7. júna 2019

Bývalý pilot Formuly 1 a tech investor Nico Rosberg, zakladateľ najhodnotnejšieho európskeho startupu TransferWise, ktorého valuácia je aktuálne 3,5 miliardy dolárov, Taavet Hinrikus či spolutvorca Angry Birds Peter Vesterbacka. Do Bratislavy prinášame podujatie FORBES UNDER 30 GLOBAL RETREAT, ktoré spája top mladých podnikateľov a talenty, investorov a lídrov inovácií z celého sveta. Diskutovať budú o biznise, mentoringu, pracovnom trhu alebo o vzťahu s veľkými korporáciami. 

Hlavnou témou globálneho 30 pod 30 je reinvencia. Ako sa z pilota Formuly 1 stal investor do startupov? Ako niektorí z našich rečníkov navždy zmenili aj také tradičné odvetvia ako hotelierstvo či floristika? 

Takto to vyzerá dnes v Divadle Aréna v Bratislave: 

16:10: Editor Forbes Europe Alex Wood sa prichádza poďakovať publiku za pozornosť a otázky, ktoré kládli rečníkom, a zároveň sa prišiel rozlúčiť a ukončiť dnešné podujatie: “Ďakujem vám za to, že ste takí skvelí.”

15:55: Josh Wilson na otázku o tom, ako úspešne vstúpiť na zahraničné trhy, odpovedal: „Dôležité je porozumieť kultúre, s ktorou chcete spolupracovať. Len to vám zaručí, že uzavriete dohody, ktoré sú výhodné aj pre vás. V prípade, že nepoznáte územie, na ktoré chcete vstúpiť, nebudete úspešní.“

15:44: Keď príde reč na content, ktorý vynáša, Kinga a Kris sa zhodujú, že treba pochopiť, čo ľudia chcú. Zakladateľ Culture Trip spomenul, že začínali s úplne iným obsahom, no neskôr prišli na to, že ľudí zaujímajú fotografie. Zmena obsahu im vyniesla miliardu videní ročne. Kinga ho dopĺňa, že ľudia chcú content čím skôr, čo znamená, že firmy musia zrýchliť procesy. V praxi to znamená napríklad to, že vydanie klasickej knihy trvá dva – tri roky, no vydanie e-knihy je podstatne kratšie. A v tom tkvie ich úspech.

15:40: Každý biznis potrebuje dobrý content – názov panela, v ktorom svoje rady a tipy odprezentujú traja odborníci v rôznych odvetvia –  e-knihy, online a televízia. Na pódium prišla Kinga Jentetics, co-founderka a CEO maďarského startupu PublishDrive, ktorý pomáha distribúcii e-bookov, bola pred dvoma rokmi zaradená americkým Forbesom do celoeurópskeho rebríčka 30pod30. Ročne pomáha priniesť na trh okolo 200-tisíc e-kníh. Nasledovali ju doktor Kris Naudts, CEO a zakladateľ aplikácie Culture Trip, najrýchlejšie rastúcej online spoločnosti, ktorá sa orientuje na cestovanie, a Josh Wilson, zakladateľ mediálnej spoločnosti Wilson Worldwide Productions, ktorá funguje v 153 krajinách.

15:00: Aj tie najtradičnejšie odvetvia sú zrelé na prelom. Svoje o tom vie aj spoluzakladateľka Fleurs De Paris Victoria Frister, ktorá spôsobila rozruch v kvetinárstve tým, že dala kvety do boxu. „Zobrala som si voľno, po veľmi stresujúcom období v práci a začala som sa venovať kvetom. Zistila som však, že starostlivosť o tie čerstvé mi vôbec nejde, a tak som skúmala spôsoby, ako by mohli vydržať dlhšie,” hovorí o počiatkoch svojho biznisu. Jej ruže teraz v boxe vydržia aj niekoľko rokov.

V paneli s Frister diskutuje aj CEO Phillip Morris Xavier Ducarroz a Charlie MacGregor, zakladateľ Student Hotel. Ide o koncept hybridného hotela, ktorý vznikol ako reakcia na vysoké ceny nájmov v Holandsku a spája dlhodobé bývanie, izby na  jednu noc aj coworkingy. „Ľudia môžu žiť, pracovať a zabávať sa na jednom mieste. Sú u nás študenti, lokálni ľudia, mladých profesionálov.“

Zľava: Juraj Porubský, šéfredaktor Forbes Slovensko, Charlie MacGregor, zakladateľ Student Hotel, Victoria Frister, spoluzakladateľka Fleurs De Paris a Xavier Ducarroz, CEO Phillip Morris. Foto: Marek Mucha

Fischer sa pripojila k debate o fungovaní Student Hotel, keďže tam nedávno strávila jednu noc. Oceňuje najmä online check-in, pretože sa po prílete skoro ráno nemusela s nikým rozprávať.  „Bolo to tam veľmi pohodlnné a customer-friendly,” povedala.

O zmenu v tradičnom odvetví sa snaží aj Phillip Morris so svojim elektronickým zariadením bez dymu namiesto bežnej cigarety. „Naším snom je, že ľudia jedného dňa úplne prestanú fajčiť cigarety,”  povedal Ducarroz a sála zatlieskala.

14:38: Začala sa debata o prínose diverzity v spoločnostiach. Diskutuje prezidentka Centra pre inkluzívny rast v Mastercard Shamina Singh a Jeremy Hindle, zakladateľ Headstart a člen globálneho rebríčka 30 pod 30. Startup využíva technológie na zmenu spôsobu náboru nových zamestnancov.

„Naša cesta začala presvedčením, že ľudia sú viac ako len kus papiera. Je veľmi veľa typov diverzity, od pohlavia či rasy až po diverzitu v motiváciách potenciálnych zamestnancov. Úlohou nášho systému, je identifikovať, kto je najlepší fit pre konkrétnu spoločnosť,“ povedal Hindle. Systém Headstart na to využíva machine learning a data-science.

„V súčasnosti je oveľa väčší dôraz na identifikovanie schopnosti a spôsobu myslenia zamestnanca ako jeho zručností,“ odpovedala Singh na otázku, aká je najväčšia zmena v oblasti náboru zamestnancov.

14:20: Taavet Hinrikus je spoluzakladateľ a CEO fintech startupu TransferWise – momentálne ide o európsky startup s najvyššou valuáciou (3,5 mld. dolárov). “Máme ten luxus vyberať si ľudí, ktorí do nás investujú a chceme ľudí, ktorí nám prinesú niečo nové,” tvrdí. Investoval do nich napríklad Richard Branson. Ísť na burzu ale zatiaľ Hinrikus nechce. “Musel by som sa príliš spovedať akcionárom,” smeje sa. 

Taavet Hinrikus hovorí o svojom startupe. Foto: Marek Mucha

“Čo robíme, je super duper nudné. Nudnejšie je asi len poisťovníctvo,” hovorí Hinrikus, ktorý bol predtým strategickým riaditeľom v Skype. TransferWise totiž pomáha ľuďom realizovať bankové prevody medzi krajinami bez poplatku. Firma má 5 miliónov klientov a niektoré transfery jej zaberú len 20 sekúnd.

14:15: Poobedňajší program otvára šéfredaktor slovenského Forbesu Juraj Porubský. “Dnes sme tu v Bratislave z celého sveta a to je výsledok zmeny, ktorá v tomto regióne nastala pred 30 rokmi.”

12:25: Na pódium prichádza CTO a spoluzakladateľ jedného zo slovenských najúspešnejších startupov Blue Vision Labs Lukáš Platinský. Ten odišiel z akademického prostredia do sféry startupov. “Vo výskume veľa pracujete osamote, riešite komplikované problémy a neriešite, či to ľudia použijú,” opisuje. “V startupe naopak pracujete v tíme a riešite čo najviac problémov a zaujímate sa o problémy, ktoré majú reálni ľudia. My sme začali tak, že sme sa pýtali ľudí, ktorí používajú našu technológiu na to, aké majú problémy,” vysvetlil. 

V startupe dva roky vyvíjali prelomovú technológiu, vďaka ktorej chcú na cesty priniesť autonómne autá a urobiť tak revolúciu v jazdení. Koncom októbra minulého roka predali ich startup Blue Vision Labs najväčšiemu konkurentovi Uberu, americkej zdieľanej taxislužbe Lyft. Za 100 miliónov dolárov.

12:20: “Vo chvíli, keď začnete rozmýšľať nad tým, že trávite málo času s priateľmi a rodinou, vtedy viete, že už isto máte problém,” odpovedal Vesterbacka na otázku, koľko času trávi mimo práce. 

12:10: V debate sa k nemu pripája Peter Vesterbacka. Ten je spolutvorcom známej franšízy a hry Angry Birds. Bol tiež v tíme, ktorý stál pri tom, keď herné štúdio Rovio, kde hru vymysleli, vstupovalo na burzu. “Musíte mať v prvom rade leadership a lídrov, a nie som ani fanúšikom manažérov, každý by mal mať podľa mňa skôr mindset podnikateľa,” povedal. 

Jens Wohltorf (vľavo) a Peter Vesterbacka (v strede). Foto: Marek Mucha

12:03: Jens Wohltorf, spoluzakladateľ high-end dopravnej služby Blacklane, o ktorej sa špekuluje, že ju čaká IPO, reční o tom, aký je rozdiel medzi zakladateľom firmy a jej CEO. Aký je rozdiel v ich mindsete? “Začínate tak, že robíte všetko sami. Nerozmýšľate nad stratégiou. Potom sa stanete skôr trénerom, musíte ľudí koučovať, nie mikromanažovať, musíte ich potlačiť a podporovať.” Dodal tiež, že v jeho osobnom prípade by hneď prenechal vedenie Blacklane niekomu inému, ak by si myslel, že by niekto vedel spoločnosť viesť lepšie a zabezpečiť lepší rast. “Ak by som to cítil, odišiel by som.”

11:35: Hoberman rozpráva o jeho ceste od zakladateľa k mentorovi. Na otázku, odkiaľ má toľko energie, odpovedal: „Musíte byť skutočne šťastní, nájsť balans a každý deň nájsť niečo mimoriadne, čo vás poháňa.“ Na koniec svojho rozprávania Hoberman povedal, že to najlepšie, čo môže podnikateľom a startupistom odporučiť je, aby svoju prácu robili s láskou a nadšením, lebo len vtedy to bude mať zmysel. 

11:30: Nasledujúcich pár minút sa bude editor Forbes Europe Alex Wood rozprávať s Brentom Hobermanom, jedným z prvých európskych dotcom milionárov, predsedom a spoluzakladateľom spoločnosti Founders Factory, ktorej hlavnou činnosťou je podpora inkubátorov. V roku 1998 spoluzaložil online obchodnú spoločnosť Lastminute.com, ktorá uzrela svetlo sveta v roku 2000.

11:25: Na otázku moderátorky, čo by spíkerka odkázala startupistom v publiku, Mursal odpovedala: „Ak by som mohla mať jedno prianie, tak by som povedala, že nájdite vo svojom okolí niekoho, kto je úplne iný ako vy, a dajte mu šancu vyrásť vo vašom projekte.“

Mursal Hedayat (vpravo), minuloročná členka európskeho rebríčka 30 pod 30. Foto: Marek Mucha

11:09: Na pódium prišla aj 28-ročná Mursal Hedayat. Americký Forbes ju minulý rok zaradil do európskeho rebríčka 30 pod 30 ako úspešnú podnikateľku v sociálnej oblasti, ktorá založila online jazykovú školu Chatterbox. Okrem iného ju magazín Financial Times zaradil medzi 100 najvplyvnejších lídrov v tech oblasti v Spojenom kráľovstve. Škola Chatterbox vznikla na základe Mursaliných vlastných skúseností a umožňuje emigrantom získať vzdelanie a certifikáciu na to, aby mohli v krajine, do ktorej prišli, vyučovať svoj materinský jazyk. „Zvyčajne, keď si stiahnete nejakú aplikáciu, ako napríklad Duolingo, tak ju po 2 týždňoch odinštalujete. Prečo? Lebo nie sú za ňou reálni ľudia. V našej online škole vás učí jazyk niekto skutočný. Povedzme, že španielčinu sa učíte od venezuelského doktora. Chatterbox je veľmi osobný,“ hovorí jeho zakladateľka.

11:00: Najbližších pár minút sa budú môcť účastníci summitu dozvedieť niečo viac o slovenskom startupe Ecocapsule. Ten prišla predstaviť jeho spoluzakladateľka a Product Development Director Soňa Pohlová. Tento mobilný smart-home je určený napríklad na bývanie na miestach, kde nie je infaštruktúra, a teda tam, kde by sa ľuďom nepodarilo postaviť klasický dom. Startup aktuálne pracuje na nových funkciách pre tento mikrodom a jedného dňa by ho chceli dostať na Mars.

10:50: „Mongolsko bolo prvá krajina, ktorej vláda nahradila klasický systém názvov ulíc našim trojslovným systémom. Nie je to miesto, ktoré je prvou voľbou firiem, ale zistili sme, že tam majú s orientáciou veľký problém. Odkedy naše názvy zverejnilo Lonely  Planet vo svojej knihe, začali sme rásť,” povedal o začiatkoch Sheldrick.

Nico Rosberg hovorí, že počas športovej kariéry meditoval každý deň  50 minút ráno aj večer. Foto: Marek Mucha

10:45: K Rosbergovi a Laneovi sa pridal Chris Sheldrick, zakladateľ spoločnosti What3Words, globálneho geo-mapovacieho systému, ktorý dokázal svet “rozkúskovať” na parcely o veľkosti 3 štvorcové metre a každej prideliť unikátnu trojslovnú adresu. Do startupu Rosberg investoval.

10:40: Podľa Rosberga je najdôležitejšou mentálnou schopnosťou vedieť prekonať strach zo zlyhávania. „Keď vás sleduje 100 miliónov ľudí, vaša rodina, priatelia a vy prehráte, je to ťažké. Mne s tým počas športovej kariéry pomáhala meditácia, ktorú som praktizoval každé ráno aj večer po 50 minút,“ hovorí.

10:25: Lane začína spovedať hlavného rečníka podujatia Nica Rosberga. Bývalý pretekár Formuly 1 sa po odchode do športového dôchodku stal tech-investorom. Investoval napríklad do rivala Uberu, taxislužby Lyft či projektu Elona Muska SpaceX. „V športe a podnikaní je toho veľa podobného, napríklad riskovanie. Ja som však v investovaní konzervatívnejší  a myslím, že taký som bol aj jazdec. Musím sa tlačiť k tomu, aby som viac riskoval.“

Randall Lane, šéf obsahu amerického Forbes. Foto: Marek Mucha

10:20: Podujatie otvoril Randall Lane, šéf obsahu amerického Forbes. „Stretávame sa vo výnimočný čas na výnimočnom mieste. Sme tu pre to, aby sme tejto krajine pomohli pozdvihnúť podnikateľské prostredie a ľudia v tejto miestnosti môžu priniesť zmenu.“

Hlavné foto: Nico Rosberg. Foto: Marek Mucha

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk