26. októbra 2018

O jednu z najväčších chorvátskych hotelových sietí súperia hneď dve spoločnosti z nášho regiónu, J&T IB Capital Markets a česko-slovenský holding Eco Investment podnikateľa Milana Fiľa. Dcérska spoločnosť J&T banky sa o 68,94 % podielu akcií Maestral Hotels uchádza už po druhýkrát. Tentoraz ponúkla aj 90-miliónovú investíciu na rekonštrukciu hotelov a rozvoj. Pre Forbes.sk to potvrdila PR manažérka J&T Finance Group Monika Veselá.

Niekoľkomiliónovú ponuku dala okrem týchto spoločností aj chorvátska spoločnosť Strategija. Obchod riadi chorvátske Centrum pre reštrukturalizáciu a privatizáciu štátnych podnikov (CERP).

Podľa ponúk, ktoré na svojom webe zverejnil chorvátsky týždenník DuList.hr, zatiaľ najviac ponúkli Chorváti. Po prepočítaní chcú akcie spoločnosti za vyše 20 miliónov, firma Eco Investment ponúkla necelých 19 miliónov a J&T IB Capital Markets 19,6 milióna eur. Ide o druhý tender, ktorý chorvátska vláda v súvislosti so sieťou hotelov vyhlásila.

Křetínsky s Tkáčom rozširujú mediálne impérium. Prikupujú najväčší francúzsky denník

„J&T do neho vstupuje s vyššou ponukou, ktorej súčasťou je aj ponuka na investíciu ďalších až 90 miliónov eur na rekonštrukciu hotelov a rozvoj spoločnosti,“ povedala Veselá a dodala, že pri jej správe môžu uplatniť dlhoročné skúsenosti z oblasti cestovného ruchu.

Reklama

V auguste CERP uviedol, že chorvátska spoločnosť predáva 355 520 akcií Maestral Hotels s vyvolávacou cenou najmenej 126,8 milióna kún (približne 17,1 milióna eur). Predchádzajúce pokusy CERP o predaj spoločnosti Maestral zlyhali vo februári po tom, ako zamietli ponuku predloženú spoločnosťou J&T IB Capital Markets, ktorá ponúkala okolo 16 miliónov eur.

Penta spečatila obrí obchod. Dr. Max sa rozrastie o 600 lekární

V tom čase bola minimálna cena stanovená na 114,3 milióna kún (približne 15,4 milióna eur). O predaji Maestral Hotels sa hovorilo už v septembri 2016, no v tom čase neboli predložené žiadne ponuky na odkúpenie podielov.

Hotelová sieť Maestral Hotels vlastní v obľúbenej turistickej destinácii Dubrovnik päť hotelov a jeden apartmánový dom, dokopy ide o 482 izieb, a to priamo na brehu Jadranského mora. Ide o poslednú veľkú spoločnosť v Chorvátsku, ktorú vlastní štát. Minulý rok vykázala čistý zisk 4,1 milióna kún (viac ako pol milióna eur), čo bolo o 7 % viac ako v roku 2016.