13. mája 2017

Ako verejnosti neznámi mladí architekti zažiarili pred dvomi rokmi s českým pavilónom na výstave Expo v Miláne, kde získali bronzovú medailu za tretí najlepší pavilón. Dnes sa ich ateliér vezie na vlne, ako nikdy predtým. Michal Krištof a Ondřej Chybík majú na stole rozkreslené projekty za asi 400 miliónov eur.

Ich vek len tesne prekročil tridsiatku, ale už majú za sebou veľké projekty ako je podoba pražskej štvrti Waltrovka. A bodujú ďalej. Obrovskou drevostavbou, kaplnkou medzi ľadom, Galériou odpadu či budovou, ktorá má fasádu zo stoličiek.

Budova zo stoličiek nábytkárskej spoločnosti My dva v Brne.

Bola to priam neviditeľná „krabica“ na okraji sídliska Vinohrady v Brne. Od konca marca však showroom a sídlo nábytkárskej spoločnosti My dva len ťažko prehliadnete – má nezvyčajnú fasádu tvorenú viac ako deviatimi stovkami čiernych plastových stoličiek. „Chceli sme dať budove moderný kabát, zviditeľniť ju, ale boli sme limitovaní peniazmi,“ spomína Michal Krištof. Zdanie od investora totiž znelo: urobte to lacno, ideálne zadarmo. Preto im napadlo siahnuť po stoličke Vicenza, ktorú firma štandardne dodáva v cene zhruba 80 českých korún za kus. „Ušetrili sme a dosiahli aj želaný efekt. Abstraktne poňatá fasáda zároveň funguje aj ako reklamný pútač ,“ dopĺňa.

Víťazný návrh drevostavby sídla Lesov Českej republiky.

Vo februári zase v medzinárodnej súťaži zvíťazil ich návrh drevostavby sídla Lesov Českej republiky v Hradci Králové. Pripomína dlaň s prstami vrastajúcimi do lesa. Energeticky úsporná stavba má byť príkladom modernej administratívnej a verejnej stavby. Má verejne prístupné ústredné átrium, dlaň, z ktorej vybiehajú prsty, teda kancelárske úseky spoločnosti. Pridanou hodnotou je náučný chodník, ktorý vedie lesoparkom a smeruje až na strechu budovy. Súťaže na stavbu za 470 miliónov českých korún sa zúčastnili vyše štyri desiatky architektov z celej Európy. Dvojicu Chybík a Krištof najviac potešilo ocenenie poroty. „Sedeli v nej totiž významní architekti ako Dorte Mandrup-Poulsen, Dietmar Eberle či Miroslav Šik, o ktorých sa učí na každej univerzite,“ dokresľuje Krištof. S výstavbou by sa malo začať v roku 2019.

Architekt Michal Krištof bol aj členom rebríčka Forbes 30pod30.

Slovák Michal Krištof so svojim českým spolužiakom Ondřejom Chybíkom z VUT v Brne založili štúdio Chybik+Kristof Architects & Urban Designers v roku 2010. Dnes má ich tím 30 spolupracovníkov, z ktorých väčšina je v centrále ateliéru v Brne. Vlani však otvorili pobočku aj v Bratislave, kde pracujú na rezidenčnom projekte pre developerskú spoločnosť Starland Holding, či na netradične riešenej vile súkromného islandského investora v Bratislave-Kramároch. Väčšina ich práce sa sústreďuje v Česku, kde má ateliér na tento rok podpísané zmluvy na približne 1500 bytov. Podľa ich návrhu sa pri Znojme začne tento rok stavať aj sídlo vinárskej firmy Lahofer. Bude v tvare vlny, ktorá vychádza z charakteristickej pozvolne modelovanej krajiny Moravy. Samotny objekt je akoby pokračovaním vinice.

Okrem veľkých developerských projektov radi pracujú s verejným priestorom. Na konci budúceho roku by sa mal realizovať ich ďalší nezvyčajný návrh s názvom Galéria odpadu. V meste Hranice na Morave chcú zatraktívniť na prvý pohľad nezaujímavú tému – zberný dvor. Bude mať tvar špirály ako symbol recyklácie a spoja ho aj so vzdelávacím centrom. „Náš zberný dvor by mal ľuďom dať dôvod, prečo sa tam zastaviť, mal by byť cieľom pre širšiu verejnosť, žiakov či študentov,“ hovorí Krištof. „V dizajnovom zbernom stredisku chceme aj vzdelávať o ochrane prírody, recyklácii, triedení odpadu  a názorne prezentovať proces jeho spracovania.“

Ateliér má za sebou aj návrh kaplnky v Antarktíde, kde má stanicu Český antarktický fond.  Zatiaľ však ide len o zámer a čakajú, či sa podarí zrealizovať.

Pavilón na Moravskom námestí v Brne.

Blíži sa však otvorenie ich dočasného pavilónu na Moravskom námestí v Brne, ktorý premietne históriu námestia, ktoré bolo vždy zrkadlom spoločenského a politického nastavenia mesta. Nachádzala sa tu socha císara Jozefa II., Nemecký dom, socha Masaryka, socha Komunisti či dočasný vojenský cintorín padlých ruských vojakov. Pavilón otvoria v druhej polovici mája počas festivalu Meeting Brno, ktorého témou je „Jednota v rozmanitosti“ a fungovať by mal až do jesene. Pavilón má byť platformou pre stretnutia zástupcov rôznych názorov, kultúr a náboženstiev a miestom bohatého kultúrneho programu. Má prezentovať Brno ako moderné a vyspelé európske centrum.

Mladí architekti sa však snažia viac presadiť aj v zahraničí. Michal Krištof a Ondřej Chybík, členovia rebríčka Forbes 30pod30, sa pred pár dňami vrátili z Číny, kde sa sľubne vyvíjajú rokovania na troch projektoch.

Foto: Ondřej Pýcha a archív  Chybik+Kristof Architects & Urban Designers.