26. októbra 2018

Firma Czech Media Invest (CMI), ktorú vlastnia milionári Daniel Křetinský a Patrik Tkáč, odkúpila 49-percentný podiel v holdingu Le Nouveau Monde, v ktorého portfóliu sa nachádza prestížny francúzsky denník Le Monde.

Najmladší z českých dolárových miliardárov Daniel Křetinský sa už nepohybuje len vo svete uhlia, dolov a elektrární, tento rok sa jeho impérium rozšírilo aj o médiá. Po akvizícii niekoľkých francúzskych časopisov, vrátane magazínu Elle a nákupe niekoľkých rozhlasových staníc, má za sebou aj kúpu francúzskeho Le Monde.

Tkáč a Křetinský rokujú o kúpe francúzskeho Elle.
Nakúpili už rádiá za 73 miliónov

Křetinský realizuje svoje mediálne aktivity cez firmu Czech Media Invest, ktorej 40-percentným vlastníkom je slovenský milionár Patrik Tkáč. Ten je deviatym najbohatším Slovákom podľa tohtoročného rebríčka Forbes. Desať percent vo firme patrí Romanovi Korbačkovi, ktorého brat vlastní spoločnosť prevádzkujúcu stanicu Anténa Rock. Cena, za ktorú kúpili podiel v holdingu Le Nouveau Monde, nebola zverejnená.

Rebríček roka: Pozrite si prvú desiatku najbohatších Slovákov podľa Forbesu

Reklama

Daniel Křetinský je podľa magazínu Forbes piatym najbohatším Čechom s odhadovaným majetkom 53 miliárd českých korún (č. 924 vo svete). Na jar kúpil od francúzskej skupiny Lagardère niekoľko rozhlasových staníc vrátane Európy 2 a Frekvencie 1 a tiež sa spolu dohodli aj na akvizícii niekoľkých francúzskych časopisov vrátane magazínu Elle.

Najmladší český dolárový miliardár Daniel Křetinský.
Na fotografii je najmladší český dolárový miliardár, ktorého holding EPH má na Slovensku podiel napríklad v Slovenských elektrárňach, Stredoslovenskej energetike či v Nafte. Foto: EPH (archív)

V auguste navyše kúpil spolu s Patrikom Tkáčom 10,9 percenta akcií nemeckej spoločnosti Metro AG, ktorá v Česku prevádzkuje obchody Makro. Veľký význam začali pre neho zohrávať aj reality. Srdcom Křetínskeho biznisu ale naďalej zostáva energetika – EPH je šiestym najväčším výrobcom elektriny v Európe, v Česku je jednotkou a to isté platí aj pre dodávky tepla. Je kľúčovým prepravcom ruského plynu do Európy a jeho firmy zamestnávajú 25-tisíc ľudí po celej Európe. Tento rok zároveň rozbehol na severe Anglicka prestavbu elektrárne na biomasu Lynemouth.

Francúzsky denník Le Monde bol založený v roku 1944. Okrem Francúzska je denne kolportovaných niekoľko desiatok tisíc jeho výtlačkov aj do okolitých krajín.

Hlavné foto: Pexels