12. novembra 2018

Slovensko-fínsky startup Solved, za ktorým stojí aj Slovák Radoslav Mizera, vyzbieral v dvoch investičných kolách približne 1,1 milióna eur. Firma si hovorí aj Uber pre expertov, ktorí cez digitálnu platformu radia firmám, štátom či mestám po celom svete v oblasti udržateľnosti, energetiky a inovácií. Základ ich biznisu na Slovensku sú smart cities a v súčasnosti vstupujú na americký a švajčiarsky trh.

Do spoločnosti nedávno investovalo viac ako desať investorov z troch krajín vrátane fondov Avanto Ventures, LCventures či Pöyry PLC. Solved, ktorý je jedným z popredným svetových poradcov pri téme udržateľnosti, má vo svojom portfóliu v súčasnosti 3500 odborníkov zo stovky krajín. Podľa požiadaviek klientov ich potom spájajú v tímoch a spoločne pracujú na riešeniach konkrétneho problému. V roku 2019 by mal startup zdvojnásobiť svoj obrat a v raste im má pomôcť aj miliónová investícia.

Trojica zakladateľov Solved, zľava CEO Santtu Hulkkonen a viceprezidenti Janne Hietaniemi a Radoslav Mizera. Foto: archív Solved

„Naďalej budeme pokračovať vo vstupovaní na nové trhy, ako sú USA a rozširovaní a posilňovaní našej pozície v strednej Európe, vrátane Slovenska,“ povedal pre Forbes.sk CEO Solved Santtu Hulkkonen, ktorý spolu so Slovákom Radoslavom Mizerom a Fínom Jannem Hietaniemim založil startup pred piatimi rokmi. Skúsenosti zbierali okrem iného aj vo fínskej firme Cleantech, ktorá sa venuje expertnému poradenstvu v oblasti ekologických technológií.

Motivuje ľudí ekologickými kefkami. Podnikať začal so 40 kusmi

Zelenú ekonomiku ako oblasť pre svoj biznis si trojica vybrala preto, aby aspoň čiastočne prispela k boju proti zmene klímy. “Solved urýchľuje vytváranie riešení a pomáha nájsť správne zdroje a nástroje na spoluprácu,“ vysvetľuje Hulkkonen. Väčšinu klientov majú experti v severnej Európe, Rakúsku či Nemecku a projekty realizujú aj na Slovensku.

Reklama
Radoslav Mizera. Foto: archív Solved

Tie však podľa Mizeru tvoria len približne päť percent ich celkových tržieb a venujú sa tu najmä projektovaniu inteligentných riešení pre mestá, ktoré prepájajú s ekologickými riešeniami. Spojili napríklad expertov, ktorí pre most v Trenčíne navrhli koncept liečiaceho mosta, ktorý bude obrastený zeleňou, bude sa tam dať cvičiť jóga a nachádzať sa tam bude aj múzeum cirkulárnej ekonomiky.

Okrem iného tiež navrhovali smart riešenia pre Poprad a na ekologickom koncepte spolupracovali aj s developerom YIT. V zahraničí sa podieľali na riešeniach pre vodné, solárne či veterné elektrárne, riešili odpadovú politiku v Petrohrade a majú za sebou aj dopravné projekty šetrné k prírode.

Ďalšia megainvestícia: slovenský fond dokončil kúpu časti francúzskeho LNG terminálu

„Budúcnosť riešenia týchto problémov je v globálnom prepájaní expertov. Vďaka globálnemu rozmeru môžeme cez nich našim klientom sprostredkovať nové pohľady na vec,“ hovorí Mizera a dodáva, že ich databáza zahŕňa databázu environmentalistov, dizajnérov, technikov, biznis odborníkov a mnohých iných.

V súčasnosti má Solved kancelárie v Bratislave, Žiline a Helsinkách a okrem expertov má 20 stálych zamestnancov. U nás ide prevažne o dizajnérov a programátorov, ktorí majú na starosti vývoj digitálnej platformy, vo Fínsku riešia biznis development a predaj.  Tento rok bola spoločnosť vybraná do programu Young Innovative Company vo Fínsku, vďaka čomu získa ďalšie financovanie.

Hlavná foto: archív Solved