17. septembra 2019

Medicínsky startup SurgLogs pomáha zdravotníckym centrám v USA. Robí tak prostredníctvom digitalizovania procesov a zefektívňovania správy ich zdravotníckych formulárov, spotreby liekov, manažovania pacientov či zamestnancov. V súčasnosti patrí medzi ich klientov približne 200 amerických nemocníc v 31 štátoch.

Keby bol Anton Zajac stále na čele americkej časti slovenskej antivírusovej spoločnosti Eset, už o pár týždňov by na neho hľadel jeho syn Peter „zvrchu“. Doslova. Vďaka miliónovej investícii od Credo Ventures totiž Petrov startup prerástol svoje súčasné priestory v San Diegu a sťahuje sa do výškovej budovy neďaleko tamojšej severoamerickej centrály Esetu.

Lekári začnú testovať aplikáciu od Slovákov.
Umelá inteligencia určí diagnózu a zníži chybovosť

Vyštudovaný biomedicínsky fyzik mal už odmala blízko k vede. „Pamätám si, ako ma otec budil cez víkendy o šiestej ráno, dotiahol k tabuli a riešili sme pri nej matematické a fyzikálne úlohy,“ hovorí. A zatiaľ čo väčšinu detí by to otravovalo, Peter sa do týchto problémov ponáral rád. Na strednej škole už ako člen tímu reprezentoval krajinu na fyzikálnych olympiádach či turnajoch v zahraničí.

Vyštudoval biomedicínsku fyziku na Slovensku, počítačové vedy v USA a po škole sa začal venovať investovaniu. Spoločne so svojím otcom Antonom, spoluzakladateľom Esetu, vytvorili investičný fond BridgeStart, ktorý spravoval. Dnes už ako CEO vedie startup SurgLogs, ktorý sídli v San Diegu.
Predtým ako sa Peter Zajac pustil do digitalizácie nemocníc, vybudoval so svojím otcom venture kapitálový fond BridgeStart. Investične sa angažovali napríklad v startupoch Staffino, Diagnose.me či Sufio a rozbeh za hranicami umožnili aj sľubne sa rozvíjajúcemu Finstatu. Foto: Boris Németh pre Forbes

Anton Zajac bol vtedy profesorom fyziky a o nadchádzajúcom svetovom úspechu Esetu sa v tom čase ani nechyrovalo. Jeho vášeň k prírodným vedám nakoniec ovplyvnila jeho všetky tri deti. „Sestra študovala matematiku a biológiu a brat robí doktorát z teoretickej fyziky na jednej z najlepšie hodnotených škôl na svete, Imperial College London,“ hovorí Peter, ktorý po štúdiu na Univerzite Komenského zakotvil v USA.

Startupové začiatky

V tom čase si Peter ešte myslel, že sa na Slovensko vráti, no jeho plány sa zmenili. Začal totiž kráčať v otcových podnikateľských šľapajach a spoluzaložil medicínsky startup SurgLogs, na ktorého začiatku stál plastický chirurg a absolvent Harvardu John Hilinski. Ten počas svojej doktorskej praxe vo vlastnom zdravotníckom centre narazil na problém, s ktorým zápasia mnohé chirurgické centrá a nemocnice v USA.

Ide o manažovanie formulárov, ktoré musí tamojší personál vypĺňať na dennej báze. Sú to takzvané checklisty, v ktorých potvrdzujete pravidelné kontroly napríklad teplôt vzduchu či vlhkosti v operačných miestnostiach, sterilizácie rôznych nástrojov či vydávanie liekov. Sú ich stovky a každý z nich má inú lehotu platnosti a odlišné pravidlá. „Niektoré sa kontrolujú raz týždenne, ďalšie na mesačnej báze, iné niekoľkokrát v priebehu pár hodín. Predstavte si, že to množstvo spravujete len pomocou pera a papiera,“ hovorí Peter.

Kvôli zlej diagnostike takmer umrela.
Startupom chce zlepšiť naše zdravotníctvo

Aktuálnosť formulárov je pritom súčasťou akreditačného procesu, ktorým nemocnice prechádzajú. A inšpektorovi stačí pri udeľovaní akreditácie jediný chýbajúci podpis a nemocnica má problém. Navyše, tieto dokumenty musia zariadenia podľa zákona skladovať 3 až 18 rokov v závislosti od typu formulára.

John Hillinski je absolvent Harvardovej univerzity a certifikovaný chirurg so špecializáciou na plastiku tváre.
John Hillinski je absolvent Harvardovej univerzity a certifikovaný chirurg so špecializáciou na plastiku tváre. Foto: zdroj: JH

 

„John si ako progresívny chirurg rýchlo uvedomil, že ich manuálne vypĺňanie zaberá veľké množstvo času. Rovnako tiež, že bez expertného systému s notifikáciami nebude vedieť, či ich jeho zamestnanci vypĺňajú načas a presne. Jediným spôsobom, ako to skontrolovať, bolo prejsť na konci dňa celé centrum a prezrieť všetky zakladače,“ hovorí Peter. Aj preto chcel nespoľahlivý systém „pero a papier“ nahradiť efektívnejším modelom.

A keďže Peter sa v tom čase venoval investovaniu, jeho známy ho s chirurgom zoznámil. „Vtedy som mu povedal: ,John, za posledné dva roky som robil so stovkou startupov a nie je možné, aby niečo podobné už nebolo na trhu‘. Keď som sa pozeral na technológie, aké sa dnes vyvíjajú, nechcelo sa mi veriť, že by takúto základnú vec ešte nikto nevymyslel,“ vraví Peter.

Po stretnutí s ním teda strávil dva týždne študovaním problematiky a obvolávaním amerických zdravotníckych centier, len aby potvrdil Johnove slová: digitalizácia v tejto oblasti v americkom zdravotníctve neexistuje. Ako správny investor uvidel príležitosť a do budovania firmy sa rozhodol ísť spoločne s ním.

Startup SurgLogs vznikol v roku 2015 v San Diegu a jeho primárnou úlohou je digitalizovať a zefektívňovať správu zdravotníckych formulárov, spotrebu liekov, manažovanie pacientov, zamestnancov a rôznych ďalších služieb v centrách. Medzi ich klientov patrí v súčasnosti približne 200 nemocníc v 31 štátoch USA. SurgLogs by sa mohol podľa Petra Zajaca v najbližších rokoch presmerovať aj do oblastí mimo zdravotníctva. Ich produkt by pri menších modifikáciách našiel svoje využitie aj v hotelierstve, gastronómii a vo všetkých segmentoch, v ktorých ešte stále prevládajú papierové kontrolné formuláre.

SurgLogs vznikal v spolupráci so Slovákmi

Na prvej verzii aplikácie začal pracovať spoločne so slovenským tímom v roku 2015. „Teraz nedávno sme našli papier, kde sme po prvýkrát opísali náš expertný systém. Jeho fungovanie a popis bol na jednej A4,“ hovorí so smiechom. Dnes Peter priznáva, že na začiatku boli naivní nielen pri potrebách aplikácie, ale aj v otázke peňazí, ktoré si vyžiadal jej vývoj.

Do startupu vložili spoločne s Johnom na začiatku asi 25-tisíc dolárov, no tie sa veľmi rýchlo minuli a prišli prvé problémy. „Prvá verzia aplikácie nemala správne nastavené interné testy, nemala potrebné funkcionality a klienti od nás postupne odišli. Ešte aj samotný John ju prestal na svojej klinike používať.“

Vyštudoval biomedicínsku fyziku na Slovensku, počítačové vedy v USA a po škole sa začal venovať investovaniu. Spoločne so svojím otcom Antonom, spoluzakladateľom Esetu, vytvorili investičný fond BridgeStart, ktorý spravoval. Dnes už ako CEO vedie startup SurgLogs, ktorý sídli v San Diegu.
Vyštudoval biomedicínsku fyziku na Slovensku, počítačové vedy v USA a po škole sa začal venovať investovaniu. Dnes už ako CEO vedie startup SurgLogs. Foto: Boris Németh pre Forbes

V tom čase zvažovali, či to má vôbec zmysel. Ani jeden z dvojice sa nechcel stať CEO, no nakoniec túto rolu prevzal práve Peter a začal riešiť problém s peniazmi. „Keď nemáte žiadnych klientov, je ťažké presvedčiť investorov a dokonca aj rodinných príslušníkov. Nikto do toho nechcel dať financie,“ vraví Peter, ktorý sa nakoniec dohodol s otcom. Zároveň si zobrali pôžičku a povedali si, že keď ani po 200-tisícovej injekcii nenájdu klientov, končia.

Pracovali aj 16 hodín denne

Krok za krokom začali aplikáciu zlepšovať a s posunom vpred im pomohol aj predaj. Kým dovtedy sa mu musel venovať CEO, dva roky od založenia naň dohodli prvého človeka. „Aspoň trochu som si vtedy vydýchol. Pracovali sme aj 16 hodín denne, boli to časy, keď som odpisoval zo štyroch emailových adries,“ hovorí. Na otázku, prečo, odpovedá so smiechom. „Chcel som, aby firma vyzerala väčšia a serióznejšia a aby klientom nechodilo všetko z jedného emailu.“

Priniesol revolúciu do zdravotníctva, dnes zakladá kancelárie snov

Postupne sa startup zväčšoval a v roku 2017 už mal pod sebou desiatky zdravotníckych zariadení, vďaka ktorým sa posmelil aj investor Anton Zajac. Do SurgLogsu zainvestoval pol milióna dolárov a oni mohli do aplikácie pridávať okrem možnosti klasických „kontrolných formulárov“ aj ďalšie moduly. Ich cieľom je totiž kompletne digitalizovať zdravotnícke zariadenia v USA. „Nemocniciam už poskytujeme napríklad aj online spravovanie liekov či digitalizáciu HR oddelení,“ hovorí Peter.

Jakub Jašák a Dominik Metes sa k startupu pridali v roku 2017 a pomohli ho prebudovať. Jakub je dnes technologickým riaditeľom a riadi šestnásťčlenný tím slovenských vývojárov.
Jakub Jašák a Dominik Metes sa k startupu pridali v roku 2017 a pomohli ho prebudovať. Jakub je dnes technologickým riaditeľom a riadi šestnásťčlenný tím slovenských vývojárov. Foto: archív JJ

Podobne je to aj s monitorovaním liekov. Mnohé nemocnice stále nevedú databázy o ich množstvách a niekoľkokrát do dňa ich ručne kontrolujú sestričky. Ak nejaký typ liečiva chýba a treba ho objednať, napíšu to na lepiaci papierik a odnesú človeku, ktorý objednáva lieky. „V USA je to o to väčší problém, že tam majú veľkú krízu zneužívania liekov. Zo zdravotníckych zariadení sa lieky strácajú a kradnú. Vďaka digitalizácii môžu mať zariadenia prehľad o tom, čo sa komu, kedy, kde a v akom množstve vydáva, a keď sa nejaký liek míňa, systém hneď pošle pripomienku správcovi,“ vraví Peter. Nie je prekvapením, že zdravotnícke zariadenia majú o tento typ technológie záujem.

Peter hovorí, že sú stále v rozbiehajúcom sa režime a ich plánom je obsadiť čo najväčšiu časť trhu čo najrýchlejšie. Asi 35-členný tím SurgLogsu dnes poskytuje služby približne 200 zdravotníckym centrám a firme sa už podarilo preraziť aj medzi najväčšie korporácie. Nedávno podpísali zmluvy a aplikáciu začali testovať tie najväčšie – United Surgical Partners International s vyše 400 centrami v 28 štátoch USA a Surgical Care Affiliates, ktorí majú dvesto zariadení v 35 štátoch.

Celý príbeh Petra Zajaca a SurgLogs si môžete prečítať v septembrovom Forbes. Kúpiť si ho môžete TU

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk