3. apríla 2018

Mária Virčíková je vedkyňa v oblasti robotiky a umelej inteligencie. Študovala kybernetiku a umelú inteligenciu na Fakulte elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach.

V našom rebríčku Forbes 30 pod 30 sa umiestnila hneď dvakrát. Získala množstvo ocenení po celom svete, v roku 2013 sa stala študentskou osobnosťou Slovenska, spolupracovala s Googlom, na TEDx konferenciách, dala “život” humanoidovi ASIMO a posledné dva roky pôsobí ako Chief Innovation Officer vo firme Matsuko. Prednášala či stážovala na univerzitách v Japonsku, USA, Rusku či Anglicku. Jednoducho inšpiratívna žena, ktorá sa nezľakne žiadnej výzvy.

Mária je oceňovaná na celom svete. Foto: Archív Márie Virčíkovej

30pod30 jej prinieslo nové príležitosti

Zmenilo jej ale umiestnenie v rebríčku 30 pod 30 nejakým spôsobom život? “Vďaka Forbes som sa zoznámila so slovenskými inovátormi, s ktorými som dodnes v kontakte. S Rasťom Kulichom, Antonom Zajacom, Michalom Pastierom a mnohými ďalšími. V rebríčku som bola dvakrát v kategórii vzdelávanie a vtipkovala som, že raz budem v kategórii biznis,” hovorí. Hoci by si to určite zaslúžila, stanovenú vekovú hranicu už prekročila. “Vekovo som to už nestihla, ale dnes aj vďaka Forbes mám odvahu podnikať a som spoluzakladateľka technologickej firmy,” hovorí Mária.

30pod30: Festival novej generácie

Samotné umiestnenie v rebríčku si podľa svojich slov veľmi váži. “Umiestnila som sa v rebríčku medzi mnohými výnimočne úspešnými mladými ľuďmi. Veľmi som sa potešila, ale zároveň som bola odhodlaná pracovať na sebe ešte viac, neostávať vo svojej komfortnej zóne, ale práve naopak – prijímať nové výzvy,” tvrdí.

Reklama

Odvtedy ale pretieklo veľa vody, ako vyzerá život mladej vedkyne dnes? Umelá inteligencia patrí medzi najrýchlejšie rozvíjajúce sa odvetvia a aj krátke zaváhanie by mohlo znamenať pre konkurenciu obrovský náskok. 

Slovenský startupista v európskom 30pod30: Andrej Pančík spojil aj charitu a Biebera

“Za dva roky sa mi zmenil celý život. Odišla som z univerzity, aby som mohla naplno budovať firmu. Naďalej sa venujem špičkovým technológiám. 2D obraz ľudí konvertujeme do 3D tak, aby sme mohli na diaľku komunikovať tak, ako keby sme naozaj boli spolu v jednom priestore. Zatiaľ to bolo iba v Hviezdnych vojnách a v iných filmoch a dnes technológia dospela do bodu, kedy to vieme urobiť. Je to vzrušujúce. Práve teraz uzatvárame investičné kolo, aby sme technológiu uviedli na trh,” zhrnula Mária.

Jej firma Matsuko bude čoskoro finišovať s kampaňou na crowdinvestigovom portáli Crowdberry. Na „Skype budúcnosti“ sa snaží získať 600-tisíc eur a zatiaľ sa jej darí.

Okrem svojho biznisu sa venuje aj tomu, aby prilákala ženy do sveta IT. Foto: Archív Márie Virčíkovej

Okrem iného však Mária Virčíková pracuje aj na tom, aby IT svet pritiahol viac žien. “Snažím sa búrať stereotyp, že svet IT je iba pre mužov v združení Aj Ty v IT a rozširovať lokálnu komunitu so záujmom o umelú inteligenciu,” vraví.

Učia dievčatá programovať. Aj Ty v IT získalo od Googlu grant 200-tisíc eur

Podporujte sa navzájom!

Na záver som si neodpustil otázku, čo by Mária poradila mladým ľuďom, ktorí majú ambíciu byť úspešní. “Poradila by som, aby vo svojom okolí vyhľadávali podobne naladených ľudí a podporovať sa navzájom. Hľadať a využívať príležitosti, ktoré ich môžu posunúť ďalej. Porovnávať sa s najlepšími vo svete vo svojej oblasti a brať samého seba s nadhľadom a humorom, lebo nikto na svete nie je dokonalý,” dodala.

Hlavná foto: Archív Márie Virčíkovej