá aktuálne vyvíja „Skype budúcnosti“. Čiže technológiu, ktorá umožní 3D holografické konferencie v rozšírenej realite. Pritom nedávno dosiahli veľký míľnik – interné spustenie holografickej konferencie v reálnom čase. Niektoré časti technológie startup už teraz monetizuje, medzi jej klientov patrí nemecký kozmetický gigant Symrise a v súčasnosti testujú spoluprácu aj s ďalšou kozmetickou firmou Beiersdorf, ktorá má ročné tržby na úrovni sedem miliárd eur. Medzi ďalších klientov startupu patria Microsoft, Michelin, Novartis či jedno z najväčších herných štúdií na svete Ubisoft.

Matsuko práve uzatvára investičné kolo vo výške jeden milión eur, pričom hlavným investorom je slovensko-britský investičný fond IPM Growth, a to popri ďalších menších investoroch. Najnovšie rozširujú aj tím expertov na umelú inteligenciu a vytvárajú biznisové poradenské orgány.

Medzi ďalšie úspechy môžeme zaradiť aj to, že Matsuko vstúpilo do špeciálneho programu čipovej firmy Nvidia, ktorá podporuje firmy prinášajúce radikálne inovácie do oblasti umelej inteligencie.

Virčíková je odborníčka na robotiku, ktorá študovala a neskôr aj pôsobila na Technickej univerzite v Košiciach a už dvakrát sa v minulosti umiestnila vo Forbes rebríčku 30pod30.

 

9. Katarína Kamendyová

Chief Engineer Interior Systems AeroMobil

Investícia: 9 miliónov eur

Katarína Kamendyová je hlavnou inžinierkou AeroMobilu, lietajúceho auta zo Slovenska, ktoré je aktuálne vo fáze stavby prototypu 4.0. Medzi jej zodpovednosti preto patrí plánovanie a príprava projektovej dokumentácie k interiéru lietajúceho auta, tak z časového, ako aj z finančného hľadiska, komunikácia s dodávateľmi a dohľad nad kvalitou a bezpečnosťou, vypracovanie technickej dokumentácie či úzka spolupráca v otázkach dizajnu AeroMobilu. Kamendyová je tiež zodpovedná za dohľad nad tým, aby boli splnené všetky zákonné podmienky na testovanie aj validáciu produktu, a to tak v automobilovom, ako aj v leteckom priemysle.

FOTO: Aeromobil ukázal novú verziu lietajúceho auta

Po skončení vysokoškolského štúdia zamierila do automobilovej spoločnosti Johnson Controls, kde ako benchmarking specialist získala prehľad o materiáloch a technických riešeniach používaných v automotive. Po roku prešla na pozíciu CAD engineer, kde sa naučila pracovať so softvérom CATIA, určeným na vytváranie 2D a 3D dokumentácie. Na tejto pozícii strávila päť rokov a pracovala na projektoch pre autá značiek Fiat, Renault, Peugeot či Volvo. Posledné tri roky pred nástupom do AeroMobilu pôsobila prevažne vo Veľkej Británii, kde bola zodpovedná za projekty Land Roveru – za plastové komponenty na sedačkách vo všetkých fázach projektu, od nacenenia, prototypovania, cez vývoj až po ich produkciu. Do lietajúceho auta zo Slovenska prišla koncom roka 2016.

AeroMobil prilákal naposledy maďarského podnikateľa Zoltána Vargu, jedného z prvých investorov do maďarskej leteckej spoločnosti WizzAir, ktorý do lietajúceho auta zo Slovenska vložil vlani v lete sedemcifernú sumu. Predtým do spoločnosti investorsky vstúpil britsko-slovenský fond IPM Growth a tiež podnikateľ rakúsko-slovenského pôvodu Patrick Hessel, ktorého výška investície mala dosiahnuť tri milióny eur.

 

10. Jana Escher

Spoluzakladateľka a COO Boataround

Investícia: 1,15 milióna eur

Jana Escher pôvodne pracovala na manažérskej pozícii pre portál Booking.com. Najskôr rozbiehala z viedenskej pobočky portálu hotelový biznis na Slovensku, neskôr otvárala novú pobočku v Thajsku. Po rokoch sa však rozhodli spolu s niekdajším kolegom z Booking.com Pavlom Pribišom založiť online platformu na prenájom lodí Boataround. Dnes pôsobia na piatich kontinentoch, ponuku rozšírili na 13 500 plavidiel vo viac ako 550 destináciách. Celkom obsluhujú 53 krajín sveta, od Kanady až po Austráliu, a to vrátane exotických destinácií, ako je tropický ostrov Bora Bora či arktické Špicbergy. Podľa ich slov tak vlastnia najväčší katalóg lodí na prenájom na svete. Celková hodnota transakcií, ktoré sprostredkovali, dosiahne tento rok hranicu 10 miliónov eur. Boataround zamestnáva vyše 25 ľudí. Cez crowd-sourcingovú platformu Crowdberry získali dosiaľ dve investície v celkovej výške 1,15 milióna eur.

 

Metodológia

Uvádzané investície sú brané ako minimálne doterajšie investície, nie sú do nich zahrnuté aktuálne prebiehajúce či nedávno uzatvorené investičné kolá, ktorých výška nie je zverejnená. Boli uprednostňované startupy so ženou zakladateľkou alebo spoluzakladateľkou, ktoré už validoval investor, pričom vyššia váha bola pripisovaná riadiacim pozíciám (CEO), či finančným, technologickým a produktovým pozíciám. Medzi ďalšie hodnotené kritéria spadajú posledné dostupné tržby a zisky startupu a taktiež odvetvie, v akom pôsobí – technologické a rýchlo rastúce odvetvia mali prednosť pred odvetviami s menším rastovým potenciálom, ktorý je pre startupy kľúčový. Napokon, uprednostňované boli startupy s plne vyvinutým a funkčným produktom.

Hlavné foto: Koláž Forbes