21. marca 2018

Lietajúce auto prichádza s novým konceptom. AeroMobil predstavil svoj nový model, ktorý bude využívať takzvaný vertikálny vzlet. 

Spoločnosť v stredu ukázala, ako bude vyzerať AeroMobil 5.0 VTOL (vertical take-off and landing), ktorý prichádza na rad po aktuálne testovanom modeli AeroMobil 4.0 STOL (krátky vzlet a pristátie).

Pasažieri tohto dopravného prostriedku budú môcť tiež jednoducho prepínať medzi letovým a jazdným režimom vďaka princípu transformácie.

„Stratégia výroby viacerých modelov vozidla znamená, že budeme vedieť naplno zabezpečiť cestovanie v mestách s AeroMobilom 5.0 VTOL a medzi mestami aj s AeroMobilom 4.0 STOL. Naša stratégia teda rieši hlavné obmedzenia alternatívnych koncepcií VTOL, ktoré sú viac viazané na vyhradené pristávacie plochy, než na využitie existujúcej cestnej infraštruktúry,“ hovorí Juraj Vaculík, spoluzakladateľ a CEO AeroMobilu.

Cestovať vo vozidle budú môcť štyria pasažieri, kým predchádzajúci model mal iba dve miesta.

Reklama

AeroMobil 4.0 STOL je v súčasnosti v testovacej fáze. Spoločnosť si od neho sľubuje efektívne cestovanie v rámci mesta do vzdialenosti 700 km.

Aký bude mať dojazd respektíve dolet päťka, nie je známe.

AeroMobil, rok dodania 2020, cena 1,3 milióna dolárov

Výroba piatej verzie bude nasledovať až po uvedení „štvorky“ na trh. To sa má stať v roku 2020. „Spoločnosť predpokladá, že vozidlá AeroMobil 5.0 VTOL sa budú vyrábať v priebehu najbližších siedmich až desiatich rokov,“ píše sa v tlačovej správe firmy.

Obe vozidlá budú vybavené airbagmi, deformačnými zónami známymi z automobilov a balistickým záchranným padákom pre celé vozidlo aj s posádkou.

Takto vyzerá AeroMobil 5.0 VTOL