16. mája 2019

Stredourópske konzorcium InoBat chce spolu s americkou spoločnosťou ESS vybudovať výrobné centrum schopné ročne vyprodukovať systémy pre skladovanie energie s kapacitou 300 megawatthodín. Výška investície má dosiahnuť 20 miliónov eur, centrum sa chystajú postaviť na Slovensku. 

Objem produkcie 300 megawatthodín by mal po plne nabehnutej produkcii zodpovedať ročným tržbám v rádoch desiatok miliónov eur, samozrejme v závislosti od cien na trhu.

Produkt ESS si pritom nemôžeme predstavovať ako obyčajnú “baterku”. Aktuálny výrobok je totiž s pôdorysom 30 metrov štvorcových a hmotnosťou okolo 36 ton de facto kontajnerom a výrobca ho ani neoznačuje ako batériu, ale ako „energy warehouse“, čiže „sklad energie“.

Revolučná technológia?

ESS sa vývoju “skladov” venuje ôsmy rok a jej aktuálna technológia sa opiera o elektrolyt chloridov železa, na rozdiel od v súčasnosti najznámejších lítiových batérií. Jeden kontajner, teda „sklad”, má energiu 400 kilowatthodín pri špičkovom výkone 100 kilowattov. V technickom liste uvádza štyri hodiny energetickej kapacity, životnosť 20-tisíc cyklov, pričom záruku ponúka ako výrobca na rok a v spolupráci so zaisťovňou Munich Re aj na desať rokov.

Reklama

Pre predstavu: populárny, rádovo menší produkt orientovaný na (bohaté) domácnosti, lítiový Powerwall od Tesly, ponúka 13,5 kWh, špičku 7 kW (teda napríklad desať vysávačov bežiacich naraz), hmotnosť 120 kilogramov a niekoľko tisíc cyklov. Stojí zhruba 8-tisíc dolárov, náklady na inštaláciu tvoria ďalších pár tisíc. Takáto konfigurácia by mala u spotrebiteľa zodpovedať, orientačne, výslednej cene energie okolo 0,2 až 0,3 dolára na kilowatthodinu. To je hodnota (vzdialene) porovnateľná s cenou elektrickej energie “zo zásuvky”, teda spravidla niečo medzi 0,15-0,25 dolára či eura za kilowatthodinu.

“Jednotková cena” Powerwallu, v zmysle skladu energie, teda bez inštalácie a bez ohľadu na počet cyklov, ktorý vydrží, vychádza približne na 2,5 Watthodiny za dolár. To rádovo zodpovedá aj matematike pravdepodobných tržieb výrobného centra pre technológiu ESS. (Pri vysokých desiatkach miliónov eur za “baterky” pre 300 MWh vychádza pomer niekde okolo 3 Watthodín za dolár).

Spolupráca InoBatu a ESS by sa mala orientovať na produkciu pre priemysel, s prípadnou možnou aplikáciou v automotive, ktorý aktuálne prechádza veľkým boomom elektromobility a generuje tak veľmi veľký dopyt po batériách.

Ako chcú slovenské automobilky prežiť zložité časy? Veľká auto štvorka odpovedá

Ak sa projekt rozbehne naplno, mal by zamestnať desiatky ľudí vo výrobe vrátane vysokokvalifikovaných pozícií v rámci rozvoja projektu, výskumu a vývoja batérií či marketingu.

Na plné baterky vpred: kancelárka Nemecka Angela Merkelová diskutuje so šéfom globálnej skupiny Daimler Dietrom Zetschem pred minuloročným slávnostným otvorením továrne na autobatérie v Sasku. Foto: SITA/AP

Partnerstvo s ESS oznámil InoBat, ktorý je platformou investičnej skupiny IPM Group a regionálnych podnikov v energetike A.EN. Group (CEO Marián Smik, najznámejšia značka Probugas) a zbrojársko-strojárenskej MSM Group (CEO a spolumajiteľ Marián Goga, väčšinový vlastník podľa Trendu český zbrojár Jaroslav Strnad), na začiatku mája. Predpokladá spoluprácu pri zavádzaní nových technológií aj na celoeurópskom trhu, najmä v stredoeurópskom regióne. Dlhodobým cieľom InoBatu je v pozícii akcelerátora podporovať nové energetické riešenia a prepájať výrobcov nových technológií s priemyselnými skupinami v regióne. Medzi partnermi InoBatu figurujú aj Matador Holding, ČEZ či skupina MOL.

„Sme poctení, že sme prvým partnerom v oblasti skladovania energie pre novú energetickú platformu v Európe,“ povedal pri podpise dohody zakladateľ a výkonný riaditeľ ESS Craig Evans. „Naše riešenia batérie Energy Warehouse budú súčasťou rastúceho trhu s globálnym dosahom.“

Európsky plán pre baterky

InoBat chce využívať aj silné postavenie strednej a východnej Európy v automobilovom, petrochemickom a energetickom sektore a sústrediť sa na tri oblasti – elektromobilitu, skladovanie energie a vodík. „Dohoda o strategickom partnerstve s ESS predstavuje významný míľnik nielen pre InoBat, ale aj pre Slovensko a Európu. Presun unikátnej technológie ESS do nášho regiónu nám výrazne pomôže vybudovať komplexný hodnotový reťazec a posilniť miestny inovačný ekosystém,“ uviedol Marián Boček, spoluzakladateľ a predseda predstavenstva InoBatu.

Slovenský fond investoval do francúzskeho LNG terminálu

Širším kontextom projektu je snaha Európskej únie o diverzifikáciu energetiky. Pred časom sa slovenský minister hospodárstva Peter Žiga vyjadril, že Slovensko rokuje s potenciálnymi japonskými, juhokórejskými a čínskymi výrobcami batérií, eurokomisár pre energetiku Maroš Šefčovič zasa pred niekoľkými dňami naznačil, že InoBat by sa mohol uchádzať o finančnú pomoc z EÚ podobne ako napríklad švédska firma na výrobu batérií Northvolt, ktorá na úvod dostala 50 miliónov eur z Európskej investičnej banky (EIB).

Podpredseda EIB Vazil Hudák pripomenul pre Hospodárske noviny ešte vo februári, že banka je súčasťou tzv. strategického akčného plánu EÚ pre batérie s cieľom vyvíjať nový „ekosystém“ batérií v Európe. Súčasťou plánu je aj zaistiť prístup k surovinám na ich výrobu. Ročné objemy financovania od EIB dosiahli v príbuzných oblastiach v minulosti „významnú jednocifernú sumu v miliardách eur.“

Zľava CIO skupiny MOL Oszkár Világi a spoluzakladateľ InoBat Marián Boček. FOTO: InoBat.

Ďalším krokom, ktorý InoBat pri svojom rozbehu v strednej Európe, spravil, je štvrtkový podpis memoranda o porozumení so skupinou MOL, zameraného na oblasť vodíkových technológií. “Dlhoročné odborné znalosti Skupiny MOL nám pomôžu akcelerovať európsky ekosystém technológií vodíkových palív,” uviedol v tlačovej správe Marián Boček.

Oszkár Világi, chief innovation officer skupiny MOL,  konštatoval, že rafinérska skupina chce podporovať inovatívne projekty v strednej a východnej Európe, ktoré odrážajú “očakávané revolučné zmeny v doprave a mobilite.” Ako prevádzkovateľ takmer 2-tisíc čerpacích staníc v regióne chce MOL zákazníkom poskytovať tradičné aj alternatívne palivá. “Spolupráca s InoBat nám umožní rozšíriť ponuku a dosiahnuť míľnik na našej ceste od tradičného maloobchodného predajcu k poskytovateľovi služieb.

Partnerstvo predpokladá spoluprácu predovšetkým vo výrobe a dodávkach vodíka, vývoji a testovaní vodíkových kvapalných palív, ich distribúcii a predaji. Súčasťou spoločných aktivít by mohla byť aj výstavba výrobného závodu, vrátane zariadenia na recykláciu paliva.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk