11. decembra 2017

O roku 2017 hovorte, čo len chcete, bol to ale skvelý rok pre gastro. Prinášame vám preto zoznam 10 najlepších reštauračných trendov a samozrejme jedál, ktoré bolo treba ochutnať. 

Zo zozbieraných 50 nápadov pre vás finálnu desiatku zostavili títo experti:

Linda Burum – freelancerka a prispievateľka do Los Angeles Times, Los Angeles Magazine a autorka knihy A Guide to Ethnic food in Los Angeles.

Robin Selden – prezidentka International Caterers Association, ktorá bola v roku 2016 vybraná ako šéfkuchárka roka 2016 tejto asociácie a o rok neskôr získala ocenenie Caterer of the Year.

Ako osláviť Nežnú revolúciu jedlom. Päť tipov od známeho foodblogera Čoje

Mike Thelin – expert na jedlo a pohostinstvá, spoluzakladateľ Feast Portland, jedného z najlepších amerických kulinárskych festivalov.

Bret Thorn – píše o jedle a nápojoch pre Nation’s Restaurant News. Študoval tiež tradičnú francúzsku kuchyňu v parížskom Le Cordon Bleu.

Izabela Wojcik – organizátorka viac než 200 kulinárskych udalostí pre neziskovú organizáciu James Beard Foundation v New Yorku.

Tohoročné trendy sa týkajú zdravého stravovania s dôrazom na vegánsku kuchyňu a jedlá, ktoré majú liečivé účinky. Tu je zoznam toho najlepšieho z roku 2017.

Nevyhadzujte jedlo. Bratislava dostala prvú komunitnú chladničku

1. Aktívne uhlie

Prášok z aktívneho uhlia tento rok prerazil z dvoch dôvodov – je ideálny pre jeho detoxikačné účinky a dokáže jedlo zafarbiť na čierno. „Je prekvapivé vidieť všetko od zmrzliny a smotanových krémov po croissanty a koktaily v ebenových odtieňoch,“ hovorí Izabela Wojcik. Čierne jedlá sú „miláčikom sociálnych médií“. Bret Thorn má ale iný názor, podľa neho sú čierne potraviny „hlúpym trendom, aj keď trendom rozhodne sú.“ Skeptický je najmä v otázke detoxikačný účinkov aktívneho uhlia.

All Black 🖤 even the Ice cream 🍦 #itsnotdreams #blackicecream #icecream #luxuryicecream #luxuryfood

Příspěvek sdílený It Is Not A Dream (@itsnotdreams),

2. Potraviny v prášku

V tomto bode nehovoríme o instantnom kakau alebo práškovom cukre. „Keď už kuchárov omrzeli omáčky, vypožičali si od molekulárneho gastronomického hnutia rôzne dehydrované látky, aby slúžili ako dekorácia na tanieroch, ba niektoré dokonca prispeli aj k chuti jedla,“ uvádza Linda Burum. „Všetko sušíme a milujeme to,“ hovorí Robin Selden a opisuje, ako práve rôzne prášky môžete „podávať ako oblohu alebo nimi posypať akékoľvek jedlo – od sladkého po pikantné!“

Crudités. Foto: Weldis

3. Crudités/ francúzske zeleninové predjedlo

„Na tanieri zeleniny je niečo nostalgické,“ hovorí Mike Thelin. Dnešné crudités (surová zelenina s dresingom) sa ale viac podobá na zážitkový výber z nádherných a pestrých produktov farmárskych trhov, než len na porciu malých karotiek a surovej brokolice s farmárskym dresingom, na akú ste boli zvyknutí od vašej tety Berty.

4. Exotické obilniny

„Bolo to obdobie hľadania bezlepkových obilnín alebo tých s nízkym obsahom lepku, počas ktorého sa objavili ukryté skvosty ako kamut, cirok a ďalšie,“ hovorí Mike Thelin a dodáva, že „mnohé exotické obilniny ale nie sú bezlepkové.“ Robin Selden uvádza: „Quinoa, farro a chia sú na vrchole môjho zoznamu. S týmito obilninami môžete pracovať pri slaných aj sladkých jedlách.“

Rôzne druhy sezamu, chia, slnečnica a tak ďalej. Foto: Pixabay

5. Jedlý hmyz

„Historicky sa pojedanie hmyzu zrodilo z nutnosti, no stále je aj súčasťou najlepších street foodov na svete,“ hovorí Mike Thelin. „Tieto tvory sú skvelým zdrojom proteínov v chudobnejších krajinách a oblastiach, ako je napríklad východné Thajsko,“ dodáva Linda Burum. Bret Thor si týmto trendom ale nie je celkom istý. „Som zvedavý, ako ďaleko sa až dostane. Už teraz sa rozšíril rýchlejšie, než som očakával. Bude ťažké prekonať faktor odporu, ktorý cítia obyvatelia Západu pri jedení chrobákov,“ dodáva.

6. Chute Izraela

Izrael je tohoročnou top krajinou, čo sa týka jedla. „Ocenenie Chef of the Year 2017 získal Michael Solomonov z izraelskej reštaurácie Zahal, ktorá sa nachádza vo Philadelphii,“ uvádza Izabela Wojcik. Nehovoriac o šéfkuchárovi Meirovi Adonim z NUR v New Yorku alebo izraelskom autorovi kuchárskej knihy – Yotamovi Ottolenghim. Takže v kurze je sezam, slaný jogurt, jahňacina či granátové jablko.

7. Lokálne liehovary

„Žijeme v zlatej ére americkej destilácie,“ hovorí Mike Thelin. Pridajte k tomu ešte rastúci dôraz na miestnu produkciu a zistíte, že čas tejto myšlienky práve nastal. Izabela Wojcik v tejto otázke konštatuje: „Barmani s obľubou rozprávajú príbehy o nápojoch a nie je nič okúzľujúcejšie, než historky z liehovarov.“ Nastávajú časy lokálnej alko produkcie.

Street food nie sú len burgre a hotdogy. Foto: Pixabay

8. Street food menu

„Nevyhnutné,“ vyhlasuje Linda Burum. „Michelin dokonca vo svojom sprievodcovi po Hongkongu označil aj street foody a dvaja singapurskí street-food predavači získali hodnotenie vo forme jednej hviezdy,“ dodáva. Podľa Robin Selden sa „ľudia spoliehajú na jedlá, ktoré vyvolávajú domácky pocit, a preto sú street foody také populárne.“

9. Vegánsky burger

„V oblasti mäsových náhrad sa udiali zmeny a niektoré začínajú konečne chutiť dobre,“ hovorí Bret Thorn. Robin Selden to vidí takto: „Pred týmto trendom nedokážete ujsť, ak niečo takéto nemôžete poraziť – tak sa pridajte.”

10. Varenie bez odpadu (Zero-Waste)

„40% jedla vyjde v americkom potravinovom reťazci nazmar,“ hovorí Mike Thelin. „Na svete sú pritom stále milióny ľudí, ktoré hladujú. Varenie bez odpadu si vyžaduje nielen vynaliezavosť a kreativitu, ale aj súcit s potravinami, ktoré sa nepoužili.“ Dan Barber z podniku Blue Hill v New Yorku napríklad odštartoval sériu exkluzívnych večerí, pri varení ktorých používal zvyšky ako rybacie kosti alebo odrezky z uhoriek. Mike Thelin na záver dodáva: „Toto je naozaj inšpirujúca vec. Toto by nás mali učiť v škole.“

Prispievateľ Andrew Bender píše pre Forbes.com o biznis cestovaní ale aj zábave, ktorá sa s ním spája.