16. októbra 2019

Skupina zahraničných investičných fondov naliala do startupu Minit, ktorý je spin-offom IT spoločnosti Gradient ECM, sedem miliónov eur. Vďaka týmto peniazom môžu Slováci so svojím softvérom expandovať na americký trh. Ide o jednu z najväčších investícií do slovenskej firmy.

Predstavte si premávku vo veľkom meste. Ak nie sú správne nastavené pravidlá, nefungujú semafory, na cestách prebiehajú opravy a tvoria sa zápchy, ľudia či tovar sa nedostanú včas či dokonca vôbec tam, kam potrebujú.

Podobne to môže vyzerať aj vo firmách, keď v nich nie sú správne nastavené postupy a pravidlá, ktoré treba dodržiavať. Napríklad sa môže stať, že sa zabudne spracovať a vyplatiť faktúra, čo zapríčiní neskoré dodanie tovaru či následný sklz vo výrobe. Firma tak v konečnom dôsledku prichádza o peniaze alebo zákazníka.

Generálny riaditeľ firmy Rasťo Hlaváč založil v roku 1994 spolu s otcom IT spoločnosť Gradient ECM, ktorá sa zaoberá skenovaním a zaznamenávaním dokumentov. Od roku 2015 pôsobí ako CEO firemného spin-offu Minit.
Generálny riaditeľ firmy Rasťo Hlaváč založil v roku 1994 spolu s otcom IT spoločnosť Gradient ECM, ktorá sa zaoberá skenovaním a zaznamenávaním dokumentov. Od roku 2015 pôsobí ako CEO firemného spin-offu Minit. Foto: archív Minit

Softvér Minit sa tomu snaží zabrániť tým, že vo vnútri firiem odhaľuje podobne slabé miesta. Za pár sekúnd zanalyzuje tisícky procesných dát zo záznamov vytvorených akýmikoľvek podnikovými softvérovými aplikáciami, napríklad z oblastí enterprise resource planning (SAP, Oracle, Microsoft a i.), customer relationship management (napr. Salesforce) či customer service (napr. ServiceNow). „Na základe toho vieme poskytnúť prehľad, ako vaša spoločnosť naozaj funguje, a ukážeme vám, kde a ako ju zlepšiť,“ povedal pre Forbes generálny riaditeľ a zakladateľ spoločnosti Rasťo Hlaváč v decembri minulého roka.

Minit prednedávnom získal aj inú investíciu

Len v decembri minulého roka získal Minit trojmiliónovú investíciu a rastie ďalej. V rámci investičného kola series A, ktoré viedol nemecký investičný fond Target Global so spoluúčasťou Salesforce Ventures a existujúcich investorov Earlybird’s Digital East Fund and OTB Ventures, teraz Minit získal sedem miliónov eur.

Ich softvér firmám šetrí milióny. Minit dostal investíciu 3 milióny eur

Finančné prostriedky chcú využiť najmä na posilnenie developerského tímu a expanziu do USA. „Predošlá investícia nám pomohla jasne overiť, že vieme, na akých zákazníkov sa zameriavať a s akou ponukou. Odvtedy sme sa viac ako zdvojnásobili a z pôvodných 23 zamestnancov minulý rok náš tím narástol na skoro 60 ľudí,“ vysvetľuje šéf marketingu startupu Richard Lipovský a dodáva, že za tento čas posilnili najmä developerský tím, no rozšírili aj oblasť consultingu, marketingu a predaja.

Startup Exponea získal niekoľkomiliónovú investíciu.
Stojí za ňou najbohatší Slovák

Sedem miliónov eur pre Minit je jedna z najväčších investícií do slovenského startupu vôbec. Rokovania o nej prebiehali podľa Lipovského zhruba pol roka a investorov, s ktorými startup hovoril, boli desiatky.

Vlani získali i ocenenie

Minit je jedným z popredných poskytovateľov softvéru Process Mining na celom svete, s kanceláriami v Bratislave, Eindhovene a Londýne. Firma vznikla v roku 2017 ako spin-off IT spoločnosti Gradient ECM. V súčasnosti má startup zákazníkov v desiatkach krajín sveta. Podľa Lipovského k nim patria aj firmy z radov rebríčkov Fortune 500 a Fortune 1000 vrátane spoločností Stora Enso či Swiss-Re. Svojim klientom môžu podľa neho ušetriť aj 30 percent nákladov.

Kľúčoví ľudia spin-offu Minit: (zľava) Jaroslav Zubák – šéf technológií, Richard Lipovský – šéf predaja, Rasťo Hlaváč a Michal Rosík. Foto: archív Minit

Minulý rok Minit získal prestížne ocenenie perspektívneho hráča na poli process miningu Hot Vendor od špecializovaného inštitútu Aragon Research z Kalifornie. Toto ocenenie získalo iba päť svetových firiem v oblasti procesného manažmentu. V roku 2017 získala taktiež Innovation Award na BPMNext konferencii v Kalifornii.

O Target Global

Medzinárodná investičná spoločnosť so sídlom v Berlíne, v ktorej portfóliu sa nachádzajú firmy s hodnotou 700 miliónov eur. Snažia sa prepájať kľúčové európske startupové ekosystémy a zameriavajú sa na startupy v rôznych fázach rozvoja. Investujú najmä do rýchlo rastúcich technologických spoločností. Do ich portfólia patria napríklad Auto1, Delivery Hero, Omio (predtým GoEuro), TravelPerk či WeFox.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk