18. septembra 2017

Pred rokom spustila dvojica bývalých manažérov z online portálu Booking.com, Jana Escher a Pavel Pribiš, vlastný biznis. Online platformu na prenájom lodí pre turistov Boataround. Ako sa im dnes darí? Sprostredkúvajú prenájom lodí aj luxusných jácht po celom svete a zaznamenávajú vyše tisícpercentný rast. Samozrejme, to už láka aj prvých investorov.

Prvý rok od spustenia stránky pracovala dvojica zakladateľov takmer zadarmo a všetko, čo zarobili, investovali hneď do firmy. Postupne sa k nim pridali prví zamestnanci, majitelia lodí im začali dôverovať a dostavil sa rast. „Dnes máme na webe 6-tisíc lodí a týždenne používa našu stránku viac ľudí, ako za celý minulý rok dohromady. Myslím, že sme jeden z najväčších agregátorov lodí na svete,“ hovorí pre Forbes spoluzakladateľ portálu Pavel Pribiš.

Ako to funguje? Na podobnom princípe ako napríklad Booking.com v sektore hotelierstva. Prostredníctvom online platformy si dokážete v  priebehu pár sekúnd jedným klikom zarezervovať prenájom lode od Grónska až po Novú Kaledóniu. „Strávili sme stovky hodín v zahraničí, osobne sme skontrolovali každú loď, ktorú zverejňujeme na Boatarounde. Pamätám si, ako sme začiatkom leta za dva týždne nafotili takmer 700 lodí v Grécku a Chorvátsku. Spali sme v podpalubí a v noci sme vyberali správne fotografie,“ spomína Pavel Pribiš.


Jana Escher a Pavel Pribiš pôvodne pracovali ako manažéri vo viedenskej centrále globálneho portálu Booking.com. Escher sa neskôr prepracovala na account managera pre Thajsko a Pribiš mal na starosti expanziu na maďarskom trhu. Obaja boli aj pri začiatkoch rozvoja Bookingu na slovenskom trhu.

Boataround dnes pôsobí na piatich kontinentoch a atakuje hranicu 300 rôznych destinácií. Ich stránka je zatiaľ lokalizovaná do 11 rôznych jazykov. „Pre nás je teraz dôležitý rast. Tak, aby sme dobre investovali naše úsilie a kapitál, aby sme vedeli čítať trh a efektívne exekuovali naše priority,“ opisuje.

Pri otázke na expanziu padá jasná odpoveď: nové destinácie otvárajú podľa toho, kde je najväčší dopyt. „Máme pripavené stovky nových destinácií. Môžem spomenúť Maledivy, Vladivostok, Seychely alebo New York,“ hovorí spoluzakladateľ Boataroundu a dopĺňa: „Chceme byť aktívni v každej destinácii, kde sú lode. Od Liptovskej Mary po Austráliu.“

Reklama

Tento rok získal startup aj svoju prvú investíciu: 350-tisíc eur od jedného bližšie nešpecifikovaného privátneho investora prostredníctvom crowd-investingovej platformy Crowdberry.

Avšak rýchlo sa rozvíjajúci startup, ktorého tempo rastu presahuje 1 200 percent medziročne, priťahuje aj ďalších investorov. Podľa slov dvojice zakladateľov ich oslovujú už aj sami. Pokiaľ sa rozhodnú ďalej škálovať, tak to už bez strategického investora ani budúci rok nepôjde, uvažuje Pribiš.

„Mali sme predbežné stretnutia s fondami LRJ Capital (fond Petra Irikovského, CEO Exponea, za ktorým stojí aj najbohatší muž Slovenska a prvý miliardár podľa magazínu Forbes Ivan Chrenko, pozn. red.), Credo Ventures, Incoming a ešte s niekoľkými ďalšími privátnymi investormi,“ vyratúva.  O startup sa mal zaujímať napríklad aj Anton Zajac, spoluzakladateľ ESETu.


Tím startupu Boataround sa rýchlo rozrástol.

Do konca tohto roka očakávajú, že pokoria hranicu tisíc zákazníkov a tržby oproti minuloročným počiatočným piatim tisícom eur porastú o vyše 1 500 percent.

Najväčšiu časť zákazníkov tvoria Slováci a Česi. Prekvapením pre zakladateľov boli však aj klienti z Veľkej Británie, Talianska alebo Izraelu – navyše bez toho, aby na týchto trhoch investovali čo i len jediné euro do marketingu. Čo sa týka bonitnosti, tu je klientela rozmanitá. „Ľudia si cez nás rezervujú malé motorové člny na Zakynthose, keď sa chcú ísť okúpať niekam do opustenej zátoky, ale aj desaťtisícové jachty s profesionálnou posádkou a siedmimi kúpelňami. Používajú nás študenti, ale aj veľmi bohatí ľudia a celebrity,“ tvrdí Pribiš.

Čo ich v rámci tímu aktuálne najviac zamestnáva okrem expanzie? Odpoveďou sú ľudia. „V prvom rade budeme pracovať na tom, aby sme dostali do firmy talentovaných ľudí. Nedarí sa nám nájsť poľsky hovoriach ľudí, nehovoriac o škandinávskych jazykoch. No v dobe, keď sa veľa vecí outsourcuje, máme úplne inú stratégiu. Chceme mať silný in-house tím a rozumieť tomu, čo robíme.“

Foto: Boataround