1. júna 2018

Jete počas pracovnej doby správne? To je otázka, ktorá by rozhodne nemala zostať nezodpovedaná. A nie je jediná. 

V moderných kancelárskych priestoroch by ste dnes mali mať k dispozícii bezchybne vybavené kuchynky alebo firemné jedálne. Existujú však i prípady, v ktorých by ste pokojné miesto pre konzumáciu jedla hľadali len veľmi ťažko.

O dôležitosti témy jedla na pracovisku sme sa porozprávali s výživovou poradkyňou Juditou Páleníkovou, ktorá v Prešove vedie vlastnú poradňu. Vzdelanie získala na Lekárskej fakulte Masarykovej univerzity v Brne v odboroch nutričný terapeut a nutričný špecialista.

Jedlo a rok 2017: Vládlo 10 trendov od čiernej zmrzliny po jedenie hmyzu

Tejto téme sa so záujmom venuje už 8 rokov a okrem iného nám  prezradila tiež to, koľko kávy by ste mali počas svojej prítomnosti na pracovisku vypiť. Zodpovedala preto týchto 8 otázok:

Raňajkovať doma alebo v práci?

Určite poznáte tú večnú dilemu. Raňajkovať doma alebo až v práci? Judita Páleníková tvrdí, že nie je dôležitý priestor ale forma jedla a to, aby ste si naň našli dostatok času. Za žiadnych okolností by ste tak nemali raňajkovať v zhone. „Pre niekoho to znamená, že sa musí naraňajkovať doma, pretože v práci na to nemá priestor, niekto iný zase uprednostní raňajky v pokoji svojej kancelárie,“ hovorí výživová špecialistka.

Jedlo na letisku môže byť zážitok: Tu je rebríček tých najlepších

Niektorí ľudia musia byť na pracovisku skoro ráno a možno im v tom čase jedlo ani nechutí. Ak medzi nich patríte, tak si doma zbaľte kvalitnú stravu (a hlavne nutrične výdatnú) a vezmite si ju so sebou.

Jedlo je základ. Venujte mu pozornosť. Foto: Pexels

A čo by ste vlastne mali raňajkovať? Judita Páleníková vidí v tomto jedle veľa výhod. Správnou kombináciou si podľa nej môžete hneď z rána doplniť porciu bielkovín (mliečne výrobky, vajíčka) i vlákniny (celozrnné pečivo, obilné vločky). Za devízu označila tiež prítomnosť rýchlych sacharidov, napríklad vo forme ovocia, ktoré je pohotovým zdrojom energie. Siahnuť tak môžete vždy po sezónnom ovocí alebo rôznych kombináciách. Kreativite sa medze nekladú ani pri jedle. Čím pestrejšie, tým lepšie.

Koľko kávy vypiť?

Tento tmavý mok predstavovať netreba. Je totiž dôležitou súčasťou života i na pracoviskách. Ak sa bojíte priznať, že denne vypijete viac ako 2 šálky, tak sa tým trápiť nemusíte. Výživová poradkyňa Páleníková pripúšťa, že podľa odbornej literatúry nemá negatívny vplyv na zdravie denná dávka vo výške 400 mg kofeínu. V závislosti od druhu kávy to môže zodpovedať približne 4-5 šálkam. Existujú ale i ľudia, ktorí sú na kofeín citlivejší a tí buď kávu piť nesmú, alebo ju tolerujú len v menšom množstve.

„Všeobecne platí, že káva je veľmi dobrým zdrojom antioxidantov a má veľké spektrum pozitívnych zdravotných účinkov na nervový systém, srdcovo-cievny systém a úlohu hrá i v prevencii rakoviny alebo diabetes mellitus 2. typu,“ hovorí Judita Páleníková.

Dodáva, že netreba zabúdať na nežiadúce účinky nadmerného príjmu kofeínu. K nim patrí zvýšenie tlaku u rizikových skupín, pálenie záhy, zhoršenie PMS symptómov a zníženie kvality spánku. Pokiaľ si svoj pracovný deň bez kávy nedokážete predstaviť, tak ju pite s rozumom, nelejte ju do seba v kancelárii na litre a počúvajte svoje telo. Ono vám určite napovie, kedy už kofeínu naozaj stačilo. V prípade, že máte na pracovisku kávovar s kávou a tá vám nechutí, prineste si z domu vlastnú.

Čo jesť v sedavom zamestnaní?

„Presne to, čo ľudia v nesedavom zamestnaní. No v menšom množstve,“ odporúča Judita Páleníková. Existuje i pojem syndróm švédskej sekretárky, čo je podľa výživovej poradkyne iné označenie pre osteoporózu. Z pomenovania si už určite viete odvodiť rizikové faktory tohto ochorenia: sedavá práca, ženské pohlavie, krátke dni, pobyt v uzatvorených priestoroch bez svetla a málo času na stravu. Ak to všetko ukazuje tiež na vás, tak nezúfajte. Pokiaľ musíte na pracovisku dlho sedieť, obohaťte svoju stravu o vápnik nielen z mliečnych výrobkov ale i strukovín, celozrnných výrobkov, rýb alebo brokolice.

Ostatné články série:

Prestávky v práci využite na prechádzku, pobyt na čerstvom vzduchu a dennom svetle. Potrebujete nachytať vitamín D, ktorý je podľa Páleníkovej esenciálny pre správne vstrebávanie vápnika. Dôležité tiež je, aby ste sa v kancelárskych priestoroch nebáli postaviť od svojho stola a trošku sa rozhýbať.

Koľko jedál treba skonzumovať na pracovisku?

Pri bežnej 8-hodinovej pracovnej dobe by ste mali podľa odporúčania výživovej poradkyne zjesť aspoň dve jedlá. Jedno veľké jedlo predstavuje obed a druhé by mohlo byť menšie, teda desiata alebo olovrant.

Ak to podceníte a nenájdete si čas na pravidelnú stravu, tak sa môže stať, že sa budete doma večer prejedať.

Nosiť si obed z domu, alebo sa stravovať vo firemnej jedálni?

„Niekto si môže priniesť z domu vyprážaný rezeň a niekto si môže objednať pečenú tresku so zeleninovým šalátom. Preto nehrá úlohu miesto, kde sa stravujeme, ale samotné zloženie stravy,“ upozorňuje Judita Páleníková. Ak ale máte k dispozícii zariadenie, kde si môžete vybrať z množstva rôznych jedál a v ponuke sú i ľahké a zdravé obedy, tak je to podľa výživovej poradkyne výhra. Takýmto spôsobom môžete ušetriť čas, ktorý by ste doma strávili varením a zároveň utužíte vzťahy s kolegami, ktorí vám pri obede môžu robiť spoločnosť. Sústreďte sa teda na správny výber jedla (a spoločnosti).

Je vhodné jesť za stolom pri počítači?

Takáto konzumácia stravy nijako nezhorší kvalitu jedla, no podľa výživovej poradkyne má veľa výhod, ak si čas na jedenie vymedzíte. „Za seba môžem povedať, že ak celý deň pracujem týmto spôsobom a popri tom si nájdem čas iba na pojedanie malých snackov, mám tendenciu zjesť toho oveľa viac. Môžem zjesť čokoľvek, ale kým si nesadnem za stôl a normálne sa nenaobedujem, moje telo príjem potravy ani nezaregistruje,“ priznáva. Ak sa teda v práci chcete normálne najesť, dajte si od nej na chvíľu pokoj a netrávte tento čas odpisovaním na pracovné e-maily ale jedením.

Aké snacky si nosiť do práce?

Stáva sa vám, že vás v práci prepadne chuť na sladké? Ak áno, skúste namiesto keksíkov alebo čokolády siahnuť po čerstvom i sušenom ovocí. „Praktické bývajú aj kyslomliečne výrobky v uzatvárateľných fľaštičkách, ktoré si môžete zobrať kdekoľvek,“ hovorí Judita Páleníková. A pridáva svoj extra tip – vajíčkové muffiny. Pripravte si ich v klasickej forme, no namiesto sladkého cesta ju naplňte zmesou z vajíčok, zeleniny a na vrch nasypte syr. Sú chutné, skladné a plné bielkovín.

Sú ovocné dni na pracovisku výhodou?

„Ja by som sa potešila, ak by boli i každý deň,“ smeje sa Judita Páleníková. Sezónneho ovocia nie je nikdy dosť a ak sa bojíte cukrov, ktoré obsahuje, tak nezabúdajte na to, že spolu s nimi prijímate i vitamíny, vlákninu a antioxidanty. Tie najšťavnatejšie druhy ako melón, citrusy alebo bobuľové ovocie vám pomôžu dokonca i doplniť si pitný režim. Len smelo do toho.

Hlavná foto: Pexels

Tento článok je súčasťou série o moderných pracoviskách.