Na pracoviskách trávime veľkú časť svojich životov. Je preto dôležité, aby nás obklopoval priestor, v ktorom sa budeme cítiť príjemne. Okrem stolov, kancelárskych kresiel či ďalšieho zariadenia sa pri navrhovaní kancelárskych priestorov preto vytvárajú aj relaxačné zóny.
Jedným z architektov, ktorý má s podobnými projektami skúsenosť je aj Maroš Fečík. Ten ešte v roku 2004 založil štúdio Plusminusarchitects, ktoré sídli v Bratislave.
Riasogule alebo monstera? 5 tipov, ako dať rastlinám na pracovisku zelenú
Na rôznych zadaniach pracuje spolu s malým tímom svojich architektov. Porozprával nám o tom, čo je momentálne v súvislosti s pracoviskami a kancelárskymi priestormi „in“.
1.Zóny sú trend, exteriér je plus
„Aktuálnym trendom je skĺbenie rôznych funkcií v priestoroch. To napríklad znamená vytvoriť miesta pre – samostatnú sústredenú prácu pri stole, tímové stretávanie sa, komunikáciu či aktívny relax a stravovanie,“ uvádza pre Forbes.sk Fečík.
Budova zo stoličiek či kaplnka v ľade. Mladí architekti zbierajú uznania
Moderné pracovisko by teda ideálne malo byť rozdelené na rôzne zóny. Vo všeobecnom kancelárskom priestore, a to obzvlášť v digitálnej dobe, by mal mať zamestnanec k dispozícii svoj priestor s výškovo nastaviteľným stolom, kvalitnou stoličkou či kancelárskym kreslom a šuplíkovým modelom.
Aj takto môže vyzerať pracovný priestor. Projekt Ateliér Plusminus. Foto: Plusminusarchitects
Architekt Fečík zároveň dodáva, že zaujímavým prvkom pri navrhovaní je i možnosť zapojenia vonkajších priestorov. Tie môžu mať podobu terasy, dvoru či patia. Zamestnanci tak môžu počas pracovnej doby vymeniť klimatizovaný kancelársky priestor za pobyt na čerstvom vzduchu.
2. Neobľúbený open space
Bratislavského architekta sme sa opýtali tiež na výber systému usporiadania pracoviska. Je menej obľúbený cubicle alebo open space? A práve druhá možnosť neuspela. „Najčastejšie je to kvôli malej možnosti sústredenia sa,“ dodáva.
Netušíte, koľko času vám kradne open space. Nie je to málo
Miesto na malú poradu? Takto si architekti poradili so zadaním Framehouseu. Foto: Plusminusarchitects
3. Doneste si do práce knihy či platne
Okrem jednotlivých kancelárskych boxov či samostatných stolov vo veľkom priestore sa do popredia čoraz častejšie na pracovisku dostáva aj výstavba relaxačných priestorov. Architekt Maroš Fečík a jeho tím z ateliéru majú jasnú víziu. „Fun-relaxačnú zónu na štýl spoločnosti Google nemáme príliš v obľube. Sústreďujeme sa skôr na personalizáciu jednotlivých pracovných miest. Každý má možnosť obklopiť sa vo svojom prostredí osobnými vecami,“ hovorí.
Takto môže vyzerať relaxačná zóna. Foto: Plusminusarchitects
Spoluvytváranie pracovného prostredia tak vidí napríklad v prítomnosti zbierok komiksových postavičiek, kníh či vinylových platní. Inšpirujte sa a prineste si na svoje pracovisko niečo svoje. Niečo, vďaka čomu sa tam budete cítiť príjemnejšie a viac ako „doma“. Takto môžete svojim kolegom ukázať, čo máte radi a kto vlastne ste. Ďalším plusom je tiež to, že starým veciam, ktoré skladujete, či už ide o vinylovú platňu vašej obľúbenej skupiny, ktorá má najlepšie časy za sebou alebo knižné tituly, ktoré máte viackrát prečítané, dáte novú šancu.
4. Kde budeme jesť?
„V kancelárskych priestoroch, ktoré sme navrhovali, je tiež častým riešením integrácia kuchynky, jedenia a relax zóny,“ hovorí bratislavský architekt. Jeho tím tak vytvára miesta príjemného sociálneho kontaktu. Niektorí zo zamestnancov tu môžu prekvapiť raňajkami a tí ďalší zase novým prístupom k príprave kávy.
Maroš Fečík (vľavo) a jeho kolega Filip Kandravý (vpravo). Foto: Plusminusarchitects
Maroš Fečík spolu so svojim tímom vychádza pri jednotlivých projektoch z fungovania konkrétnej firmy, jej kultúry, smerovania ale tiež vzájomných vzťahov. Ak vás niekedy zaujímalo, koľko metrov štvorcových by mal mať ideálne k dispozícii jeden zamestnanec, tak sa odpoveď nedozviete. No i napriek tomu architekt prezradil, že pracujú na zadaniach, kde vytvárajú kvalitné prostredie, ktoré sa postupne obsadí optimálnym počtom zamestnancov.
A čo naše kancelárie v porovnaní s tými v západných krajinách? „Myslím si, že súčasné kancelárie na Slovensku sú porovnateľné s kanceláriami kdekoľvek vo svete. Všetky sledujú podobné trendy,“ hovorí Fečík. Podľa neho teda vôbec nezaostávame.
Hlavná foto: Plusminusarchitects
Tento článok je súčasťou série o moderných pracoviskách.