31. októbra 2017

Majetok 25 najbohatších Slovákov z nášho rebríčka stúpol v porovnaní s minulým rokom o viac ako desatinu na takmer 13 miliárd eur.

Pozrite si prvú desiatku najbohatších Slovákov. V zátvorke je uvedená medziročná zmena.

1.Andrej Babiš

Majetok: 3,39 mld. eur  (+800 mil. eur)

Reklama

Zdroj: chémia, potravinárstvo, poľnohospodárstvo, zdravotníctvo

Ja nič nemám, vysvetľoval v posledných mesiacoch rád a často Andrej Babiš médiám aj verejnosti. Majetok vložil do zvereneckého fondu, no nie tak, aby sa k nemu nevedel dostať. Takže má všetko. Aj post jednotky v slovenskom rebríčku najbohatších ľudí.

Top ženy 2017: Pozrite si prvú desiatku

Babiš, bratislavský rodák, sa síce presídlil do susednej Českej republiky, no “jeho” Agrofert Holding má na Slovensku stále rozsiahle podnikateľské aktivity. Na Slovensku je najvýznamnejším chemickým aktívom Agrofertu Duslo Šaľa.

2. Ivan Chrenko

Majetok: 1,1 mld. eur (+80 mil. eur)

Zdroj: reality (HB Reavis)

Dvojka rebríčka najbohatších Slovákov a zároveň najmajetnejší Slovák, ktorý stále žije na Slovensku. Chrenkovi sa podarilo uskutočniť v Londýne zatiaľ najväčšiu akvizíciu: HB Reavis tam na jar kúpil oblasť zvanú One Waterloo s 88-tisíc štvorcovými metrami a s odhadovanou budúcou hodnotou 1,6 miliardy eur. Chrenko sa venuje HB Reavisu len strategicky. V posledných mesiacoch ho pohltil viac jeho “bočný” projekt Exponea, v ktorom vystupuje ako investor. Viac sa dočítate v magazíne, ktorý bude na stánkoch vo štvrtok.

3. Jaroslav Haščák

Majetok: 740 mil. eur (+110 mil. eur)

Zdroj: zdravotníctvo, financie, priemysel, služby, médiá, reality (Penta Investments)

Finančná skupina Penta, v ktorej je Jaroslav Haščák najväčším partnerom (spolu s Čechom Marekom Dospivom), sa predvlani vyrovnala s bývalým partnerom Martinom Kúšikom, a tak si minuloročný zisk už rozdeľujú iba existujúci partneri. A ten bol mimoriadny, presiahol štvrť miliardy eur. Čistú hodnotu aktív skupiny, ktorá má sídlo na Jersey, to posunulo na viac ako 1,6 miliardy eur.

4. Milan Fiľo

Majetok: 650 mil. eur (+50 mil. eur)

Reklama

Zdroj: papierenstvo, potravinárstvo, development (Eco-Investment)

Kráľ stredoeurópskeho papierenského biznisu má za (a zrejme i pred) sebou rušný rok. Firmu, v ktorej konsolidoval svoje biznisy Eco-Invest, na Slovensku zlikvidoval a presťahoval ju do Českej republiky. Tam funguje pod názvom Eco-Investment, sídli v prestížnej časti mesta, kde vlani kúpil za 30 miliónov eur bývalý kláštor U Hybernů. Prahu si v tomto roku zvolil tiež za svoje trvalé bydlisko. Najväčšia ryba vo Fiľovom portfóliu je však 49-percentný podiel v ružomberskom Mondi-SCP.

5. Miroslav Trnka

Majetok: 640 mil. eur (+50 mil. eur)

Zdroj: IT (Eset)

Trnku poznali ľudia v biznise dlhé roky hlavne ako človeka, ktorý s pár spoločníkmi rozbehol vo svete najúspešnejšiu slovenskú firmu. No v posledných rokoch, odkedy opustil každodenné vedenie firmy a prenechal ho veľmi schopným manažérom (CEO Richard Marko je spolumajiteľom Esetu), redefinoval sa. Jeho hlavnou “mimopracovnou” aktivitou je nadácia Zastavme korupciu.

6. Peter Paško

Majetok: 620 mil. eur (+50 mil. eur)

Zdroj: IT (Eset)

Paško spoluzakladal slávnu slovenskú antivírusovú spoločnosť Eset, bol aj jej obchodným a marketingovým riaditeľom. Keď sa spolu s Miroslavom Trnkom a ďalším pôvodným zakladateľom Rudolfom Hrubým z dennodenného chodu firmy stiahli, našiel si Paško iné záľuby. V Bratislave otvoril Galériu Nedbalka.

7. Rudolf Hrubý

Majetok: 610 mil. eur (+ 40 mil. eur)

Zdroj: IT (Eset)

Hrubý uzatvára trojicu pôvodných zakladateľov antivírusovej firmy Eset, ktorí ju začiatkom 90. rokov rozbiehali. Aj on sa už v súčasnosti venuje iným oblastiam – a veľmi aktívne. V poslednom roku sa zviditeľnil hlavne kúpou známeho bratislavského hotela Carlton.

8. Tomáš Chrenek

Majetok: 580 mil. eur (-10 mil. eur)

Zdroj: hutníctvo, priemysel, zdravotníctvo (Moravia Steel, Třinecké železiarne, Minerfin, Agel)

Veľký obchod s Američanmi v Košiciach sa mu nepodaril. Chrenek a jeho spoločníci sa veľmi zaujímali o slovenskú dcéru U.S. Steel, no tí ich vraj využili len ako nástroj vyjednávania vyššej ceny s čínskymi záujemcami, ako sa vyjadril Chrenek v českých médiách.

9. Jozef a Patrik Tkáčovci

Majetok: 550 mil. eur (+30 mil. eur)

Zdroj: financie (J&T Finance Group)

Silná podnikateľská rodina Tkáčovcov plní na Slovensku správy už takmer tri dekády. V druhej polovici bol však už verejnou tvárou rodiny skôr syn Patrik, ktorý sa objavoval často pri obchodoch, pri ktorých sa hodili dobré kontakty na miestnu politiku. Oficiálne Tkáčovcov vo finančnej skupine zastupuje
otec Jozef, ktorý kedysi šéfoval napríklad Investičnej a rozvojovej banke. Vlaňajšok bol pre skupinu “náročný a rušný”, ako uviedla vo svojej správe. Konsolidovaný zisk jej klesol o 15 percent na 62 miliónov eur, hlavne pre pokles úrokových výnosov.

10. Ivan Jakabovič

Majetok: 530 mil. eur (+30 mil. eur)

Zdroj: financie (J&T Finance Group)

Jakabovič sa v posledných rokoch ukazoval na verejnosti len nerád (napríklad, keď aj s Patrikom Tkáčom vysvetľovali médiám návštevu vtedajšieho ministra financií Jána Počiatka na ich jachte v Monaku, zhodou okolností pred vyhlásením konverzného kurzu slovenskej koruny k euru). Možno i preto sa vlani presťahoval do Monaka. Čo sa nezmenilo, je jeho spoluvlastníctvo finančnej skupiny J&T.

Celú dvadsaťpäťku najbohatších Slovákov nájdete v našom rebríčku nižšie.

Ilustrácie: Tina Minor