30. októbra 2017

Pracoviská ovládli mileniáli. Jeden z troch pracujúcich Američanov je vo veku od 18 do 34 rokov. Predstihli generáciu X. nová generácia pracantov nemá rada, ak sa cíti ako v pasci. Či už to znamená pracovať v kóji, alebo tráviť hodiny na nezmyselnom mítingu s prázdnym hrnčekom.

Keďže medzi mileniálmi sú populárne startupy a tech firmy, veľa z nich sa zasadilo o precedens, ako by malo vyzerať produktívne a veselé pracovné prostredie. Určite to nie sú sivé steny a sivé kóje. Je preplnené dynamickým jasným dizajnom, ktorý je priateľský k životnému prostrediu.

Káva=šťastie

Toto vie snáď každý. Naozajstná káva učiní mileniálov šťastnými. Ale nie tá lacná značka, ktorú objednávate hromadne. Mileniáli vyrástli na Starbuckse a fair-trade káve. Americká Národná kávová asociácia tvrdí, že dopyt po gurmánskej káve a špecialitách tvoria mileniáli. Takže si zožeňte načančaný kávovar alebo aspoň investujte do kvalitných zŕn.

Umenie písať emaily. 7 rád, ako sa prebojovať k zaneprázdneným ľuďom

Dobrým začiatkom by mohlo byť to, čo predáva váš miestny coffee shop. Zvážte lokálnu pražiareň alebo zorganizujte ochutnávku káv pre zamestnancov. Nech si vyberú. Môže to byť zábava.

Kontrola hluku

Keď si predstavujete, kde mileniáli pracujú, typicky začnete rozmýšľať o open space, kde sa dá ľahko interagovať a spolupracovať. Akonáhle však zamestnanci nosia štuple do uší, plán zlyhal.

13 komunít pre digitálnych nomádov a ľudí pracujúcich na diaľku 

Smartfóny a laptopy nahradili pevné linky a klepkajúce písacie stroje. Ale ani nová technológia nie je úplne odhlučnená. Navyše veľa kancelárií pracuje aj so staršou technikou. Predstavte si open office zase, skombinujte všetko klepanie, klikanie a vravu a dostanete pracovné prostredie, ktoré nepraje produktivite.

Banálne úlohy ako pozeranie si emailu a administratíva fungujú pri úrovni 70 decibelov. Ak je to viac, ruší to a pri 80 decibeloch hrozí poškodenie sluchu. Ak sa musí pracovník spoliehať na slúchadlá, spojenie so spolupracovníkmi sa stráca. Na ochranu súkromia a presmerovanie hluku slúžia prepážky. Pomôže aj pohodlný nábytok. Zvuk sa neponesie tak ďaleko. Dôležitá je aj dobrá izolácia stien.

Ergonómia

Pre spokojnosť pracovníkov je dôležité študovať prepojenie medzi tým, ako pracovisko vyzerá a akí sú ľudia efektívni. Veľa z nich trávi dni sedením a pozeraním na obrazovku počítača.

Kancelárie Googlu v Chicagu. Foto: Sita/AP

Našťastie sú v móde sit-stand stoly. Pracovník si môže nastaviť požadovanú výšku stolíka. Súčasťou kancelárie sú ergonomické myši, podložky, stojany na monitor a iné kancelárske doplnky. Tieto vecičky vylepšujú presnosť, redukujú únavu a šetria čas.

Zelená voľba

Čistota kancelárie zabraňuje šíreniu chorôb. V organizovanej kancelárii nájdu pracovníci čokoľvek čo potrebujú na určenom mieste. Ale vaše hygienické štandardy niekedy zahŕňajú nebezpečné chemikálie, ktoré potom ovplyvňujú aj zamestnancov. Zamestnávatelia si neuvedomujú, že zamestnanci potom pociťujú únavu, nevoľnosť, štípu ich oči, majú podráždenú pokožku a podobne. Zelené upratovanie zahŕňa recykláciu, šetrenie energiami, kvalitu vody, odpad a čistenie a to všetko bez toxických chemikálií. Zároveň to možno firme vylepší účet za elektrinu. Dobrým štartom je recyklovanie.

Pozvite dnu prírodu

Zamestnanci sa často počas dňa nedostanú von. Ekoterapia je riešenie! Japonskí doktori už dlho odporúčajú „lesné kúpele“, aby ste predišli depresii a zbavili sa stresu. Štúdia z Harvard university ukázala, že medzi 100-tisíc skúmanými sestričkami, mali tie, ktoré žili v zelenšom prostredí o 12 percent nižšiu úmrtnosť. Zamestnanci by mali byť povzbudzovaní, aby šli von. Príkladom sú mítingy vonku, pri ktorých sa chodí a diskutuje. Ak sa nedá vyjsť do prírody, treba si ju užiť v office. Napríklad doniesť si rastliny a kvety. Dôležité je miestnosť presvetliť prírodný svetlom.

Autorka Sarah Landrum píše pre Forbes.com o práci mileniálov.