11. mája 2018

Interiérový dizajn pracoviska je dôležitou súčasťou života zamestnancov každej spoločnosti. Ak sa majitelia postarajú o to, aby bol priestor správne navrhnutý a zariadený, tak môžu vďaka tomuto kroku pozitívne ovplyvniť kreativitu, produktivitu i náladu svojich pracovníkov.

Ľudia predsa trávia v práci dlhé hodiny a netreba tak zabúdať na to, aby mali k dispozícii všetko potrebné a cítili sa vďaka tomu príjemne. Dôležité je tiež, aby dizajn v žiadnom prípade nevyhral nad pohodlím a zdravím. Na čo by bolo zamestnancovi krásne kancelárske kreslo, na ktorom by nevydržal sedieť, alebo by mu dokonca spôsobovalo bolesť? Treba si uvedomiť, že priestory pracoviska a všetko v nich budú využívať reálni ľudia a každý jeden z nich má iné potreby.

Ako má vyzerať moderná kancelária? Architekt menuje 4 trendy

O tom, ako by mali vyzerať moderné kancelárske priestory a čo by v nich rozhodne nemalo chýbať nám porozprávali členovia slovenského tímu Kinnarps Veronika Campos Hucková, Jakub Hermann a Peter Švacho. Táto spoločnosť sa venuje riešeniu interiérov pracovísk.

Zóny na pracoviskách treba striedať

„Aktuálnym trendom je zamestnanec v centre pozornosti. Tomu je prispôsobený zvolený dizajn interiéru, prostredie evokujúce kreativitu,“ hovorí pre Forbes.sk Jakub Hermann. Ako dodáva jeho kolegyňa Veronika Campos Hucková, tieto priestory sú navrhované tak, aby podporovali rôzne typy aktivít a spontánnych stretnutí.

Reklama

Riasogule alebo monstera? 5 tipov, ako dať rastlinám na pracovisku zelenú

Každý zamestnanec teda dostáva možnosť vybrať si, kde bude pracovať, v závislosti od toho, akú činnosť chce vykonávať. Ak by ste potrebovali telefonovať, písať e-maily, rozprávať sa s kolegami alebo usporiadať brainstorming, tak by ste si mohli pre každú svoju aktivitu vybrať vhodný priestor. Predstavte si, že sa zatvoríte do úplného ticha a viac nemusíte riešiť, že pre okolitý ruch v kancelárii nepočujete všetko, čo vám počas telefonátu hovorí človek na druhej strane linky.

Kancelárie by mali mať rôzne zóny. Foto: Kinnarps

Tento typ usporiadania pracoviska podporuje produktivitu, spoluprácu a kreativitu. Práve preto sa v aktuálnych trendoch objavuje striedanie formálnych pracovných zón s neformálnymi. Nájdete tu i otvorené zóny, ktoré sú pôdou pre sociálnu interakciu a uzatvorené zóny, kde môže každý človek pracovať v úzadí a sústrediť sa bez toho, aby ho vyrušovalo okolie či rozhovor kolegov.

Všetky pracovné priestory v jednom

Myslieť však treba tiež na to, čo všetko by malo byť neodmysliteľnou súčasťou moderného pracoviska. Podľa tímu Kinnarps sú to funkčné a dostupné technológie.

„Tým, že sa ľudia premiestňujú a využívajú rôzne typy nábytkov, vznikajú aj nároky na jednoduchú nastaviteľnosť kancelárskeho kresla alebo stola, keďže ľudia majú rozdielnu výšku a hmotnosť,“ hovorí Veronika Campos Hucková. Okrem vlastného pracovného priestoru by sa ale na pracovisku mala nachádzať tiež kuchynka a oddychová zóna. Vďaka nim by ste mohli zvýšiť spoločenskú interakciu s kolegami alebo aj obchodnými partnermi.

Takto by mohlo vyzerať moderné pracovisko. Foto: Kinnarps

Medzi aktuálne dizajnové trendy patrí podľa slovenského tímu Kinnarps i spájanie všetkých typov pracovného prostredia do jedného celku. Ak už ide o samostatnú kanceláriu pre jedného človeka, open space či systém cubicle, všade by ste tak mali nájsť iný typ nábytku. Pre rozdelené priestory odporúčajú tieto tipy:

Samostatná kancelária – dôležitá je ergonómia, osvetlenie a vetranie

Open space – akustika, dostupné telefónne búdky alebo tiché zóny

Systém cubicle – spoločné alebo oddychové zóny určené na vzájomnú interakciu

Farby ovplyvňujú kreativitu i nápady

Netreba podceniť ani výber farieb a vhodných materiálov. Jakub Hermann odporúča zakomponovať na pracoviská pastelové odtiene, tie v tónoch zeme ale tiež textúru dreva. Do úvahy podľa jeho kolegyne pripadá aj použitie korporátnych farieb a využitie ich vplyvu na človeka. Peter Švacho ale upozorňuje, že väčšinou by na prvom mieste mala byť psychológia, ktorú stačí obohatiť o akcenty farieb spoločnosti.

Dôležitým prvkom v pracovnom priestore sú farby. Foto: Kinnarps

Zaujíma vás, ktoré farby sú ideálne pre interiér pracoviska? Napríklad žltú možno využiť v zasadacích miestnostiach, aby do stretnutia vniesla kreativitu alebo podporila brainstorming pracovných tímov. Červená farba zase zvyšuje chuť do jedla, takže je ideálnym riešením pre firemné reštaurácie i kantíny. Modrá podporuje tvorbu nápadov a mala by sa teda objaviť v zasadacích miestnostiach alebo priestoroch, ktoré sú určené seminárom. Zelená farba podľa tímu Kinnarps vytvára harmóniu a je preto vhodná do všetkých priestorov.

Zdravie je prvoradé

Pri výbere vhodných kancelárskych kresiel, stoličiek alebo stolov, netreba nič podceniť. Napokon, práve tieto kusy nábytku ovplyvňujú váš výkon a tiež pohodu. „Zdravie sa momentálne stavia na prvé miesto, takže ergonómia je pri výbere kancelárskeho kresla naozaj dôležitá,“ hovorí Campos Hucková.

Vhodný nábytok je dôležitý. Foto: Kinnarps

Dobrou voľbou sú podľa Jakuba Hermanna v prípade pracovných stolov takzvané standing desky, no ešte podstatnejšie je počas práce striedať jednotlivé polohy tela. Ak sa teda nedokážete sústrediť, alebo ste unavení a potrebujete sa nabiť novou energiou, pomôcť vám môže aj obmieňanie sedenia a státia. Nezabúdajte pri tom ale na správne držanie tela. Ak sa neustále hrbíte, tak vám nepomôže ani to najlepšie kancelárske kreslo na svete.

Chýbať nesmie miesto pre relax

Ideálne a hlavne moderné pracovisko by vám však malo ponúknuť oveľa viac, než len stôl a kancelárske kreslo. Nemala by tu  rozhodne chýbať oddychová zóna. V nej by ste mohli nájsť nízke neformálne typy sedenia, kreslá rozmiestnené tak, aby ste mali dostatok osobného priestoru na relaxáciu alebo naopak na rozhovor s kolegami. Prípadne by k dispozícii mala byť pohovka alebo „day bed“ (denná posteľ), na ktorej si môžete dať 20-minútového „šlofíka“. Jakub Hermann dodáva, že oddychová zóna môže slúžiť tiež ako alternatíva pre neformálne stretnutia alebo vzdelávanie.

Oddychová zóna určená pre relax. Foto: Kinnarps

Nezabúdame ani na kuchynku. „Tá by mala byť vybavená vzhľadom na počet zamestnancov,“ hovorí Peter Švacho. Od toho by sa teda mala odvíjať kvalita kávovarov, objem chladničky (ideálne monoklimatickej) a tiež počet mikrovlniek, ktoré budú mať pracovníci spoločnosti k dispozícii. Dôležitou súčasťou sú správne typy sedenia, barové pulty alebo barové stoličky. Určite teda oceníte priestor, v ktorom si budete môcť oddýchnuť a vypiť šálku dobrej kávy.

Hlavná foto: Kinnarps

Tento článok je súčasťou série o moderných pracoviskách.