14. novembra 2018

Po rokoch v konzultingu a bankovom sektore sa Slovenka Eva Nedeľková rozhodla pre zásadnú zmenu – využiť skúsenosti z vedúcich pozícií vo veľkých firmách na budovanie business modelov, ktoré spoločnostiam umožňujú uspieť bez negatívneho vplyvu na našu planétu. Svojou poradenskou firmou MissionC, ktorú založila s ďalšou Slovenkou Andreou Orság, dnes pomáhajú spoločnostiam skĺbiť zodpovedné podnikanie, inovácie a rast.

Adidas so spoločnosťou Parley rozbehol v roku 2016 prvú masovú kolekciu bežeckej obuvi vyrobenej z recyklovaných plastových fliaš vytiahnutých z oceánov. Bol tak jednou z prvých globálnych spoločností, ktoré sa problém znečisťovania rozhodli riešiť a zároveň v ňom našli biznis príležitosť.

Využívanie surovín a produktov, ktoré sú v spotrebiteľskom obehu, a minimalizovanie nového odpadu je základom konceptu cirkulárnej ekonomiky. A práve tejto oblasti sa po rokoch v korporátnom svete rozhodla venovať Slovenka Eva Nedeľková. Na Slovensku o tom rozprávala na konferencii FutureNow.

Svoje skúsenosti v biznise zúročuje v Holandsku pri vytváraní stratégií firmám spájajúcich zisk s udržateľnosťou. „Na ekológiu a udržateľnosť sa mnohí stále pozerajú ako na niečo, čo nás stojí peniaze, a nie ako na prístup, ktorý nám ich, naopak, môže priniesť,“ hovorí.

Startup Slováka získal milión eur. Pomohol Trenčínu aj Petrohradu

Nedeľkovej kariérny príbeh sa začal písať po vysokej škole, keď sa rozhodla odísť stážovať do Holandska, kde sa nakoniec usídlila natrvalo. V korporátnej sfére pracovala 10 rokov, v jednej z najväčších bánk v krajine viedla okrem iného digitálne inovácie. Blízka jej vždy bola aj téma ochrany prírody. „Po škole som sa sústredila hlavne na kariéru, aby som neskôr mohla z vyšších pozícií pozitívne ovplyvňovať veci. Čím ďalej, tým viac som si však uvedomovala, že to nestačí,“ hovorí.

Eva Nedeľková na konferencii FutureNow, kde rozprávala o cirkulárnej ekonomike.
O cirkulárnej ekonomike rozprávala Eva Nedeľková na konferencii FutureNow. Foto: FutureNow

V tom čase pracovala v banke na digitálnej stratégii na najbližší rok a snažila sa do nej zapracovať i udržateľnosť. Napríklad meranie toho, čo robí firma pre životné prostredie podobným spôsobom, ako merajú finančné ukazovatele. Nepochodila.

„Každá spoločnosť má vplyv na ľudí a na životné prostredie. Ak sa však s firmami chceme o tejto téme reálne rozprávať, je nevyhnutné pozrieť sa na to z finančnej stránky,“ hovorí a dodáva, že spoločnostiam ide logicky najmä o generovanie nových príjmov alebo o možnosti znižovania nákladov vďaka vyššej efektivite.

Eva Nedeľková (vpravo) so svojou spoločníčkou Andreou Orság.
Eva Nedeľková (vpravo) so svojou spoločníčkou Andreou Orság. Foto: archív Eva Nedeľková

Keďže v banke sa jej v tom čase s víziou uspieť nepodarilo, rozhodla sa problém globálneho otepľovania a znečistenia plastom riešiť inak. Cez biznis, poradenstvom v oblasti cirkulárnej ekonomiky. So spoločníčkou Andreou Orság založila v Holandsku konzultačnú firmu MissionC, ktorá pomáha spoločnostiam prepojiť biznis a udržateľnosť vďaka budovaniu stratégií, nastaveniu business modelov a aktivizácii zamestnancov a zákazníkov.

Ich klientmi sú spoločnosti, ktoré sa venujú udržateľnej móde či recyklácii, napríklad firma, ktorá zužitkováva odpad z kávy na výrobu zápisníkov, kvetináčov či iných produktov. Spolupracujú so startupmi, veľkými korporáciami i neziskovými organizáciami.

Motivuje ľudí ekologickými kefkami. Podnikať začal so 40 kusmi

Cirkulárna ekonomika ma podľa prieskumu Ellen MacArthur Foundation potenciál generovať Európe do roku 2030 prínos na úrovni 1,8 bilióna eur ročne. A Nedeľková je presvedčená, že firmy, ktoré sa na ňu zamerajú, budú mať oproti konkurencii výhodu.

„Prieskumy ukazujú, že zákazníci sa čoraz viac zaujímajú o zodpovedne vyrobené produkty. V západnej Európe je cirkulárna ekonomika veľkou témou, lebo prináša spoločnostiam ekonomické výhody, buduje pozitívny imidž a priťahuje novú generáciu zamestnancov,“ hovorí a dodáva, že tu patrí aj koncept zdieľanej ekonomiky podporovanej digitalizáciou.

„Globálne otepľovanie je naším najväčším problémom. Som však presvedčená, že z veľkých problémov pramenia aj mnohé možnosti. Ak ich vieme pretaviť do ekonomických príležitostí, máme veľkú šancu na pozitívnu zmenu.“

A aj tá sa stala druhou oblasťou, v ktorej Nedeľková podniká. Cez firmu DigiLeaders sa zameriava práve na digitálne technológie. „Pomáhame podnikom s ich digitálnou transformáciou a s najkľúčovejším, často nedoceneným faktorom – zamestnancami. Technologická doba si žiada nový prístup k talent managementu, recruitingu a otvorenej podnikovej kultúre, ktorá podnecuje inovácie,“ hovorí.