29. marca 2019

Slovenská technologická firma GA Drilling uzavrela servisnú dohodu s medzinárodnou skupinou MOL. Ropnému a plynárenskému koncernu má na ostrých testoch dokázať, že jej technológia plazmového vŕtania Plasmabit, určená na uzatváranie ropných vrtov, je pripravená na nasadenie v reálnych podmienkach. Investičný fond Lead Ventures, ktorý vlani založil MOL a maďarská Eximbanka, k spolupráci pridal aj 4,2 milióna eur.

“Posúvame sa z fázy výskumu a vývoja do praxe a táto dohoda je pre nás jedinečná šanca, ako si overiť komerčnú efektivitu našej technológie v reálnych podmienkach,” povedal pre Forbes generálny riaditeľ GA Drilling Igor Kočiš. “Máme už viaceré partnerstvá, či už v Severnom mori, ale aj mimo Európy. V prípade skupiny MOL sa nám však ponúkla vynikajúca kombinácia: dostaneme nielen podporu z praxe, keďže nám MOL Group umožní prístup k vrtom, ale bola tu aj možnosť získať finančnú investíciu, potrebnú pre túto fázu testov.”

Na snímke generálny riaditeľ GA Drilling Igor Kočiš. Foto: TASR

Vrty, z ktorých v najbližšom čase vyberú ten “prvý pokusný”, sa nachádzajú v blízkosti Slovenska, do pár stoviek kilometrov od Bratislavy. Skupina MOL ich má v Maďarsku niekoľko tisíc. “S tým, ako sa dostávame bližšie ku komercionalizácii, je proces finančne stále náročnejší, preto je zefektívnenie logistiky veľmi dôležité. Aby sme mohli vstúpiť na trh, potrebujeme technológiu nasadiť v reálnych geologických podmienkach skutočných vrtov,” vysvetlil Kočiš.

Slovensko-britský fond vstupuje do francúzskeho LNG terminálu 

V priebehu roka má GA Drilling pripraviť testovacie prostredie nad reálnym vrtom a na konci roka, prípadne na začiatku ďalšieho, má prebehnúť uzavretie vrtu.

“Pôjde už o oveľa hlbší vrt ako v testovacích podmienkach, procesy budú preto komplikovanejšie,” povedal riaditeľ inovácií skupiny MOL Oszkár Világi. “Ak sa podarí zvládnuť technické postupy a vrt uzavrieť, stane sa z testov projekt, ktorý bude môcť dosiahnuť medzinárodný úspech. Podstatou totiž je, že ide o lacnejší spôsob uzavretia, ako sú tradičné metódy.”

Világi tiež konštatoval, že je dobrou správou, že ide o firmu zo Slovenska a navyše o rodinnú firmu. “Ak sa k firme, v ktorej spolupracujú ľudia z jednej rodiny, pridá skupina MOL, ktorá disponuje vedomosťami a finančnou silou, môže sa z projektu stať reálny príklad úspešnej inovácie v strednej Európe. Veríme, že nová
technológia aj s naším pričinením bude môcť uspieť v globálnom ropnom odvetví.”

Som zo starej školy, chcem ľuďom vidieť do očí, hovorí Oszkár Világi

“Disponujeme prostriedkami vo výške 100 miliónov eur na päť rokov,” priblížil CEO Lead Ventures Ábel Galácz. “Zameriavame sa najmä na takzvané scale-upy, teda firmy, ktoré už nie sú startupmi, a potrebujú už aj vyššiu úroveň investície ako seedovú. Teda firmy, ktoré už prešli validáciou u partnerov, majú technológiu na veľmi vysokej úrovni a veľký potenciál, že vyriešia nejaký globálny biznisový problém,” vysvetlil.

V stredoeurópskom regióne vyhľadáva Lead Ventures takéto firmy najmä v oblasti pokročilej energetiky, clean technológií či efektivity v tradičných segmentoch. “Zvyčajne neočakávate, že v tradičnej oblasti ropy a zemného plynu príde inovácia z  firmy, ktorá vyrástla v strednej Európe,” zdôraznil Galácz. “Ak rozšírite záber z ropy a zemného plynu na energetiku, našli by sme príklady, ako je firma v Estónsku zameraná na moderné skladovanie elektrickej energie, ktorá už má vlastnú fabriku, prípadne inovatívne riešenie pre solárnu energiu v Poľsku. V tradičnom ‘oil and gas’ sa však nové firmy do biznisu veľkých hráčov dostávajú ťažšie.”

Galácz dodal, že pri rozhodovaní o investícii zavážilo, že GA Drilling už získala významné investície aj od iných investorov, či už slovenskej vlády alebo z európskych grantov pre výskum. “Pre nás teda už nejde iba o finančnú investíciu, ale aj o možnosť, ako využiť naše prepojenie na MOL Group. V rámci skupiny je totiž výrazný dopyt po tom, aby sa otvorila inováciám a postupne doplnila svoj tradičný biznis,” uzavrel.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Hlavné foto: Oszkár Világi a Igor Kočiš pri podpise dohody. FOTO: LEAD VENTURES