12. novembra 2019

Jedným z fondov, ktorý sa spustil v utorok 12. novembra, je fond Zero Gravity Capital. Za úlohu bude mať alokovať 12 miliónov eur do začínajúcich firiem.

Štát tento rok odklepol finančnú injekciu 33 miliónov eur pre začínajúce firmy a začínajúcich podnikateľov. Peniaze prerozdeľuje National Development Fund II., ktorý je v správe Slovak Investment Holdingu (dcéra Slovenskej záručnej a rozvojovej banky). Spomínané milióny zverili trom súkromným investičným fondom. Jeden z nich, Zero Gravity Capital, spustil svoj fond v utorok 12. novembra.

Kde pôjde 33 miliónov vyčlenených pre startupy?
Tretina by mohla ísť aj do digitalizácie priemyslu

„V rámci nášho investičného fondu Zero Gravity Capital plánujeme alokovať do startupov na Slovensku približne 12 miliónov eur,“ hovorí pre Forbes Marek Zámečník, jeden zo spoluzakladateľov a partnerov 0100 Ventures. Spomínaný fond je spoločnou platformou skupiny 0100 Ventures, ktorá v Bratislave prevádzkuje dve coworkingové centrá – Campus City a Campus Mlyny, a poradenskej firmy Limerock Advisory. 

Zatiaľ nezáväzne

Ako potvrdil Zámečník, fond je určený pre firmy, ktoré nie sú staršie ako päť rokov a sídlia mimo Bratislavského kraja. Podniky sa celkovo o finančnú injekciu môžu uchádzať v období najbližších troch rokov. Ako priznal Zámečník, aj keď sa už uskutočňujú nejaké rozhovory s možnými záujemcami, momentálne môže hovoriť len o nezáväznej rovine.

Reklama

Aj keď je utorok 12. november oficiálnym dátumom spustenia programu, kampaň na jeho podporu sa začne podľa slov spoluzakladateľa 0100 Ventures až v januári. 

Deväť záujemcov

O celkovú sumu 33 miliónov, ktorá sa rozdeľovala približne v polovici tohto roka, súťažilo dokopy deväť skupín, pričom zvíťazili iba tri z nich. Okrem Zero Gravity Capital budú peniaze rozdeľovať crowd-investičná platforma Crowdberry a fond Vision Ventures.

Platforma Crowdberry dostala z balíčka na prerozdelenie 11,6 milióna eur a bude investovať cez svoju dcérsku spoločnosť CB Investment Management. „Spolu s rastovým kapitálom získajú mladé firmy a podnikatelia aj profesionálne know-how zo zahraničia v rôznych oblastiach už počas prípravy investície,“ uviedol Daniel Gašpar, managing partner platformy Crowdberry. 

Pološtátny fond investoval milióny eur. Peniaze nalial aj do aplikácie Hopin

Približne rovnakú sumu má na starosti aj tretí fond Vision Ventures so sídlom v Trenčíne, za ktorým stoja Tomáš Bél a Gabriel Horváth. Za účelom prerozdeľovania peňazí vytvorili nový rizikový investičný fond Vision Ventures Growth I. 

Štát pritom nedávno vyhlásil, že v prípade splnenia určitých podmienok, suma, ktorú získajú správcovia, môže narásť na viac ako 60 miliónov eur. 

Autorkami sú Simona Gulisová & Lucia Okšová, redaktorky magazínu Forbes.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk