4. júna 2019

Aplikácia, za ktorou stoja mladý fyzioterapeut Patrik Konrády, programátor Ján Široký a absolventka práva Nora Belíová, vznikla pod pôvodným názvom Vystri sa. S cieľom osloviť medzinárodné publikum ho však neskôr zmenili na BodyFix. Ľuďom má pomáhať dbať o zdravie chrbtice, užitočná je však aj pre expertov z medicínskeho prostredia z oblasti fyzioterapie, ktorým umožňuje sledovať, ako ich pacienti cvičia odporúčané cviky a aký progres zaznamenávajú.

„Myšlienka projektu BodyFix je pomôcť ľuďom ‘fixnúť’, teda napraviť telo, zdravie, život,“ hovorí Patrik Konrády, pôvodný autor myšlienky, ktorý aktuálne študuje fyzioterapiu a učí sa na záverečné skúšky. Pracovné skúsenosti má napriek svojim 24 rokom bohaté. Už počas štúdia sa totiž aktívne venoval svojmu remeslu. „Praxoval som v Montessori materskej škole, cez leto som pracoval v neziskovej organizácii Liberta, ktorá sa venuje rehabilitáciám pre deti a mládež so zdravotným postihnutím,“ hovorí.

A dodáva: „K pohybu som inklinoval už pred školou, začal som trénovať žiakov a dorastencov miestneho futbalového klubu. A nakoniec tam, kde som začal, som aj skončil, pretože momentálne sa venujem fyzioterapii v tímoch II. ligy. Začal som ako masér v najstaršom slovenskom futbalovom klube Tatran Prešov a dnes som súčasťou klubu FC Košice v mojom rodnom meste.“

„Pacient vie, čo má doma cvičiť aj po rehabilitácii, a aplikácia ho vyzve na cvičenie. Lekár tak vie odkontrolovať pacientov progres a to, či sa poctivo zapája do procesu liečby.“

Okrem neho je dôležitým partnerom v tíme aj Patrikov dobrý kamarát a programátor Ján Široký. „Všetko, čo momentálne v aplikácii vidíte, je jeho práca,“ chváli ho Patrik. Ján aktuálne študuje na Ekonomickej fakulte v Košiciach, popritom má aj ďalší vlastný projekt Financie.online.

Reklama

Robte pre svoje zdravie na pracovisku viac. Pozrite si, čo radí ortopéd

Treťou osobou v tíme je čerstvá absolventka práva a Patrikova partnerka Nora Belíová, ktorá už počas štúdia práva v sebe objavila aj kreatívnu stránku a odvialo ju to k marketingu. Tomu sa venuje aj profesijne – pracuje v reklamnej agentúre ako „social media specialist“ a tiež v tíme BodyFix, kde využíva svoje kreatívne, ale aj právnické znalosti.

bodyfix aplikácia zdravý chrbát správne sedenie
Sedíte v práci správne? A čo vaše deti napríklad pri učení? Foto: archív BodyFix

Nápad na vytvorenie tejto aplikácie vznikol v Patrikovej detskej izbe, kam k nemu chodil Ján Široký na masáže. „V dobe plnej mobilov a počítačov už my mladí ľudia často trpíme bolesťami chrbtice a s tým spojenými ťažkosťami. Preto sme sa veľa rozprávali, ako by sme dokázali pomôcť sebe a zároveň aj ostatným,“ hovorí Patrik.

Aplikácia dostupná cez AppStore aj GooglePlay má byť v prvej línii akousi predĺženou rukou fyzioterapeuta či lekára v procese liečby a rehabilitácie. „Najlepšie to možno vysvetliť na praktickom príklade. Aktuálne sme nadviazali spoluprácu s jednou nemocnicou v Ostrave. Malo by to fungovať tak, že pacient príde na rehabilitáciu, po vstupných vyšetreniach mu jeho fyzioterapeut či lekár pridelí v jeho osobnej mobilnej aplikácii cvičenia vhodné pre jeho diagnózu. Pacient vie, čo má doma cvičiť aj po rehabilitácii, a aplikácia ho vyzve na cvičenie. Lekár tak vie odkontrolovať pacientov progres a to, či sa poctivo zapája do procesu liečby,“ vysvetľuje Patrik.

Aplikáciu si ale môže stiahnuť aj bežný človek či rodič, ktorý chce preventívne cvičiť sám alebo so svojimi deťmi podľa cvikov, ktoré zostavil Patrik Konrády. Aplikácia pomôže aj vtedy, ak človeka po celodennom sedení za počítačom trápi napríklad stuhnutý krk, pretože si v nej ľahko nájde cviky presne na túto partiu tela. Zároveň ponúka aj súbor cvičení pre deti, ktorý tvorcovia plánujú naďalej rozširovať.

