15. júna 2018

V kancelárskych priestoroch denne mnohí presedíme minimálne 8 hodín. Poniektorí si prácu berieme i domov, a tak za počítačom strávime v sede ešte dlhší čas. 

V predchádzajúcej časti série o moderných pracoviskách sme hovorili o tom, aké dôležité je pre zamestnancov zdravé pracovné prostredie. V tejto sa zameriame na to, aby sme boli zdraví v prvom rade my.

Toto sú najzaujímavejšie office priestory na Slovensku (fotogaléria)

O tom, aký dopad na vašu fyzickú pohodu môže mať dlhodobé nesprávne sedenie alebo nedostatok pohybu, sme sa porozprávali s Tomášom Šagátom, ktorý je odborným garantom ortopedickej ambulancie na súkromnej ružomberskej klinike Spinn Clinic. Ten odporúča:

1. Robte si krátke prestávky

Čas, ktorý strávime písaním na počítači v práci, len s pár výnimkami takmer celý presedíme. „Počas celej pracovnej doby je potrebné zabezpečiť si psychohygienu,“ hovorí Šagát. O tú sa staráme krátkymi prestávkami, počas ktorých si môžeme odskočiť na toaletu, pravidelný obed, desiatu alebo i olovrant. Pokiaľ si správne nastavíme harmonogram, tak tieto prechádzky môžeme využiť i na vybavovanie ďalších pracovných záležitostí.

Reklama

Ako ďalej dodáva ortopéd, na pracovisku si môžeme urobiť pauzy i priamo pri pracovnom stole, kedy sa natiahnu preťažené štruktúry a uvoľnia napnuté svaly chrbta. Efektívne sú podľa odborníka napríklad strečingové cvičenia chrbtice a končatín.

2. Naučte sa správne sedieť

Ako urobiť pre svoje zdravie na pracovisku viac? Začať môžeme napríklad sedením. V prípade kancelárskych zamestnancov závisí veľa od správneho držania tela pri sedení za stolom, kedy by malo dôjsť k rešpektovaniu fyziologického zakrivenia chrbtice. A ako by to malo vyzerať v praxi? „Hlavu za stolom treba držať bež predsunutia pred telom, ramená posunuté vzad, lopatky mierne pritiahnuté k sebe, hrudník vypnutý, drieková chrbtica so zachovanou lordózou, panva pod ňou, dolné končatiny v bedrách a kolenách v 90 stupňovej pozícii so špičkami dopredu,“ opisuje ortopéd.

Ostatné články série:

Naučiť sa správne sedieť v takejto zidealizovanej polohe nie je podľa odborníka jednoduché. No rozhodne to nie je nemožné. Pokiaľ si ale chceme správne sedenie osvojiť, tak by sme mali začať s dlhodobým mentálnym nácvikom. Dôležité je, aby sme si pri tomto úkone primárne uvedomili, že naše telo držíme v nesprávnej polohe.

3. Dajte si pozor na zdravotné problémy

Dlhodobé nesprávne sedenie sa nám môže poriadne vypomstiť na zdraví. Šagát hovorí napríklad o únavovom syndróme, ktorý je spojený s nadmiernou vyčerpanosťou, bolesťami v záhlaví, krčnej chrbtici s vyžarovaním do horných končatín v podobe mravčenia či brnenia. V týchto prípadoch sú nezriedkavé tiež bolesti v oblasti brucha i tie v driekovej chrbtici. Takže by sme si okrem iného mali dávať pozor i na tieto signály, ktoré naše telo vysiela.

„Osobitnou kapitolou je syndróm bolestivých nôh v dôsledku zhoršeného prekrvenia periféria končatín so sprevádzajúcimi opuchmi,“ dodáva ortopéd. Ak sami na sebe pozorujete niektorý zo spomínaných zdravotných problémov, tak vedzte, že i vo vašom prípade môže byť kameňom úrazu práve nesprávne držanie tela pri sedení. Neignorujme bolesť. Telo nám ňou prezrádza, že niečo robíme zle a nie je to v poriadku.

4. Využite pomôcky

Vďaka pokročilej dobe máme na výber a nie sme odkázaní len na jedno riešenie. Správne sedenie si preto môžeme okrem ergonomickej stoličky zabezpečiť pomocou ortopedických pomôcok. Lekár má na mysli napríklad vankúše pod zadok alebo na vypodloženie driekovej chrbtice. „V súčasnosti sú moderné supporty z pamäťovej peny,“ dodáva.

Ak ste si mysleli, že dlhodobé sedenie na fit lopte a hodiny trvajúce „hopsanie“ za stolom na pracovisku vám prospeje, tak budete sklamaní. Ortopéd totiž o tejto pomôcke tvrdí, že je vhodnejšia skôr na dynamické precvičenie chrbtice v sede. Veľmi podobný efekt majú tiež pružinové stoličky.

Ostatné články série:

Reč padla i na standing desky, stolíky umožňujúce striedavo v práci stáť i sedieť. Podľa lekára sa javia ako dobrá perspektíva v moderných kancelárskych priestoroch.

V prevencii funkčných a následne i štrukturálnych zmien v organizme je teda okrem stoličky dôležitý i výber pracovného stola. Ten by mal mať podla ortopéda najmä správnu výšku, dostatočný priestor na nohy i možnosť ideálneho rozloženia pracovných zariadení, teda počítača, klávesnice alebo tlačiarne.

Hlavná foto: Pexels

Tento článok je súčasťou série o moderných pracoviskách.