7. júna 2019

Slovenský startup Ecocapsule, ktorý je známy po celom svete (aj v tom hollywoodskom), už mohli vidieť na vlastné oči i obyvatelia New Yorku. Práve im ho spoločnosť predstavila v rámci festivalu NYCxDESIGN, na ktorom sa im v rovnomennej súťaži podarilo získať ocenenie v kategórii Health and Wellness.

Spratný mobilný mikrodom oblých tvarov, plný ekologických a nápaditých riešení. Taký je produkt slovenského startupu Ecocapsule, ktorého prvú sériu kapsúl začali tvorcovia vyrábať minulý rok v januári, keď ho zároveň predstavili svetu – vrtuľníkom ho dopravili na strechu jednej z budov v bratislavskom Starom Meste.

Celá výroba kapsúl prebieha výlučne na Slovensku, pod vedením výrobného riaditeľa Miroslava Klabníka. O energeticky sebestačný dom javia záujem ľudia z rôznych krajín, ako napríklad z Holandska či Japonska. A nielen to – ako prezradila jeho spoluzakladateľka Soňa Pohlová, o domček v minulosti prejavila záujem aj herečka Susan Sarandon.

FOTO: Ecocapsule spustili výrobu. Prvá ide do Japonska

Najnovšie tím prezentoval tento smart-home na festivale NYCxDESIGN, ktorý sa konal v máji priamo na newyorskom Times Square, kde si ho bolo pozrieť niekoľko desiatok tisíc ľudí. Predstavenie sa na spomínanom podujatí znamenalo pre startup oficiálne uvedenie produktu na americký trh. Startupu sa navyše podarilo v New Yorku získať ocenenie v súťaži, ktorá spadala pod zmienený festival, a to v kategórii Health and Wellness.

Reklama
Foto: Ecocapsule Holding

V Ecocapsule nedávno uzavreli nové investičné kolo cez platformu Crowdberry, čím sa im naskytla možnosť pustiť sa do sériovej výroby ich energeticky sebestačných mikrodomov. Celkové investície do startupu sa tak po uzavretí kola vyšplhali na 2,75 milióna eur.

Jeho spoluzakladateľka a Product Development Director Soňa Pohlová, ktorú sme tento rok zaradili na 7. miesto nášho rebríčka Top startupistiek, nám počas piatkového podujatia FORBES UNDER 30 GLOBAL RETREAT prezradila, že medzi ich najbližšie plány spadá dodať zvyšné kapsuly z limitovanej edície a spustiť sériovú výrobu.

REBRÍČEK: Toto je top 10 startupistiek Slovenska.
V investíciách majú milióny

„Druhú sériu produktov plánujeme začať vyrábať masovo, produkciu máme naplánovanú na budúci rok,“ vysvetľuje Pohlová. Dodáva, že už začali optimalizáciu druhej série kapsúl, pričom tie by mali byť oproti tým prvým, ktorých cena sa začína na 79 990 €, o niečo lacnejšie.

Soňa Pohlová predstavuje Ecocapsule publiku na podujatí Global Summit. Foto: Marek Mucha

V čom sa – okrem ceny – bude ešte druhá séria líšiť od tej prvej? „V ničom zásadnom. V rámci masovej výroby ponúkneme katalóg, z ktorého si ľudia budú môcť vyberať. Doplnková výbava bude spoplatnená, rovnako ako je to pri autách,“ odpovedá úspešná startupistka.

Pri predaji prvej série jej tvorcovia zažili aj bizarné momenty. Podľa Pohlovej sa totiž našli aj takí, ktorí sa ich pýtali zvláštne veci – medzi inými napríklad, či Ecocapsule vedia urobiť nepriestrelné, alebo či by ju dokázali urobiť celú v zlatej farbe, aby ladila k zlatému Porsche Cayenne.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk