20. apríla 2018

Značka Plantizia je koncept, v ktorom Eva Gašparovičová a Matúš Varsik spojili svoju lásku k rastlinám a ekológii. Ich cieľom je priniesť ju okrem iného aj do kancelárií a na pracoviská svojich zákazníkov prostredníctvom internetového obchodu, workshopov či predajných akcií.

Ľudia, ktorí majú pri práci v okolí rastliny, sú podľa dvojice koncentrovanejší a podávajú lepšie pracovné výkony. To ale nie je jediná výhoda zelene na pracovisku. „Rastliny vytvoria v umelom prostredí kancelárie kus živej prírody, čo napomáha duševnej pohode. Ich prítomnosť je dôležitá, aby blokovala negatívne účinky elektrosmogu vyprodukovaného všetkými technickými zariadeniami. Taktiež v interiéri zlepšujú ovzdušie, čo má pozitívny vplyv na ľudské zdravie,“ uvádza pre Forbes.sk Eva Gašparovičová.

Netušíte, koľko času vám kradne open space. Nie je to málo

Matúš Varsik ju ihneď dopĺňa a hovorí, že rastliny tiež zvlhčujú vzduch z klimatizácie, látkovou výmenou pomáhajú odbúravať škodlivé látky z prostredia a znižujú prašnosť vzduchu. Tie, ktoré majú väčšie a členité listy tlmia hlučnosť a ozveny, čím zlepšujú akustické vlastnosti priestorov. Dvojica sa podelila o päť tipov, vďaka ktorým si môžete vybrať ideálne rastliny pre vaše pracovisko ale aj osobnosť.

1. Môžete byť moderní

Vo veľkých open spaceoch sú podľa dua aktuálne v kurze veľké a dominantné rastliny. Medzi tie najtrendovejšie patrí napríklad monstera či klasické a retro „svokrine jazyky“ (sansevieria).

Reklama
Duo vám pri výbere rastlín poradí. Foto: archív Plantizia

Obľúbené no aj nenáročné na starostlivosť sú zamioculcasy či lopatkovec, ktorý dobre prečisťuje ovzdušie. V spoločných priestoroch sa čoraz viac objavujú živé steny. Do popredia sa dostávajú ale aj závesné systémy alebo kvetináče na stenách. Hlavným atribútom však zostáva nenáročná údržba.

2. Vyberte si farbu a tvar

Ak chcete svoj pracovný priestor oživiť farbami, siahnuť by ste mali po krotone či orchideách. Pokiaľ ale preferujete zelenú, favoritmi Gašparovičovej a Varsika sú dracaena, zamioculcas, fikusy a diffenbachia.

Spravte na pracovisku týchto päť zmien a mileniáli budú šalieť

Všetky sú nenáročné na starostlivosť a svetelné podmienky. Obávať sa ale netreba ani ťahavých rastlín ako sú epipremnum, potosovec, hedera – brečtan či filodendron šplhavý.

3. Kreatívne riešenia, ak máte málo času, alebo často cestujete

Ak patríte medzi ľudí, ktorí do svojej kancelárie alebo k stolu v open space zasadáte naozaj len sporadicky, podľa dvojice by ste mali siahnuť po rastlinkách, ako sú napríklad riasogule. Môžete ich mať položené na stole v malom akváriu a stačí, ak im len raz za dva týždne vymeníte vodu. Aby si ale zachovali tvar, mali by ste ich práve pri výmene vody jemne pogúľať v dlaniach. Nie také časté zalievanie a suchšie prostredie vyhovuje ale aj fikusom a svokriným jazykom.

Nenáročná zeleň? Skúste riasogule. Foto: archív Plantizia

Do menších kancelárií a zároveň pre kreatívnych ľudí odporúča duo značky Plantizia rôzne formy rastlinných terárií. „Či už vo veľkých sklenených nádobách, alebo menšie vitrážové, sú skvelým doplnkom pre jednoduchý dizajn moderných kancelárií,“ doplnil Matúš Varsik.

Aj takéto vitrážové terárium môžete mať v kancelárii. Foto: archív Plantizia

Tieto jedinečné rastlinné svety uzavreté vo fľašiach majú špeciálne kamienkové dno, ktoré udržiava vodu a rastlina je tak zavlažovaná zospodu.

4. Máte svoj priestor alebo stôl v open space?

Podľa slov dvojice by ste mali brať ohľad aj na priestor, v ktorom pracujete. Ak máte stôl v otvorených a spoločných priestoroch, mali by ste zvoliť neutrálnejšie a dominantnejšie rastliny. Tie totiž slúžia aj pri oddeľovaní priestorov alebo ako ústredný prvok v nevyužitom priestore. Ťahavými závesnými rastlinami zas môžete spoločný priestor prepojiť.

Pracovisko oživí aj maranta. Foto: archív Plantizia

Ak máte vlastnú kanceláriu, máte aj väčší priestor na experimentovanie. Výber teda záleží len a len na vašich preferenciách. Hlavné je, aby ste sa vo svojom pracovisku cítili príjemne. Vybrať si môžete rastliny, ktoré si nevyžadujú náročnú údržbu, aby ste podľa Gašparovičovej a Varsika s nimi „nemali viac starosti ako radosti“.

5. Nájdite dobré miesto

Pokiaľ si neviete vybrať a snažíte sa nájsť si nenáročné zelené rastliny, tak tými podľa dvojice značky Plantizia napríklad sú: druhy fikusov, monstera, sansevieria, šeflera, epipremnum či filodendron. Tým totiž stačí miesto s rozptýleným svetlom a zálievka dvakrát do týždňa.

Do kancelárie si môžete priniesť aj fikus. Foto: archív Plantizia

Máte na pracovisku či v kancelárii vo svojej blízkosti miesto s priamym slnečným svetlom? Siahnuť by ste mali po kaktusoch a sukulentoch. „V období medzi septembrom a marcom zimujú, čiže zálievka je obmedzená na jeden-dva razy za celé obdobie,“ dodala Gašparovičová. Na jar ich stačí poliať raz za dva týždne ale v lete počas horúčav častejšie.

Pracovný priestor si môžete oživiť i rastlinami, ktoré sú vlhkomilné. Do tejto skupiny patria napríklad calathei či maranta. Tie potrebujú miesto mimo priameho slnka no s dostatkom svetla. Tiež im vyhovuje pravidelné zalievanie a vlhké prostredie. Ak máte teda v blízkosti klimatizáciu či radiátor, tak ich umiestnite ďalej od nich. „Sú jedinečné tým, že na noc sa im zdvíhajú listy, čiže v ranných hodinách uvidíte krásne sfarbenie spodnej strany listov a cez deň zas hornú stranu, ktoré je krásne štruktúrovaná a sfarbená,“ vysvetľuje Matúš Varsik.

V neposlednom rade by ste ale mali myslieť na to, že každá rastlina bude rásť a mali by ste ju umiestniť tak, aby vám neskôr na pracovisku nezavadzala. Väčšina z nich je náchylná práve na zmenu prostredia, preto by ste mali dobre zvážiť ich umiestnenie.

Hlavná foto: archív Plantizia