17. októbra 2019

Eterus Capital investoval do firmy vyrábajúcej letecké simulátory pre vojenské a civilné účely, aj do mobilnej platformy na sprostredkovanie taxislužieb. V Hopine nadobudol 40-percentný podiel.

Fond Eterus Capital, ktorý patrí pod štátnu agentúru Slovak Business Agency, má za sebou miliónové investície. V posledných mesiacoch nalial peniaze hneď do dvoch firiem, do výrobcu leteckých simulátorov Virtual Reality Media a do slovenskej aplikácie Hopin. Ako prvý o tom informoval týždenník Trend.

„V priebehu minulého roka sme robili veľa posudzovaní firiem a tieto dve sa nám podarilo dotiahnuť do úspešného konca. Diskusie prebiehali niekoľko mesiacov,“ povedal pre Forbes Boris Kostík, riaditeľ investičného bankovníctva firmy Wood & Company, ktorá fond spravuje. Obe spoločnosti majú podľa neho veľký potenciál.

Startup Minit získal investíciu 7 miliónov eur. Slováci plánujú expanziu do USA

Hopin svoj zisk zvýšil medziročne o 13 % na 141 179 eur a tržby mu narástli o 19 % na 253 634 eur, no výrobca leteckých simulátorov je na tom, čo sa ziskovosti týka, horšie. Posledných pár rokov bolo pre firmu Virtual Reality Media ťažkých. Kým v roku 2012 dosahovala obrat vyše 14 miliónov eur, v ďalších klesli aj pod štyri milióny a vlaňajšok zakončili s 5,2 miliónmi. Pri vysokých prevádzkových nákladoch technologickej firmy to nebol najlepší výsledok. Ich zisk bol na úrovni 157 eur. Momentálne však firma pripravuje miliónový projekt v Číne, kde buduje školiace stredisko pre tamojšiu leteckú univerzitu.

Výšku investícií Eterus Capital do týchto firiem Kostík nezverejnil, no sumy sa podľa neho pohybovali v jednotkách miliónov eur. Na webstránke akcionára Eterus Capital – Národného holdingového fondu sa uvádza, že preferujú investície v intervale do piatich miliónov eur.

Úlohou Eterus Capital je výhodne investovať do firiem, teda výmenou za nadobudnutie majetkového podielu poskytovať malým a stredným podnikom úvery na svoje podnikateľské zámery. Cieľom je zhodnotenie investície. Zatiaľ to však vyzerá tak, že fond prerába. Podľa účtovnej závierky za minulý rok dosiahol stratu 993 244 eur. V registri figuruje stále pod menom Slovenský rastový kapitálový fond, no tento rok sa premenoval na Eterus Capital.

Startup Exponea získal niekoľkomiliónovú investíciu. Stojí za ňou najbohatší Slovák

Dôvodom bolo zvýšenie konkurencieschopnosti a podľa Kostíka sa chceli tiež striasť nálepky štátneho fondu, ktoré u nás nemajú najlepšiu povesť. „Sme na toto pomenovanie hákliví, pretože ako správca fondu a minoritný akcionár pristupujeme k týmto peniazom zodpovedne,“ tvrdí Kostík.

Súkromný správca

Vyznať sa v štruktúre Eterus Capital pritom nie je jednoduché. Fond je súčasťou Národného holdingového fondu, ktorého matkou je štátna Slovak Business Agency. Tá je v pôsobnosti ministerstva hospodárstva. Eterus Capital má však svojho súkromného správcu, už spomínanú spoločnosť Wood & Company, ktorá riadi investície fondu a celkový tok financií od štátu a súkromníkov.

„Spoločnosť Eterus Capital disponuje v rámci vlastného imania finančnými prostriedkami, ktoré pochádzajú zo zdrojov Slovak Business Agency a zo zdrojov skupiny WOOD & Co., ktorá investovala približne 3,5 milióna eur,“ objasňuje konateľ Národného holdingového fondu Martin Holák. Tieto prostriedky sa teda fakticky nepovažujú za štátne ani verejné, napriek tomu, že väčšia časť balíka plynie zo štátnej agentúry. Tá doň od jeho vzniku vložila finančné prostriedky spolu vo výške 34,9 milióna eur.

V  portfóliu fondu sa okrem Hopinu a VRM nachádza aj vyše desiatka ďalších firiem. V roku 2011 vstúpil investičný fond do Sygicu, kde mu ostal určitý podiel aj po nedávnom odpredaji akcií stredoeurópskej skupine Eurowag. Eterus Capital investoval aj do slovenského startupu Ecocapsule, výrobcu generických liečiv a farmaceutických účinných látok Seneca Pharma či developera a prevádzkovateľa parkovacích systémov EEI, známeho z kauzy košického parkovania.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk