Vo štvrtok 19. septembra sa v priestoroch bratislavského Campusu City odovzdávali ocenenia CESAwards. Na 6. ročníku medzi sebou súťažili v 14 kategóriách tie najlepšie a najinovatívnejšie startupy, ale aj investori, coworkingové centrá a inkubátory. Ocenení budú reprezentovať Slovensko na regionálnom kole v Rumunsku, kde im budú konkurovať víťazi z 9 krajín strednej a východnej Európy.
Toto sú slovenskí víťazi:
Startup roka
Photoneo
Slovenský technologický startup bol založený v roku 2013 s úmyslom dať robotom oči a naučiť ich vnímať svet. Hardvér a softvér založený na “machine learning” umožňuje robotom nielen vidieť, ale aj chápať, čím ich Photoneo pretvára na inteligentné zariadenia schopné vykonávať čoraz náročnejšie úlohy.
Toto ocenenie si spoločnosť prebrala v novembri. Foto: archív Photoneo
CMO Photonea Michal Blažek preberá cenu. Foto: Forbes
Vlajkovou loďou spoločnosti je 3D kamera, MotionCam-3D, ktorá bola minulý rok ocenená ako top inovácia v medzinárodnej súťaži Vision Award. V minulosti získalo Photoneo 2,1 milióna od Credo Ventures. Spoločnosť Photoneo má sídlo v Bratislave a pobočky v USA a Číne s viac ako stovkou zamestnancov.
Best Newcomer
TrainShot
Startup vznikol pred dvoma rokmi, keď si jeho zakladateľ Róbert Schochmann, člen tohtoročného Forbes rebríčka 30pod30, povedal, že chce priniesť inováciu do tradičnej športovej streľby. Prišiel s nápadom, ako vytvoriť „smart“ interaktívny papierový terč, na ktorý sa pripojí malá elektronická bluetooth jednotka, ktorá posiela informácie priamo do smartfónu.
Základateľ startupu Róbert Schochmann. Foto: Ondřej Pýcha
„Vďaka tomu vidíte na svojom smartfóne zóny zásahu a rýchlosť reakcií v reálnom čase,“ vysvetlil Schochmann v apríli pre Forbes.sk. Prezradil tiež, že pripravujú aj špeciálny softvér na kvalifikáciu ozbrojených zložiek, ako sú agenti FBI a SWAT. Firma tento rok rozbehla americkú pobočku v Tennessee.
Toto sú slovenské top startupy roka. Kto nás bude reprezentovať v zahraničí?
Best Blockchain Startup
Bethereum
Za Bethereum stojí aj Martin Herman, ktorý dnes spoločne s bratom buduje startup Powerful Medical. Foto: Martin Herman (archív)
Inovatívna stávkovacia platforma, ktorá je postavená na technológii blockchain, má svoje sídlo v Hongkongu, no veľkú časť kľúčového tímu tvoria Slováci. Zakladatelia priniesli do online stávkovania spoločenský faktor a nechali hráčov stávkovať proti sebe navzájom bez sprostredkovateľa – bookmakera. Stávkovať môžete proti svojim priateľom, známym, jednotlivcovi či skupine a celý proces prebieha cez mobilnú aplikáciu či prostredníctvom internetu. Bethereum používa na platforme vlastnú kryptomenu Bether token (BTHR).
Best HealthTech Startup/ Best Social Impact Startup
Glycanostics
Za medicínskym startupom na včasnú diagnostiku rakoviny prostaty stoja špičkoví vedci Ján Tkáč a Tomáš Bertók. Tí chcú vďaka vývinu novej diagnostickej súpravy priniesť revolúciu v liečbe rakoviny prostaty a neskôr prsníka. Ich výsledky majú byť nielen lacnejšie, ale aj presnejšie ako súčasná bežne používaná prax. Startup založili v decembri 2017 a minulý rok sa dostal do top šestky najlepších startupov na FutureNow Startup Awards.
Miliónová inovácia… a zo Slovenska? Tri návody, ako u nás založiť svetovú firmu
Best AI / Machine Learning Startup
Nettle
Startup Nettle pomocou vlastných nástrojov pomáha firmám so spracovaním prirodzeného jazyka v oblasti konverzačných rozhraní. V praxi to znamená, že sa snažia, aby chatboti dokázali konverzovať zmysluplne, pričom sa zameriavajú sa najmä na slovenčinu, jazyky stredoeurópskeho regiónu a angličtinu. „Súčasťou našej práce je analýza a spracovanie veľkého množstva neštruktúrovaného textu pomocou klasických metód počítačovej lingvistiky i aktuálnych technológií pre strojové učenie,“ píše startup na svojej stránke.
Best Fintech Startup
Finax
Slovenský obchodník s cennými papiermi Finax sa zameriava na pasívne investovanie hlavne cez nástroje typu ETF. Peniaze teda nespravuje skupina investičných manažérov, ktorí sa snažia poraziť trh, ale investujú sa do ETF fondov s jediným cieľom – čo najlepšie kopírovať trh. Investičnú spoločnosť založili bratia Juraj a Dominik Hrbatí a Radoslav Kasík s cieľom umožniť jednoduché investovanie pre masy, s jednoduchou štruktúrou poplatkov, ktorá je na slovenské pomery veľmi nízka.
Best IoT Startup
RVmagnetics
Spoločnosť stojí za najmenšími bezkontaktnými senzormi na svete, ktoré by mali byť tenšie ako ľudský vlas. Spoluzakladateľ RVmagnetics Rastislav Varga sa mikro-drôtom venuje viac ako 20 rokov a firme predchádzal jeho niekoľkoročný výskum. Z jedného gramu čistého železa dokáže startup vyrobiť za desať minút až 100 000 týchto senzorov.
Female Role Model of the Year
Lenka Hlinková
Už vyše 11 rokov pôsobí na rôznych pozíciách v sektore IT a hrá dôležitú úlohu pri motivovaní žien ísť pracovať do technického sektora na Slovensku. To je aj účelom jej knihy Ženský algoritmus, ktorú vydala minulý rok. Hlinková je spoluzakladateľkou Selfactory, akadémie zručností budúcností v Košiciach. V minulosti pracovala napríklad ako digital project manager na projektoch pre sieť nákupných centier Westfield a Audi UK.
Best Coworking Space
Campus Cowork
Nový coworkingový priestor v Starom meste. Foto: 0100 Ventures
Už minuloročný víťaz tejto kategórie sa zaoberá poskytovaním coworkingových priestorov pre startupy. Je súčasťou spoločnosti 0100 Ventures, ktorú založil v roku 2016 Marek Zámečník, člen minuloročného rebríčka 30pod30, spolu s ďalšími troma partnermi. Okrem toho zakladajú ďalšie firemné spin-offy, ako napríklad Vestberry, ktoré zvíťazilo minulý rok v kategórii Best Fintech Startup.
Founder of the Year
Bohumil Pokštefl (Kontentino)
Pred troma rokmi sa stal CEO a spolumajiteľom startupu Kontentino, nástroja, ktorý pre svoje interné potreby vyvinula marketingová agentúra Triad Advertising. Kontentino pomáha social media špecialistom a marketérom spraviť si poriadok vo svojich aktivitách. „Náš nástroj im šetrí asi 30 percent času. Tiež ich odbremeňujeme od množstva administratívnych úkonov, napríklad e-mailov – vecí, ktoré kreatívni ľudia neznášajú,“ opisuje Pokštefl. Za tri roky priviedol firmu k piatim tisíckam aktívnych užívateľov a tiež k raketovému rastu vyše 450 percent ročne. Najväčším úspechom je však podľa Pokštefla to, že sa pred rokom startup dostal do čiernych čísel.
CEO startupu Kontentino Bohumil Pokštefl. Foto: archív Pokštefl
Investor of the Year
IPM Group
Investičná firma IPM Group, globálna správcovská a poradenská spoločnosť so sídlom v Londýne a Bratislave bola založená v roku 2014. Investuje do firiem v oblasti energetiky, mobility, umelej inteligencie, ako sú napríklad Tachyum, InoBat, GA Drilling, ESS a mnoho ďalších.
Best Accelerator or Incubator
Perry Talents
Podnikateľský akcelerátor, ktorý založila dvojica Juraj Gago a Andrej Krúpa, poskytuje startupom možnosť vzdelávania sa, networkingu, prepojenie s mentormi či investormi, networking a mnoho ďalšieho. Zakladatelia sú sspoločníkmi vo viacerých firmách v oblasti marketingu a webového obsahu, ktoré spája „Perry“ v názve – Perry, Perry Media, Perry Soft a Perry TV.
Juraj Gago (vľavo) a Andrej Krúpa, zakladatelia Perry Talents. Foto: Perry
Sú tiež autormi bestselleru z roku 2017, knihy Hlava 20. Finančne, odborne alebo organizačne ich podporujú napríklad coworking 0100 Campus, dizajnová a marketingová akadémia Creative Academy, agentúra Junior Achievement (JA) Slovensko, mobilný operátor 4ka (Swan) či úspešný startup Virtual Medicine zakladateľa Tomáša Brngála.
Best Software Development Partner
Ambitas
Softvérová spoločnosť sídliaca v Bratislave sa venuje vývoju informačných systémov, mobilných aplikácií, tvorbe web stránok, SEO, PPC a online marketingu. Gro ich biznisu tvoria špecifické webové a mobilné aplikácie a svoju pobočku majú aj v USA.
Best Smart City Solution
ParkTop
Startup vytvoril parkovacie riešenie založené na identifikácii voľných miest a vozidiel pomocou existujúcej infraštruktúry a využíva pritom počítačové videnie. Tento rok sa stal aj celkovým víťazom akceleračného programu Uplift.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]