2. novembra 2018

Jeden z najväčších európskych terminálov na dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG) do Európy má už oficiálne nového akcionára. Je ním slovensko-britský investičný fond IPM so sídlom v Bratislave. Informovala o tom spoločnosť v piatok ráno prostredníctvom tlačovej správy.

Prvé správy o podpise kúpnej zmluvy zverejnila spoločnosť v júli tohto roka. Po mesiacoch čakania fond k záveru tohto týždňa dokončil finančný closing transakcie.

Fond kúpil takmer 40-percentný podiel v LNG terminále v Dunkirku, na severe Francúzska. Predávajúcim boli predchádzajúci väčšinoví vlastníci terminálu: francúzske energetické giganty EDF a Total.

„Sme radi, že spoločnými silami sa našim tímom z Londýna, Bratislavy a Soulu podarilo uspieť medzi veľkými svetovými hráčmi a úspešne zrealizovať takú významnú transakciu. Tento tender je dôkazom toho, že svetový obchod sa dá robiť aj zo Slovenska,“ uviedol v podnikovom vyhlásení managing partner IPM Marián Boček.

Křetínsky s Tkáčom rozširujú mediálne impérium.
Prikupujú najväčší francúzsky denník

Reklama

Koľko slovensko-britský fond za kľúčový terminál pre dovoz skvapalneného plynu do Európy zaplatil, ani jedna zo strán nezverejnila. Niečo však predsa len naznačili: popri IPM totiž odkúpil ďalších takmer 36 percent v termináli plynárenský hráč Fluxys (v konzorciu s AXA Investment Managers – Real Assets), čím navýšil svoj dovtedajší 25-percentný podiel.

Na margo výšky transakcie uviedli, že „agregovaná podniková hodnota za celý podiel v rámci oboch transakcií dosiahla 2,4 miliardy eur.“ Podľa IPM je možné predpokladať, že pôjde o najväčšiu európsku transakciu roka v oblasti infraštruktúry.

J&T a Milan Fiľo súperia o chorvátske hotely.
Ponúkajú desiatky miliónov

LNG terminál v Dunkirku je najväčším terminálom svojho druhu v kontinentálnej Európe. Jeho ročná kapacita je 13 miliárd kubických metrov plynu, čo mu umožňuje pokryť približne 20 % dopytu vo Francúzsku a v Belgicku. Prepojenie infraštruktúry mu však umožňuje operovať aj na britskom, holandskom či nemeckom trhu.

Je zároveň druhým najväčším infraštruktúrnym projektom vo Francúzsku, na ktorého výstavbu bola vyčlenená viac ako miliarda eur a participovalo na nej 8500 ľudí.

slovensko kúpilo podiel v o francúzskom lgn termináli Pohľad na LNG terminál v Dunkirku, na severe Francúzska. Foto: IPM

Investičná skupina IPM je pritom aktívna aj na slovenskom trhu. Pred rokom investovala napríklad do startupov GA Drilling či do AeroMobilu. V marci tohto roka zas zainvestovala do americkej čipovej firmy Tachyum so sídlom v Silicon Valley, ktorú založil úspešný slovenský podnikateľ Rado Danilák.

IPM pozostáva z londýnsko-bratislavskej firmy InfraPartners Management LLP, ktorej väčšina tímu sídli v Bratislave, a z juhokórejskej InfraPartners Management Korea, ktorá najnovšiu akvizíciu uskutočnila v mene konzorcia kórejských investorov v spolupráci so spoločnosťou Samsung Asset Management.

Foto: IPM