16. novembra 2017

Je to druhý najlepší spôsob, hneď po výlete za hranice. Pretože ak sa vám za tých slobodných 28 rokov aj nepodaril úspešný biznis príbeh, vychutnávať si slobodne prosperujúcu gastronómiu si môže (aspoň občas) každý.

Ktoré miesta sú na to v Bratislave ako stvorené?

Zylinder

Cítite nostalgiu za jedlami, ktoré sme jedávali za komunizmu? Toto miesto vám ju ukojí a vylieči naraz. Zistíte, že taká plnená paprika, pečienka so slovenskou ryžou či perkelt môžu chutiť oveľa lepšie než v závodných jedálňach a socialistických reštauráciách. A k tomu aj to, že ich história siaha v skutočnosti hlboko do rakúsko-uhorských čias, keď sme boli ešte súčasťou „Západu“.

Zylinder nájdete tu.

Máloktorá reštaurácia dáva v Bratislave taký zmysel ako Zylinder. Je na korze, takže stále je aj tak trochu turistická atrakcia, no na rozdiel od ostatných okolitých “tradičných” príšerností tunajšie menu pôsobí oveľa autentickejšie a neignoruje “germánsku” a maďarskú minulosť niekdajšej kozmopolitnej Bratislavy. Ak ste prvýkrát, určite aspoň jedného z vás ukecajte na rituálny Tafelspitz. Inak choďte kľudne aj do niektorého z lacnejších a echt domácich jedál ako pörkölt, teľacia pečeň so slovenskou ryžou, szegedínsky guláš či – prečo nie – plnená paprika. U mňa prišli tentokrát na rad karbonátky z troch druhov mäsa. Exkluzívne znejúca prímes foie gras veľmi cítiť nebola a samotné karbanátky mohli byť o trochu menej slané, no inak pôsobili šťavnato a luxusne a hlavne ten kyslý zemiakový prívarok pod tým bol ausgerechnet fantasztikus! #austrian #hungarian #slovak #traditional #food #delicious #foodporn #omnomnomnom #foodblog #foogblogger #eatingfortheinsta #follow #dnesjem #bratislava

Reklama

Příspěvek sdílený Čoje (@cojebratislava),

Roxor

Nič nechutí na výročie konca „večných čias so Sovietskym zväzom“ lepšie než poctivý imperialistický hamburger s hranolkami. Bratislava ich má na polmiliónové mesto výnimočných hneď niekoľko, no ak chcete taký, ktorý sa spoľahlivo vyrovná najlepším zahraničným, musíte ísť sem.

Ako sa mladý Slovák dostal od aplikovanej informatiky k burgerom

Roxor sa nachádza tu.

Langoše u Mikiho

Dôležitú úlohu v nežnej revolúcii zohrali študenti, a preto by tu nemalo chýbať nejaké typické jednoduché a lacné študentské jedlo. Popularita langošov od komunizmu značne klesla a úlohou všetkých našich budúcich päťročníc musí byť jednoznačne ich zachrániť! Na najlepší v Bratislave si treba zájsť až do Ivanky pri Dunaji, tak si k tomu napríklad predstavujte, že sú zase zatvorené hranice a ešte k tomu je to jediná cesta, ktorú si môžete dovoliť.

Langoše čakajú tu.

Ramen Kazu

Dnes už sme našťastie pevnou súčasťou západného sveta a dôkazom toho je fakt, že moderným gastro trendom netrvá príliš dlho, kým dorazia aj k nám. Kazu, v ktorom naozajstní Japonci varia polievky ramen, je jeden z najlepších nových podnikov v meste a takmer s istotou vás inšpiruje kúpiť si letenku do krajiny vychádzajúceho slnka. Lebo už 28 rokov môžete.

Na ramen sem.

Mad Drop

A kam inam po dobrom jedle než do kaviarne, bájneho to priestoru reakcionárskej buržoázie a elitárskeho intelektualizmu. Miesto lacnej nostalgie s vyčpelým turkom odporúčam opäť radšej tento žiarivý kaviarenský výdobytok západného startupového hipsterizmu s naozaj zážitkovou kávou.

Za kávou sa oplatí sem.

Autor článku Čoje je foodbloger, ktorý sa venuje recenzovaniu najlepších bratislavských prevádzok.