„V dobe plnej mobilov a počítačov už my mladí ľudia často trpíme bolesťami chrbtice a s tým spojenými ťažkosťami. Preto sme sa veľa rozprávali, ako by sme dokázali pomôcť sebe a zároveň aj ostatným.“

Málo pohybu, zlé držanie tela a s tým súvisiace rozsiahle zdravotné komplikácie sú podľa Patrika Konrádyho „enormne rastúci problém“. Ako dodáva, silnými bolesťami chrbtice a zlým držaním tela v súčasnosti trpia už aj celkom mladé deti. „V rodine máme 10-ročného chlapca, ktorý už v takomto veku musel absolvovať rehabilitácie pre problémy s krčnou chrbticou,“ hovorí a dodáva, že je potrebné neustále apelovať najmä na rodičov, aby sa technológie snažili obmedzovať v prospech aktívneho pohybu.

A čo všetko môže spôsobiť zanedbávanie problémov s držaním tela, či následnou bolesťou chrbtice? Ako hovorí Patrik, problém s chrbticou sa nemusí prejaviť len jej samotnou bolesťou, ale môže spôsobovať aj migrény, bolesti hlavy, závrate, dvojité videnie, stratu pamäte, vysoký krvný tlak či chronickú únavu. Podceňovať tento problém preto rozhodne nestojí za to.

aplikácia bodyfix patrik konrády bolesti chrbta správne sedenie rehabilitácia
Za aplikáciu získali niekoľko ocenení, napríklad Slovak University startup cup v roku 2017. Foto: Archív Patrik Konrády

„Všeobecne platí, že žiadnu bolesť chrbtice by sme nemali ignorovať, keďže môže prejsť do chronickej bolesti a s tou už ťažko niečo spravíme… Aj vo svojom okolí vidím, že pri problémoch lekári najčastejšie predpíšu analgetiká a tam sa to končí. Musíme byť však dostatočne uvedomelí na to, že bolesti sa nezbavíme tým, že budeme užívať lieky,“ hovorí Patrik.

Podľa neho si liečba vyžaduje každodenné cvičenia a správne držanie tela v škole aj pri práci. Výsledkom sedavého zamestnania sú napríklad predsunuté držania hlavy, takzvané hrby či bolesti v krížovej oblasti.

Postavte sa a prejdite sa po kancelárii.
Aj krátky pohyb nakopne myslenie a kreativitu

V mobilnej aplikácii pre bežných užívateľov sú balíky cvičení pre deti, dospelých aj seniorov. Súčasťou webovej aplikácie pre expertov – určenej nielen pre lekárov, ale aj masérov, trénerov či fitnescentrá – je napríklad vytvorenie profilu či anamnézy klienta, možnosť vloženia snímku chrbtice a celého tela, meranie zakrivenia tela, kalendár stretnutí či už procedúr, alebo tréningov, ich rozpis ako aj vývoj zdravotného stavu klienta, sledovanie priebehu liečby či online chat s klientom.

Aj keď je mobilná aplikácia pre bežných užívateľov na trhu len krátko, v súčasnosti má už stovky užívateľov. Čo sa týka expertov aktuálne spolupracujú so spomínaným rehabilitačným oddelením nemocnice v Česku a tiež s úzkym, no perspektívne rastúcim okruhom súkromných fyzioterapeutov.

patrik konrády aplikácia bodyfix bolesti chrbta správne sedenie
Fyzioterapeut Patrik Konrády hovorí, že rodičia často nepoznajú cviky, ktorými by pomohli svojim deťom. Foto: archív Patrik Konrády

Na základe spolupráce s lekármi a fyzioterapeutmi lepšie pochopili problémy, s ktorými sa reálne stretávajú v praxi. To im pomohlo nasmerovať ich projekt tým správnym smerom. „Práve vďaka všetkým radám, ktoré sme získali počas vývoja nášho systému, sa nám podarilo vytvoriť niečo, čo sa, ako už teraz vidíme, expertom páči,“ hovorí Patrik.

Príklad? Témou Patrikovej absolventskej práce boli ploché nohy detí a z dotazníka, ktorý bol vytvorený pre rodičov, zistil, že vysoké percento opýtaných vôbec nepozná cviky na cvičenie plochých nôh a uvítali by mobilnú aplikáciu s cvikmi na tento problém. Preto aktuálne pracujú na spolupráci so spoločnosťou, ktorá vyrába zdravotnícke pomôcky, na vytvorení takéhoto súboru cvičení.

Momentálne je zámerom tímu okolo projektu BodyFix integrovať do aplikácie dáta o pohybovej aktivite užívateľa a následne aj vyhodnocovanie prevedenia cvičení v reálnom čase. Hľadajú aj spoločnosti, s ktorými by vytvorili balíčky cvikov na mieru a ktoré by ponúkali ako benefit pre svojich klientov s tým, že by ich systém využívali šesť mesiacov zadarmo.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk