27. júna 2019

Aplikácia bratov Hermanovcov pomáha s diagnostikou srdcových arytmií. Podarilo sa im do nej tiež naprogramovať klinicky odporúčané postupy, na základe ktorých lekári posudzujú stav pacientov, predpisujú lieky a postupujú v celej liečbe. Celý rozhodovací proces, ktorí dnes robia lekári  v hlave, dokáže umelá inteligencia a machine learning s vyššou presnosťou a ušetrí im hodiny práce. 

Porucha srdcového rytmu trápi v súčasnosti viac ako 11 miliónov pacientov po celej Európe a podľa odhadov sa ich počet do roku 2030 zvýši až o 70 %. Takmer tretine týchto ľudí však ochorenie nediagnostikujú. Na to, aký veľký problém je s diagnostikou fibrilácie, upozornil Martina a Roberta Hermanovcov ešte v roku 2017 prednosta kliniky kardiológie v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) Róbert Hatala. Bolo to v čase, keď sa bratia rozhodli zamerať svoju pozornosť na nové technológie v oblasti zdravotníctva a niekoľko dní strávili v tamojšej nemocnici, kde sledovali procesy.

Startup Powerful Medical vyhral súťaž, ktorá bola súčasťou Forbes Under 30 Summit v Bratislave. Hermanovci, Robert (druhý zľava) a Martin (tretí), sú jeho zakladatelia. Foto: archív Powerful MedicalStartup Powerful Medical vyhral súťaž, ktorá bola súčasťou Forbes Under 30 Summit v Bratislave. Hermanovci, Robert (druhý zľava) a Martin (tretí), sú jeho zakladatelia. Foto: archív Powerful Medical

Medik a kóder chceli zistiť, ako dokážu pomôcť. „Jedným z hlavných cieľov bolo získať od lekárov dáta, ktoré by sa dali využiť na analýzy a umelú inteligenciu,“ vysvetľuje Robert Herman, ktorý budúci rok ukončí štúdium medicíny.

Čím viac údajov o liečbe, postupoch a výsledkoch pacientov ku konkrétnej diagnóze by získali, tým presnejšie by ich umelá inteligencia vedela vyhodnocovať ďalší postup pri liečbe pacienta na základe parametrov od predošlých, podobných prípadov. Pár mesiacov predtým si Robert počas svojej prvej praxe v rakúskej nemocnici totiž uvedomil, ako rýchlo by podobná technológia dokázala posunúť celú oblasť medicíny vpred.

Spolu s bratom, ktorý od svojich 14 rokov pracuje na vývoji najrôznejších aplikácií, sa teda pustili do práce. „Pociťoval som, že sa potrebujem zamerať na jeden projekt, ktorý bude pomáhať ľuďom. V zdravotníctve sme uvideli obrovskú príležitosť, a tak sme založili Powerful Medical,“ vysvetľuje Martin Herman.

Kvôli zlej diagnostike takmer umrela.
Startupom chce zlepšiť naše zdravotníctvo

V NÚSCH však bratia zistili, že s dátami, ktoré sú potrebné na pokročilejšiu technológiu, je problém, a ak ich chcú, musia si ich nazbierať sami. Začali s tým teda prostredníctvom vlastnej aplikácie, ktorú navrhli v spolupráci s tímom lekárov a ktorej testovanie sa spustí v najbližších týždňoch v NÚSCH a v kardiovaskulárnom centre v Aalste v Belgicku. Cieľom je najmä „vychytať muchy“ týkajúce sa užívateľskej skúsenosti.

Dvoma hlavnými časťami Powerful Medical je diagnostikovanie ochorenia a odporúčanie liečby. Ako funguje? Doktor vyplní zdravotný záznam, naskenuje EKG a procesy umelej inteligencie, machine learning a ‘image recognition’, na ktorého základe sa učia napríklad samoriadiace autá, zhodnotia podľa tvaru krivky, či má pacient fibriláciu. „To môže pomôcť najmä mladým lekárom, ktorých rukami ešte neprešli tisícky prípadov. Je veľa druhov fibrilácie a systém ich vie na základe predošlých EKG rozpoznávať,“ vysvetľuje Robert a dodáva, že čím viac pacientov ním prejde, tým vyššia bude spoľahlivosť.

Martin Herman stojí za viacerými startupmi, z ktorých naznámejší je Bethereum. Foto: Martin Herman (archív)
Martin Herman stojí za viacerými startupmi, z ktorých najznámejší je Bethereum. Foto: Martin Herman (archív)

Navyše, aplikácia prevedie lekárov celým procesom liečby pacienta, ako to dnes robia takzvané „medical guidelines“. Ide o knižku klinických postupov, ktoré vydáva každé dva roky komora kardiológov a ktorej odporúčania sa zakladajú na najnovších poznatkoch. „Pre lekára by to mala byť biblia. Celý ten postup, ktorý však často nemá kapacitu pohltiť, sme dali do kódu, a aplikácia bude lekára navigovať,“ objasňuje Martin.

„Predstavte si pacienta s arytmiou, astmou a problémami s pečeňou, ktorý berie štyri druhy liekov a musí brať do úvahy ďalších 40 parametrov. Hľadanie účinného spôsobu liečby je zdĺhavé, keďže môže byť v protiklade s už prebiehajúcou a nové lieky sa môžu „biť“ so starými. Veľakrát je to metóda pokus-omyl. My na základe dát o liečbe pacientov a ich reakcií na ňu učíme umelú inteligenciu rozpoznávať spojitosti medzi jednotlivými prípadmi,“ vysvetľuje. Zjednodušene povedané, rozličným pacientom navrhne liečbu podľa toho, čo pred nimi zabralo iným ľuďom „s podobnými parametrami“.

Vymysleli aplikáciu, ktorá pomáha s bolesťami chrbtice.
Spolupracujú aj s nemocnicou v Česku

A aj keď sa ešte pre pár rokmi lekári podobnej technológie obávali, dnes sa stretávajú najmä s nadšenými reakciami. „Už predtým sme robili viacero testov v medicíne a reakcia lekárov bola vystrašená. Báli sa, že ich aplikácia nahradí,“ hovorí Martin s tým, že lekári už pochopili, že aplikácia má byť len akýmsi asistentom.

V šírení osvety im pomohla aj spolupráca s NÚSCH a ich podpora. „Je rozdiel, keď aplikáciu prezentujeme my a keď im ju predstaví uznávaný lekár s desiatkami odborných publikácií. V tomto nám veľmi pomáha prednosta kliniky kardiológie, s ktorým pracujeme od začiatku a ktorý posúva aplikáciu ďalším lekárom,“ dodáva Róbert.

Potenciál startupu je najmä v tom, že postup, ktorý aplikovali pri aplikácii na pomoc pri srdcovej arytmii, sa dá v budúcnosti jednoducho preniesť aj do iných medicínskych špecializácií. A to je cieľ, ktorý okrem lekárov a nemocníc motivuje aj poisťovne. Najmä finančne, keďže presnejšia diagnostika a liečba im vie ušetriť milióny eur. V súčasnosti Powerful Medical rokuje napríklad s poistnou skupinou Achmea, ktorá u nás vlastní Union, a obzerajú sa po investoroch, keďže doteraz bratia financovali vývoj aplikácie najmä z vlastných zdrojov. Na pokrytie európskych nemocníc by potrebovali približne tri milióny.

A aká je budúcnosť technológie a ich nasledujúci plán? Podľa Hermanovcov zbieranie dát priamo od pacientov. „Dnes sú smart hodinky hračkou, na ktorej si pozriete koľko krokov ste nachodili a pochválite sa za to. O 10 rokov však budú senzory v nich také presné, že dáta z hodiniek sa budú využívať na medicínskej úrovni a my už budeme mať algoritmy umelej inteligencie, ktoré s nimi budú pracovať v reálnom čase. Budú napríklad vedieť upozorniť pacienta na fibriláciu ešte pred tým, ako prídu príznaky,“ uzatvára Martin.

Hlavné foto: Marek Mucha

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk