18. mája 2018

Moderné kancelárie by dnes mali byť oveľa viac, než len „pekné na pohľad“. Čo takto ekologické? Skúste sa zamyslieť nad tým, koľko odpadu vyprodukujete mimo svojich domovov – napríklad na pracovisku.  

Koncept Zero Waste deň po dni naberá na popularite. Prečo sa teda nepokúsiť o to, aby sa pracoviská, kde zamestnanci trávia niekoľko hodín denne, zmenili na priestor bez odpadu? O tom, že vytvoriť takúto kanceláriu a minimalizovať odpad nie je nemožné, sme sa porozprávali s Martinou Ľuptákovou zo slovenskej centrály spoločnosti Curaprox, ktorá stojí za projektom Kancel bez koša.

Ako zubné kefky a sviečky učia Slovákov recyklovať. Doma, v škole aj kancelárii

Po projekte Kolokefka, v rámci ktorého môžu zákazníci vracať použité zubné kefky a spoločnosť ich recykluje, prišli v Curaproxe s ďalším nápadom. Odpad síce na pracovisku triedili už dlhodobo, no ako vraví Ľuptáková, predchádzať jeho vzniku je o niečom úplne inom. „Základ bol teda presvedčiť zamestnancov o pozitívnom prínose projektu pre nich samých, firmu a životné prostredie,“ hovorí pre Forbes.sk. Ak sa chcete vybrať podobným smerom, skúste niektoré z jej tipov:

1. Zaveďte si na pracovisku kompostér

Možno to znie neuveriteľne, pretože nádoby určené na kompost poznáte len zo svojich záhrad, no môžu byť taktiež neoddeliteľnou súčasťou pracovísk. V Curaproxe majú dokonca až dva.

Reklama

Chcel pomôcť planéte, vytvoril e-shop s rozložiteľným riadom a robí osvetu

Jeden záhradný a jeden vermikompostér, v ktorom sa nachádzajú kalifornské dážďovky. Premena bioodpadu podľa slov Ľuptákovej prebehne za pomoci týchto živočíchov rýchlejšie. Vermikompostér by ste ideálne mali umiestniť do interiéru, kde je celoročne približne rovnaká teplota. Dážďovky by nemali byť vystavené extrémnym teplotám. Zainvestovať sa dá do dizajnového vermikompostéru, ktorý bude v kancelárskych priestoroch pôsobiť prirodzene.

Kompostér môže byť aj dizajnovým prvkom. Foto: M. Ľuptáková
Stačí pridať dážďovky. Foto: M.Ľuptáková

Okrem minimalizácie odpadu má kompostér na pracovisku ďalšiu výhodu. Jeho obsah je prírodným hnojivom, ktoré môžete využiť pri starostlivosti o rastliny i kríky nachádzajúce sa v kancelárskom priestore.

2. Zbavte sa zbytočne veľkých nádob na odpad

V spoločnosti Curaprox  začali výmenou veľkej nádoby na zmesový odpad za kôš s približne tretinovým objemom. „Dali sme naň nálepku s nápisom „Spaľovňa“. Je dôležité pripomenúť ľuďom, že odpad z koša len tak nezmizne. Osud všetkého, čo sa už raz ocitne v takomto koši, je spečatený. Putuje to na skládku alebo do spaľovne,“ hovorí o problematike Ľuptáková.

V kanceláriách tiež môžete ponechať len koše na papier. Tie na netriedený odpad odstráňte a nahraďte ich napríklad miskami na stoloch, do ktorých môžete vkladať malé veci ako použité vreckovky alebo obaly zo sladkostí. Na konci dňa si tak odpad z týchto misiek môžete sami vytriediť.

Ostatné články série:

Podľa Ľuptákovej by mala byť ideálnou centrálou na triedenie odpadu kuchynka, do ktorej treba umiestniť označené nádoby. V kanceláriách nezabudnite myslieť na triedenie materiálov akými sú – papier, kovy, sklo, bioodpad, plasty, batérie ale i náplne do tlačiarní.

3. Odmietnite papierovú vizitku

Dôležité je, aby ste zmenili svoje vnímanie odpadu. Ak bude v akejkoľvek situácii existovať alternatíva bez odpadu, tak po nej ihneď siahnite. „Vezmite si takú drobnosť, akou je klasická vizitka. Tento kus papiera s vašimi údajmi niekomu dáte. Po krátkom čase skončí založená v šuplíku alebo v koši. Neovplyvníte, či ju prijímateľ vytriedi na recykláciu,“ hovorí Martina Ľuptáková.

Táto situácia má ekologické riešenie. Skúste si vytvoriť elektronickú vizitku cez aplikácie, ako je napríklad Haystack Digital Business Card alebo We Digital Business Card. Vaše údaje odošlete ďalšiemu človeku ihneď, a to do e-mailovej schránky alebo mobilného telefónu. Ak niekto ale papierovú vizitku ponúka vám, slušne dotyčného človeka odmietnite. Namiesto toho si ju odfotografujte alebo naskenujte mobilom rovno do aplikácie. Hľa. Bezodpadová alternatíva je na svete!

4. Nezabúdajte na všetky „malé“ veci

Boj s odpadom treba začať od seba. Ak každý zamestnanec prispeje svojim dielom, tak bude rozdiel okamžite znateľnejší. Práve preto nezabúdajte na všetky tie malé veci, ktoré môžu spoločne v konečnom dôsledku spôsobiť veľký rozdiel. Podľa Ľuptákovej si treba dať pozor napríklad na tieto „drobnosti“:

  • Na konferencii odmietnite vodu v PET fľaši i reklamné pero. Radšej si so sebou prineste vlastné. Ideálne také, v ktorom je možné pravidelne vymieňať tuhu. Siahnuť môžete tiež po pentelke.
  • Odhláste si vo firme odber reklamných katalógov. Skúste si vyžiadať ich elektronickú verziu.
  • Dokumenty v práci tlačte obojstranne. Ušetríte tak množstvo papiera.
  • Pite vodu z vodovodu.
  • Ak si zabudnete doma uvariť obed, vyhnite sa donáške jedla v jednorazových obaloch. V prípade, že máte na pracovisku firemnú reštauráciu a jedlo si chcete doniesť do kancelárie, noste si so sebou vlastné nádoby.
  • V práci si uvarte sypaný čaj. Stačí vám hrnček a sitko. Už žiadne vrecúška.
  • Jednorazovým papierovým utierkam dajte zbohom. Prineste si do práce vlastný uterák na ruky.

Samozrejme nápadov môže byť oveľa viac. Na to, čo chcete vo svojej kancelárii zmeniť, musíte prísť už vy sami. Nastavte si svoje ciele. V Curaproxe po viac ako roku snaha zamestnancov priniesla výsledky. Podarilo sa im znížiť produkciu odpadu o takmer 50%. „Momentálne ide priamo do spaľovne asi 25% vytvoreného odpadu,“ dodáva na záver Ľuptáková.

Hlavná foto: Pixabay

Tento článok je súčasťou série o moderných pracoviskách.